Publicystyka

Star Wars: The High Republic – ciekawostki (część 4.)

W poniższym artykule kończymy ciekawostki z pierwszej fali Wielkiej Republiki za sprawą nawiązań pojawiających się w komiksie The High Republic od wydawnictwa Marvel i jednocześnie, dzięki powieści The Rising Storm, rozpoczynamy serię ciekawostek z fali drugiej. Tradycyjnie zachęcamy do lektury!

W komiksie The High Republic pada zaskakująco wiele przekleństw ze świata Gwiezdnych wojen – bardzo znane „kriff„, pochodzące z The Mandalorian dank farrik„, z komiksów Talesdruk” oraz używane oryginalnie przez Baila Organę w książce Wojny klonów: Dzika przestrzeńwhat the varp„. Pada także „shukking” użyte wcześniej przez Cavana Scotta w jednym z kanonicznych opowiadań, a także odwołujące się do postaci ze Starej Republiki – Meetry Surik – „Surik’s blade„.


W ramach komiksu poznajemy skład bacty, który silnie nawiązuje do jej historii w Legendach. Na leczniczą substancję składa się alazhi, kavam oraz roślina Vratixia Renanicus. Poza tym ostatnim, te same składniki były wykorzystywane do produkcji bacty w Expanded Universe. Z kolei nazwa rośliny jest nawiązaniem do zamieszkującej Thyferrę rasy Vratix, która stworzyła bactę w Legendach. Komiks potwierdza zresztą, że w czasach Wielkiej Republiki oprócz Hetzalu, także Thyferra bierze udział w pracach nad substancją.

Poniżej ciekawostki z książki Burza nadciąga


Poszukując odpowiedzi dla swojej wizji z finału Światła Jedi, Elzar Mann udał się na Ashlę – księżyc planety Tython. Świat odgrywał w dawnych czasach istotną rolę dla Zakonu Jedi i znajdowała się tam świątynia widziana w 2. sezonie The Mandalorian, zaś księżyc pojawił się w należącym do Expanded Universe projekcie Świt Jedi, opowiadającym o początkach Zakonu.


Nawigator Udi Dis, z którego usług na początku The Rising Storm korzysta Marchion Ro, pochodzi z niezwykle czułej na Moc rasy Talortai. Rasa i jej zdolności zostały zaczerpnięte z dodatku Forces of Corruption do gry Empire at War.


Położony w głębokim kosmosie starożytny transmiter, z którego Rhil korzysta w kluczowym momencie fabuły powieści, jest umieszczony na planecie Vrogas Vas. Planeta pojawiła się już w kanonie w komiksowym crossoverze Osaczony Vader, skąd wiadomo, że znajdowała się tam świątynia Jedi. Z tej samej planety pochodziły zresztą kosmiczne robaki, z którymi walczyła Keeve w pierwszym zeszycie serii The High Republic.


Z powodu wydarzeń przedstawionych w Świetle Jedi, podniosły się głosy, jakoby Republika potrzebowała regularnej armii. Czołowym głosem kampanii popierającej Defense Force Program (Program Sił Obronnych) był sullustański senator Tia Toon. Według niego Jedi nie powinni być jedynymi odpowiedzialnymi za pokój w Republice, zaś siły Koalicji Obrony Republiki są niewystarczające i działające zbyt przypadkowo. Biorąc pod uwagę, że w trakcie akcji Prequeli Republika do czasu otrzymania armii klonów wydaje się być bezbronna, możemy się domyślić, że kampania Tia Toona spaliła na panewce.


W czasie ery Wielkiej Republiki Togrutanie nie należeli do Republiki i tworzyli oddzielne państwo. Ich stosunki dyplomatyczne z galaktycznym rządem były raczej chłodne i od poważnego konfliktu powstrzymywał ich jedynie głęboki respekt do Zakonu Jedi, do którego należała m.in. Jora Malli. Dopiero wizyta królowej Togrutan – Najwyższej Łowczyni Elarec Yovet – podczas Festiwalu Republiki na Valo oraz przeżycie tamtejszego ataku Nihilów u boku kanclerz Liny Soh zacieśniło więzy między obydwoma tworami politycznymi.


W trakcie powieści jesteśmy świadkami pokazowego pojedynku Jedi między sobą. Cała etykieta ceremonialnych pojedynków, wraz z sygnalizacją poddania za pomocą komendy „solah”, pochodzą ze słownika obrazkowego do Ataku klonów.


W książce pojawia się znany z Wojen klonów Jedi – Tera Sinube. W czasie akcji powieści przeżywa swoją młodość na posterunku Jedi na planecie Derra, która została zaczerpnięta z radiowego słuchowiska Imperium kontratakuje.


Z The Rising Storm dowiadujemy się, że mistrzem Avar Kriss był mistrz Cherff Maota, który po jej wytrenowaniu zajął się poszukiwaniem nowych młodzików. Ze słownika obrazkowego do Przebudzenia Mocy wiemy, że jego posąg znajdował się w kolekcji Maz Kanaty. Z kolei ze słuchowiska Dooku: Jedi Lost dowiadujemy się, że Maota był tym Jedi, który odnalazł i przyprowadził do świątyni Sifo-Dyasa, jedną z kluczowych postaci w Zakonie w ostatnich latach istnienia Republiki.

Zajrzyjcie do pozostałych artykułów z ciekawostkami z ery Wielkiej Republiki:

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.