Publicystyka

Star Wars: The High Republic – ciekawostki (część 3.)

Po zakończeniu pierwszej fali projektu The High Republic przyszedł czas na aktualizację naszej bazy danych kolejną garścią ciekawostek i nawiązań. Pochodzą one przede wszystkim (choć nie tylko) z książek Into the Dark oraz Próba odwagi.

W trakcie akcji Światła Jedi najwyższy poziom Coruscant ma przypisany numer 5216, podczas gdy przewodniki do serialowych Wojen klonów podają, iż w czasach Prequeli Coruscant liczyło 5217 poziomów – to oznacza, że przez nieco ponad 200 lat miasto wzbogaciło się tylko (lub aż) o jeden dodatkowy poziom zabudowań.


Akcja powieści Into the Dark dzieje się w dużej mierze na zamieszkanej przez Drengiry dawnej stacji Amaxinów – wojowniczego ludu, który wiele lat wcześniej siał postrach w galaktyce, aż w końcu ją opuścił, licząc na znalezienie godniejszych przeciwników. Z kolei wiele lat po erze Wielkiej Republiki na stacji zadomowił się Najwyższy Wódz Snoke.


Drengiry zostały setki lat przed erą High Republic uśpione przez Sithów, którzy to obawiali się roślinopodobnych istot i ich potęgi.


Po wydarzeniach ze stacji Amaxinów Rycerz Dez Rydan decyduje się złożyć przysięgę Barash, która została wprowadzona do kanonu wraz z komiksem Darth Vader: Dark Lord of the Sith Charlesa Soule’a i postacią Kiraka Infil’i. Przysięga ta polega na odstąpieniu przez Jedi od pełnienia jakichkolwiek funkcji w Zakonie i udaniu się na wieloletnią medytację, by skupić się jedynie na Mocy. Często była postrzegana jako forma pokuty.


Około 100 lat przed Wielką Katastrofą Republika podjęła się zadania zmapowania wszystkich dostępnych szlaków nadprzestrzennych. Z kolei 300 lat przed wydarzeniami opisanymi w książkach i komiksach z Wielkiej Republiki z Coruscant wyruszyła ekspedycja Lerica Schmirelanda, której celem było opracowanie katalogu planet zdatnych do przyszłej kolonizacji. Od tamtej pory z różnych zakątków galaktyki powracają sondy biorące udział w ekspedycji i dysponujące ogromną ilością danych na temat planet. Almanach wszystkich skatalogowanych w ten sposób światów to największa baza danych na ich temat.


W czasach Wielkiej Republiki wśród Jedi popularne były pielgrzymki na planetę Jedha i do tamtejszej Świątyni Kyberu, którą widzieliśmy przelotnie w Łotrze 1. To właśnie tej świątyni strzegli Strażnicy Whillów, do których należeli Baze Malbus i Chirrut Imwe.


Kiedy Vernestra Rwoh chwali się swoim mieczem świetlnym, zdolnym w razie potrzeby przekształcić się w bicz świetlny, dowiadujemy się, że w czasach wojen z Sithami wielu Jedi korzystało z biczy, które były bardzo skuteczne przeciwko używanym przez Sithów zakazanym formom walki.


W Świątyni na Coruscant, w jednej z komnat medytacyjnych, znajduje się Łuk Kyber – ogromny łuk pokryty kryształami, pozyskanymi ze zniszczonych mieczy rycerzy Jedi, którzy polegli w walce. Dzięki niemu można prowadzić zaawansowaną medytację, jednak niewielu Jedi się jej podejmowało – tylko ci, którzy usłyszeli wezwanie Mocy.


Architektem Latarni Gwiezdny Blask jest Jedi Palo Hidalla… zbieżność imion z członkiem Lucasfilm Story GroupPablo Hidalgo – jest nieprzypadkowa.


W czasach Wielkiej Republiki spore znaczenie ma klan Starros. Ghirra Starros jest senatorką z ramienia systemu Hosnian oraz matką Avon – obiecującej młodej naukowczyni. Z kolei mąż Ghirry od wielu lat jest nieobecny w domu i zajmuje się mapowaniem i odkrywaniem szlaków nadprzestrzennych w rejonie Dzikiej Przestrzeni. W czasach Galaktycznej Wojny Domowej aktywna była szmuglerka Sana Starros, której drogi nie raz przecinały się z doktor Aphrą czy Hanem Solo. Według twórców The High Republic, przyjdzie nam zobaczyć upadek klanu Starros z silnego politycznego rodu do zwykłych przemytników.

Zajrzyjcie do pozostałych artykułów z ciekawostkami z ery Wielkiej Republiki:

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.