Książki i komiksy

Nowa książka Star Wars zdradza informacje o diadzie Mocy

Jedną z rewelacji finałowego epizodu sagi Skywalkerów było wyjaśnienie więzi łączącej Rey i Bena Solo. Według Palpatine’a w dwójce bohaterów zamanifestowała się diada – wyjątkowe połączenie dwóch użytkowników Mocy, dające im niespotykane dotąd umiejętności i zdarzające się raz na wiele pokoleń. Za pośrednictwem najnowszej książki The Secrets of the Sith, napisanej przez Marca Sumeraka, poznaliśmy więcej informacji na temat tego zjawiska.

Całej diadzie poświęcono jeden z rozdziałów napisanych przez samego Imperatora (jak zresztą cała reszta książki). Nic dziwnego, że Palpatine był świadomy istnienia diady – z powieściowej adaptacji IX Epizodu wiemy, że próbował on sztucznie wytworzyć ją najpierw ze swoim mistrzem Darthem Plagueisem, zaś później z Darthem Vaderem. Obie próby skończyły się niepowodzeniem. Nie przedłużając, przyjrzyjmy się jednak temu, co na temat diady ma do powiedzenia Darth Sidious.

„Jest kilka sekretów Mocy, które muszę jeszcze opanować. Starożytne przepowiednie naszego Zakonu mówią o osławionej manifestacji niespotykanej od pokoleń – diadzie. To sparowanie dwóch istot silnych Mocą, połączonych razem nierozerwalną więzią, tworzy moc tak silną, jak samo życie.

Przez tysiąclecie Sithowie stosowali się do Zasady Dwóch. Lecz ta zasada to zaledwie blada imitacja swojej poprzedniczki, Doktryny Diady. Legendy głoszą, że dwie istoty dzielące to głębokie połączenie zyskują dostęp do niezliczonych zdolności – umiejętności niedostępnych nawet dla najpotężniejszych użytkowników Mocy. Wierzono, że związani diadą byli zdolni do transferu swoich sił życiowych, by leczyć innych. Niektórzy mogli nawet przekraczać fizyczne obiekty przez czas i przestrzeń w jednej chwili. Jeśli dwóch Sithów byłoby w stanie tak głęboko się związać, by przekroczyć ograniczenia fizycznego ciała, moc, jaką by wówczas razem odblokowali, nie znałaby granic.”

Choć już z przewodnika do The Rise of Skywalker wiemy o pewnych powiązaniach między Zasadą Dwóch a przepowiednią o diadzie (choćby podobne sformułowanie ich zasad), to sama nazwa doktryny, jak i fakt, że istniała ona w galaktyce wcześniej od sformułowania przez Dartha Bane’a słynnej idei, pozostawały dla nas nieznane. Co więcej, spośród wymienionych umiejętności nie zaobserwowaliśmy jedynie przekraczania obiektów w czasie – kto wie, czy nie ma to związku ze Światem Między Światami?

Jednocześnie wielu fanów zaczęło spekulować, gdzie jeszcze możemy zaobserwować diadę. Najpoważniejszym kandydatem wydaje się być niedawno zapowiedziany remake Knight of the Old Republic, w którym diadą możnaby zastąpić więź łączącą Revana z Bastilą Shan.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.