Książki i komiksy

Gwiezdne wojny w Polsce – na co warto czekać w listopadzie 2021?

Listopad przynosi nam wiele nowych, interesujących premier gwiezdnowojennych od wydawnictw Olesiejuk i Egmont. Na sklepowych półkach pojawią się adaptacja IX Epizodu i długo wyczekiwane rozpoczęcie kolejnej trylogii Thrawna, a także kontynuacje już rozpoczętych serii komiksowych. Narzekać nie będą mogli też czytelnicy anglojęzyczni.

Dynastia Thrawna. Chaos to pierwsza część nowej epickiej trylogii Timothy’ego Zahna.

Poza granicami Odległej galaktyki leżą Nieznane Regiony: mroczne i niezbadane, pełne tajemnic i niebezpieczeństw. W tym chaosie tylko tajemnicza Dynastia Chissów jest niezmienna, na tle nieustannych przemian wyróżnia się swoją stabilnością. Jednak do czasu… Wypracowane przez setki lat reguły gry mogą okazać się niewystarczające w nowej rzeczywistości. Stolica Chissów została zaatakowana, a po wrogu nie został żaden ślad. By wytropić przeciwników, potrzebny jest ktoś, kto okaże się równie wyjątkowy jak okoliczności ataku. To starszy kapitan Mitth’raw’nuruodo, jeden z najzdolniejszych młodych oficerów Dynastii, urodzony bez tytułu, ale adoptowany przez potężną rodzinę Mitthów, która nadała mu imię Thrawn. Jego niekonwencjonalne podejście do rozwiązywania problemów może okazać się tym, czego Chissowie potrzebują teraz najbardziej. Thrawn rusza na swoją pierwszą misję, ale im bardziej zagłębia się w obszar kosmosu, który jego ludzie nazywają Chaosem, tym lepiej zdaje sobie sprawę, że jego misja nie jest tym, czym mu się wydawała.


 • Książka Star Wars Skywalker Odrodzenie. Opowieść filmowa
 • 344 strony
 • miękka oprawa ze skrzydełkami
 • 10 listopada
 • 39,99 zł
 • m.in. księgarnia Świat Książki

„Niech nas galaktyka broni od starszych braci” – mówi Leia w opowieści filmowej Gwiezdne Wojny: Skywalker. Odrodzenie. To jedna z wielu scen, w których czytelnik może dowiedzieć się więcej o generał Organie: czy była Jedi, co ją powstrzymywało przed doprowadzeniem do incydentu politycznego w Senacie, czemu teraz irytuje ją nieżyjący brat? Rae Carson, autorka tej wartkiej adaptacji ostatniej części sagi o Skywalkerach, dodała głębi psychologicznej postaciom i pokazała przyczyny ich postępowania, wzbogacając sceny z filmu o dodatkowy kontekst. Leię i Rey łączy tu przywiązanie wybiegające poza relacje mentorka-uczennica, a stała obecność Luke’a w myślach siostry dowodzi, że z rodziną jest trochę jak z Mocą – na zawsze „staje się częścią ciebie”, czy się tego chce, czy nie. Tak jest z Poem i jego dawnym życiem na Kijimi, tak jest z Finnem i jego nową rodziną – jego przyjaciółmi. „Wróć do domu” – mówi Han Solo do syna. Kylo Ren sądzi, że już na to za późno. Ben potrafi jednak przyjąć przebaczenie ojca i zrozumieć, jakie stoi przed nim zadanie.


 • Książka Star Wars. Wielka Republika. Burza nadciąga
 • 542 strony
 • miękka oprawa ze skrzydełkami
 • 24 listopada (Empik), 8 grudnia (pozostałe punkty sprzedaży)
 • 44,99 zł
 • m.in. sklep Empik

Przewodnia powieść drugiej fali pierwszej fazy projektu The High Republic.

Po katastrofie nadprzestrzennej, podczas której Jedi wykazali się niezwykłym bohaterstwem, Republika nadal się rozwija, łącząc kolejne światy pod wspólnym sztandarem. Pod przywództwem kanclerz Liny Soh duch braterstwa rozprzestrzenia się po galaktyce, docierając do jej dalekich zakątków. Działania kanclerz wspierają Jedi – m.in. Stellan Gios, Bell Zettifar i Elzar Mann – którzy odpowiadają za utrzymanie harmonii i ładu. Nie bez znaczenia jest też nowo utworzona stacja kosmiczna Latarnia Gwiezdny Blask. Lina Soh przygotowuje się do Festiwalu Republiki, podczas którego planuje zaprezentować mieszkańcom galaktyki korzyści, jakie płyną z dołączenia do nowego systemu. Tymczasem jego wrogowie, brutalni i dzicy Nihilowie, nie rezygnują ze swoich planów pogrążenia galaktyki w chaosie. Ich przywódca, żądny zemsty Marchion Ro, zamierza rozpętać burzę, która ma siać spustoszenie w Republice. Czy Jedi uda się powstrzymać krwawe zapędy Nihilów? W tej walce przyjdzie im zmierzyć się z prawdziwym koszmarem, przed którym – być może – nawet Moc nie zdoła ich ochronić…


 • Komiks Star Wars Darth Vader. Tom 2: Prosto w ogień
 • 136 stron
 • miękka oprawa ze skrzydełkami
 • 24 listopada
 • 39,99 zł
 • m.in. sklep wydawnictwa Egmont

Vader szukał zemsty na tych, którzy przez tyle lat ukrywali przed nim Luke’a, i niemal zdradził przy tym swojego mistrza. Nie umknęło to uwadze Palpatine’a i teraz pora na kolejną lekcję dla Vadera. Ukarany i pokiereszowany Mroczny Lord Sithów wlecze się przez wypaloną powierzchnię Mustafara i ma w głowie tylko odwet! Ale gdy zbliża się do klucza do największego sekretu Palpatine’a, na drodze staje mu groźny zabójca, Ochi z Bestoona. Vader i Ochi stają do walki na śmierć i życie… ale w jakim stopniu ten obrót wydarzeń stanowi element wielkiego planu Palpatine’a? 


 • Komiks Star Wars Łowcy Nagród. Tom 2: Cel Valance
 • 136 stron
 • miękka oprawa ze skrzydełkami
 • 24 listopada
 • 39,99 zł
 • m.in. sklep wydawnictwa Egmont

Mając cenny ładunek i wyznaczoną nagrodę za swoją głowę, Valance musi się zwrócić do jedynej osoby, której ufa. Ale Klan Niepokonanych wysłał za nim wyjątkową i śmiertelnie groźną parę łowców. 4-LOM i Zuckuss to połączona przebiegłość, przed którą nie ucieknie nikt w galaktyce! Ranny i ścigany Valance spotyka się z byłą ukochaną w tajnej rebelianckiej bazie – ale 4-LOM i Zuckuss są coraz bliżej i mają do dyspozycji armię droidów bojowych z czasów wojen klonów! Wykonując rozpaczliwy manewr, by przeżyć, Valance naraża się na gniew piratów z Zewnętrznych Rubieży… i znajduje się na kursie kolizyjnym ze swoim dawnym rywalem Dengarem! Z kolei na lesistej planecie Malastare Bossk z łowcy zmienia się w zwierzynę! 


Bardzo bogato prezentują się anglojęzyczne premiery książek, choć spośród powieści możemy wyróżnić tylko Thrawn Ascandancy: Lesser Evil Timothy’ego Zahna– zwieńczenie najnowszej trylogii o przygodach młodego Thrawna, będące nota bene jedną z najdłuższych powieści w historii marki.

Poza tym królować będą różnego rodzaju encyklopedie. Zaledwie wczoraj premierę miały Battles that Changed the Galaxy oraz Star Wars Year By Year: A Visual History, New Edition. Pierwsze to obszerny przewodnik po bitwach ze świata Gwiezdnych wojen – nie tylko tych znanych z ekranu – pisany z perspektywy galaktycznych historyków. Druga książka to zaktualizowana kronika powstawania marki Star Wars, której poprzednia edycja pochodziła z 2016 roku. 9 listopada na rynek trafi The Life Day Cookbook, czyli książka kucharska ze świątecznymi przepisami zainspirowanymi kosmicznym uniwersum. Tego samego dnia ukaże Insider: The Fiction Collection Volume 2 – drugi tom zbioru kanonicznych i należących już do Legend opowiadań publikowanych pierwotnie w magazynie Star Wars: Insider. Z kolei 30 listopada ukaże się Character Encyclopedia, Updated and Expanded Edition, a więc nowe wydanie encyklopedii postaci z 2019 roku.

Na czytelników komiksów, poza regularnie wydawanymi seriami i miniseriami, będzie czekać debiut one-shota zatytułowanego Life Day, który poruszy temat (nie)sławnego Dnia Życia, galaktycznego odpowiednika świąt Bożego Narodzenia. Tradycyjnie recenzje wszystkich nowych zeszytów komiksowych znajdziecie na naszej stronie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.