Książki i komiksy

„Puste słońce” to podtytuł polskiego przekładu 2. części „Eskadry Alfabet”

Jakiś czas temu na naszych łamach informowaliśmy Was o przybliżonym terminie premiery nadchodzącej 2. części serii Eskadra Alfabet autorstwa Alexandra Freeda. Wówczas nie znaliśmy jeszcze dokładnej daty premiery ani polskiego tłumaczenia tytułu książki, jednak zmieniło się to właśnie dziś.

Na stronie księgarni internetowej Świat Książki pojawiła się zapowiedź powieści w tłumaczeniu Krzysztofa Kietzmana. Okazuje się, że tytuł zadebiutuje nad Wisłą 26 stycznia 2022 roku, z kolei jego polski podtytuł brzmieć będzie… Puste słońce. Gwoli przypomnienia, w oryginalne jest to Shadow Fall, zatem łatwo można zauważyć, że tłumacz zdecydował się zupełnie odejść od pierwowzoru na rzecz słownego eksperymentu.

Krzysztof wyjaśnia swoją decyzję w jednym z komentarzy na Facebooku:

„Tytuł zmieniłem na własną odpowiedzialność. Nawiązuje do czarnej dziury, ale jest zaczerpnięty z nazwy konkretnej sekty religijnej w książce. Jak już przeczytasz 2. tom, daj znać, czy ma to sens, czy nie.”

Pozostaje pytanie, w jakim kontekście „puste słońce” może nawiązywać do czarnej dziury, wszakże drugie zjawisko (jak najbardziej naturalne) niewiele ma wspólnego z pierwszym.

Okładkę (póki co anglojęzyczną) oraz oficjalny opis Eskadry Alfabet. Pustego słońca znajdziecie poniżej:

POLOWANIE ESKADRY ALFABET NA NAJBARDZIEJ ZABÓJCZE MYŚLIWCE TIE W GALAKTYCE JESZCZE NIE DOBIEGŁO KOŃCA! PRZEŻYJ KOLEJNĄ NIESAMOWITĄ PRZYGODĘ W ŚWIECIE GWIEZDNYCH WOJEN!

Wieść o zwycięstwie Nowej Republiki rozeszła się szerokim echem po galaktyce. W jego następstwie okręty flagowe nowo powstałego galaktycznego rządu zmierzają ku najodleglejszym gwiazdom, odszukując i niszcząc ostatki imperialnej tyranii. Jednak niektóre duchy trudniej przepędzić niż inne, a żadne nie są równie niebezpieczne co Skrzydło Cienia.

Powstała z potrzeby chwili Eskadra Alfabet pod dowództwem Yriki Quell nadal podąża tropem Skrzydła Cienia. Jej cel wydaje się bliski, a pilotom zaczyna ciążyć presja, by odnaleźć pułk imperialnych myśliwców, nim będzie za późno. Żądna sukcesu Quell współpracuje, choć niechętnie, z Caernem Adanem z Wywiadu Nowej Republiki, a także z legendarną generał Herą Syndullą, przygotowując najniebezpieczniejszy dotąd fortel w swojej karierze. Celem jest zwabienie Skrzydła Cienia w pułapkę, która mogłaby zakończyć pogoń raz na zawsze.

Jednak skryty w ciemnościach wróg nie próżnuje. Soran Keize, ostatni spośród imperialnych asów, zajął miejsce Nestorki i objął dowództwo nad Skrzydłem Cienia, by w godzinie największej próby tchnąć nowe życie w jednostkę. Powróciwszy z tułaczki spowodowanej wojennymi wstrząsami, Keize znów odnalazł sens istnienia – zamierza poprowadzić zagubionych żołnierzy i zapewnić im bezpieczeństwo. Na drodze stoi mu jedna rzecz – najbardziej niedobrana eskadra we Flocie Nowej Republiki pod wodzą jego dawnej podopiecznej: zdrajczyni Yriki Quell.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.