Publicystyka

„The Book of Boba Fett” (S01E05) – ciekawostki

Najnowszy epizod Księgi Boby Fetta zatytułowany Return of the Mandalorian dostarczył masę niezapomnianych wrażeń, ale też garść interesujących nawiązań i Easter eggów. Przyglądamy się im w poniższym artykule.

Jak w lustrze

Początkowa scena 5. odcinka nawiązuje do momentu, gdy po raz pierwszy spotykamy Dina Djarina. Łowca nagród znów poszukuje zbiegłych przestępców, a do tego korzysta ze znanych już hologramów z podobiznami poszukiwanych. W pewnym momencie pada nawet to samo zdanie, które Din wypowiedział do Mythrola w 1. epizodzie The Mandalorian: „I can bring you in warm.. or I can bring you in cold.”


Powrót króla

Tytuł 5. odcinka Księgi Boby FettaReturn of the Mandalorian – to wyraźne odwołanie do tytułu VI Epizodu sagi Star Wars, Powrotu Jedi (Return of the Jedi).


No to jazda

Kiedy Din wychodzi z kryjówki klatooiniańskich przestępców, w tle przejeżdża X-34 Landspeeder. Tym samym pojazdem Luke Skywalker podróżował po Tatooine w Nowej nadziei.


Winda

Din-Djarin-elevator-Book-of-Boba-Fett.jpg

Obcy, z którym Din jedzie windą, by zgarnąć nagrodę za wykonane zlecenie, to członek rasy Caskadag. Po raz pierwszy jej przedstawiciela mogliśmy spotkać w Przebudzeniu Mocy.


Rodzinne spotkanie

Gdy Dinowi udaje się odnaleźć zaułek Kolzoc, gdzie mieści się kryjówka Mandalorian, spotykamy tam starych znajomych – Zbrojmistrzynię i Paza Vizslę. Ostatni raz tę dwójkę widzieliśmy w 1. sezonie The Mandalorian. W trakcie rozmowy Djarin opowiada o wydarzeniach, jakie spotkały go w 2. sezonie serialu, potwierdzając przy tym wykonanie zadania zwrócenia Znajdy Zakonowi Jedi.


Słyszę głosy

Podobnie jak w 1. sezonie Mandalorianina, na ekranie w Paza Vizslę wcielił się aktor Tait Fletcher, z kolei głosu udzielił mu showrunner Księgi Boby Fetta i The Mandalorian, Jon Favreau (który dubbingował również Pre Vizslę z serialu Wojny klonów).


Kto nie pamięta historii, skazany jest na jej ponowne przeżycie

Historia Darksabera opowiedziana przez Zbrojmistrzynię bezpośrednio nawiązuje do wydarzeń przedstawionych w serii animowanej Rebelianci. Dowiadujemy się, że legendarna broń uprawnia swojego właściciela do rządzenia Mandalorą, ale tylko wówczas, gdy została zdobyta w walce – inaczej sprowadzi na ojczyznę Mandalorian jedynie śmierć i zniszczenie. Dokładnie to stało się w trakcie wydarzeń z Rebeliantów, gdy Bo-Katan Kryze otrzymała Mroczny miecz od Sabine Wren, która również nie zdobyła go w walce. Niedługo później Mandalora została zrównana z ziemią przez Imperium.


Rycerz jak z bajki

Opowiadając historię Darksabera, Zbrojmistrzyni wspomina oryginalnego twórcę tej broni, Tarre’a Vizslę – pierwszego (i jedynego) Mandalorianina, który został rycerzem Jedi. Retrospekcje dotyczące Tarre’a pojawiły się wcześniej w 3. sezonie Rebeliantów.


Krew na rękach

Odnosząc się do pokonania moffa Gideona przez Dina Djarina, Zbrojmistrzyni wspomina, że imperialny oficer ma na rękach krew milionów Mandalorian. Mowa tu o Wielkiej Czystce Mandalory, którą dowodził sam Gideon.


Królewska krew

Zbrojmistrzyni mówi o historii Bo-Katan Kryze jako przestrodze. Ród Kryze wspominany jest jako potężna rodzina, która jednak zatraciła swoją drogę i odrzuciła tradycje Mandalorian. Jest to nawiązanie do siostry Bo-Katan, Satine Kryze, która rządziła Mandalorą przed jej upadkiem.


We właściwym miejscu i o właściwiej porze

Zbrojmistrzyni wspomina, że klan Dina Djarina przetrwał Wielką Czystkę dzięki temu, że w czasie ataku na planetę znajdował się na księżycu Concordia. To tam w trakcie wydarzeń z Wojen klonów przebywała Straż Śmierci pod wodzą Pre Vizsli, wygnanego z Mandalory przez Satine Kryze.


Wojenne dramaty

Retrospekcje z czasu Wielkiej Czystki pokazują bombardowanie przez Imperium stolicy Mandalory, Sundari, wielokrotnie ukazywanej w serii Wojny klonów.


Stalowe puszki

W trakcie retrospekcji z Wielkiej Czystki widzimy znane kształty imperialnych droidów – przez płonące zgliszcza przemieszczają się droidy zwiadowcze Viper oraz droidy strażnicze serii KX.


Mały upominek

Zawiniątko, w którym spakowany jest prezent dla Grogu, wygląda jak… Grogu. Gdy Din przygląda się prezentowi dla małego przyjaciela, w tle przygrywa motyw Grogu.


Tarcze w górę!

W trakcie pojedynku z Dinem Paz Vizsla korzysta z mandaloriańskiej tarczy energetycznej. Choć gadżet ten dopiero teraz zaliczył swój debiut w live-action, to był wielokrotnie ukazywany w ramach animacji Wojny klonów i Rebelianci.


Kurtka na wacie

Podczas gdy Din wsiada na prom kierujący się ku Tatooine, pośród pasażerów możemy dostrzec osobę ubraną w charakterystyczny biały płaszcz. Co uważniejsi z Was musieli zauważyć, że jest to kurtka imperialnych Range Trooperów, przestawionych po raz pierwszy w spin-offie o Hanie Solo. Ciekawe, jaka historia kryje się za tym konkretnym ubiorem…


Stary znajomy

Okazuje się, że mechanik Peli Motto dorobiła się nowego towarzysza. Jest nim droid z serii BD, którego doskonale powinni kojarzyć fani gry Jedi: Fallen Order. Calowi Kestisowi towarzyszył tam przeuroczy BD-1. Mało prawdopodobne, by był to dokładnie ten sam droid, natomiast samo pojawienie się tego modelu w serialu stanowi wspaniały smaczek.


Jest moc!

Nowym statkiem Dina okazuje się być myśliwiec N-1. Swój debiut te piękne maszyny zaliczyły już w Mrocznym widmie, gdzie stanowiły trzon sił skromnej armii planety Naboo.


Ścigamy się?

Peli Motto wspomina, że myśliwiec N-1 będzie szybszy niż Fathier. Fathiery to wyścigowe stworzenia, które spotkaliśmy na Canto Bight w trakcie wydarzeń z Ostatniego Jedi.


Przez obwody do serca

Po udanej naprawie swojego nowego myśliwca Din wyraźnie docenia małego droida BD, dziękując mu nawet za pomoc. Scena ta wyraźnie pokazuje, jak długą drogę przeszedł nasz łowca nagród, z początku pałający wręcz nienawiścią do wszystkich droidów, co miało związek z przeżyciami z dzieciństwa i utratą rodziców z rąk droidów Separatystów w czasie Wojen klonów.


Znane kształty

Czy podłużny elementy, który Jawowie przynieśli Peli i Dinowi, nie wydał Wam się znajomy? Jeśli tak, to pewnie dlatego, że dokładnie ten sam elektrośmieć zobaczyć mogliśmy w zsypie Gwiazdy Śmierci z Nowej nadziei.


Now this is podracing!

Lot testowy świeżo odbudowanego myśliwca N-1 prowadzi między innymi przez Kanion Żebraka. To tamtędy przebiegała trasa wyścigu, w którym uczestniczył Anakin Skywalker w trakcie wydarzeń z Mrocznego widma.


Świetny trik

Din najwyraźniej ma gust podobny do Anakina, bowiem w kosmosie postanawia wykonać swoim myśliwcem korkociąg. Dokładnie ten sam trik wykonał młody Skywalker, gdy leciał swoim N-1 w trakcie wydarzeń z Mrocznego widma.


Dziewiczy lot

Jeden z pilotów X-Wingów, którzy zatrzymują Djarina podczas lotu testowego, jest odgrywany przez Maksa Lloyda Jonesa – aktor ten był dublerem Marka Hamilla w scenie przedstawiającej Luke’a Skywalkera w ramach 2. sezonu The Mandalorian. Drugi z pilotów to dobrze znany nam Carson Teva, w którego wcielił się Paul Sun-Hyung Lee.


Wizard!

Zapytany o to, jak ocenia swój pierwszy lot, Djarin skomentował go jednym słowem: „Wizard!”. Jest to kolejne odniesienie do Mrocznego widma, bowiem określenie to padło w filmie z ust jednego z przyjaciół Anakina. Później wspomniane słowo stało się bazą dla jednego z gagów popularnej serii Star Wars: Robot Chicken od Adult Swim.

Podobne posty

2 komentarzy

  1. Nie wiem czy to standardowa procedura w N-1, ale Din odpala go po nieudanej pierwszej próbie tą samą sekwencją co Anakin w Mrocznym Widmie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.