Publicystyka

„Obi-Wan Kenobi” – wszystkie ciekawostki (ponad 60) z 1. sezonu serialu

Zakończyła się emisja Obi-Wana Kenobiego, a wraz z nią nasza seria poświęcona ciekawostkom z poszczególnych odcinków serialu. Po premierze każdego epizodu staraliśmy się na bieżąco omawiać związane z nim Easter eggi, jednak wiemy, że może być przez to trudniej dotrzeć do nich wszystkich w gąszczu artykułów, jakie codziennie pojawiają się na naszej stronie. Dlatego też – idąc zresztą za radą części czytelników – umieściliśmy wszystkie opisane ciekawostki z Kenobiego w tym zbiorczym tekście. Mamy nadzieję, że teraz będzie Wam wygodniej.

Uwaga! Tekst podzielony jest na dwie podstrony. Odnośnik znajdziecie pod ciekawostkami z odcinka 3.

Odc. 1.

Wykonać Rozkaz 66

Odcinek 1. otwiera scena retrospekcji osadzonej w trakcie wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Widzimy grupę padawanów, szkolących się pod okiem nieznanej mistrzyni Jedi. Kiedy do pomieszczenia wpadają klony, kobieta chroni i ratuje dzieci, poświęcając własne życie. W grupie tej znajduje się Trzecia Siostra, Reva Sevander.

Troje to już armia

W ramach 1. odcinka spotykamy troje Inkwizytorów, z czego dwóch znamy już z innych dzieł Star Wars. Wielki Inkwizytor i Piąty Brat odegrali swoje role w animowanych Rebeliantach, zaś Trzecia Siostra to zupełnie nowa postać.

Ocalały

Jedi, po którego Inkwizytorzy przybywają na Tatooine, okazuje się być kimś innym niż Obi-Wan. Nari – bo tak ma na imię – przybył na piaszczystą planetę w poszukiwaniu pomocy legendarnego mistrza Jedi. Jak sami mogliśmy później zobaczyć, spotkał się z odrzuceniem ze strony Kenobiego, a potem śmiercią z rąk Inkwizycji.

Mów mi Ben

Serial udowadnia, że nasz bohater posługiwał się imieniem Ben już wiele lat przed Nową nadzieją.

Rodzeństwo

W odcinku spotykamy rodzeństwo Skywalkerów – Luke’a i Leię – mających wówczas po 10 lat. Wyraźnie widać rozstrzał w ich poziomach życia. Podczas gdy Luke spędza dzieciństwo w twardych warunkach na farmie Larsów, Leia ma zapewnione wszelkie wygody królewskiej rodziny z Alderaana (co jednak niekoniecznie oznacza, że jest dzięki temu szczęśliwsza niż jej brat).

Modelarstwo

Obi-Wan kupuje od pewnego Jawy zabawkowy statek. Jest to model T-16 skyhopper, którym Luke bawi się podczas wydarzeń z Nowej nadziei. Najprawdopodobniej Owen z jakiegoś powodu w końcu pozwoli zachować zabawkę swojemu siostrzeńcowi.

Rodzinne spotkanie

To pierwszy raz od czasu Zemsty Sithów, gdy widzimy wspólnie Baila, Brehę i Leię Organów.

You’re her only hope

Kiedy Leia zostaje porwana przez łowców nagród, Organowie zwracają się po pomoc do jedynej osoby, jakiej mogą zaufać – Kenobiego. Podczas rozmowy poprzez holo Breha Organa mówi: „Ona cię potrzebuje, Obi-Wan”. Kwestia ta nawiązuje do hologramu, jaki brodaty Jedi otrzymuje w Nowej nadziei, gdzie sama Księżniczka zwraca się do niego z prośbą o pomoc.

Odc. 2.

Wspomóż weterana

Gdy protagonista dociera na Daiyu, na ulicach zatłoczonego miasta zaczepia go żebrak, który okazuje się być klonem (w rolę tę wciela się Temuera Morrison). Zobaczenie jednego z żołnierzy Wielkiej Armii Republiki w tak opłakanym stanie wyraźnie zszokowało Kenobiego i prawdopodobnie obudziło w nim wspomnienia. Widzowie z kolei mogą lepiej zrozumieć, jak Imperium potraktowało klony po wygranej wojnie z Separatystami.

Wydaje się również, że ów klon nosi elementy pancerza 501 Legionu, czyli tego samego, który służył pod rozkazami Anakina.

Spokojnie

Kiedy podczas ucieczki ulicami Daiyu Leia próbuje odłączyć się od Kenobiego, ten stara się uspokoić ją w nieco zgarbionej pozycji i z wyciągniętą prawą dłonią. Tę samą pozę przyjmuje Księżniczka na nagraniu holograficznym, które Obi-Wan i Luke oglądają w Epizodzie IV.

Pamiętam ją

Zachowanie Lei sprawia, że Obi-Wan przypomina sobie pewną osobę sprzed lat. Nie zostaje to przez niego wprost wyartykułowane, ale możemy się domyślić, iż chodzi mu o matkę dziewczynki, Padmé Amidalę.

On żyje!

Okazuje się, że o przeżyciu swojego dawnego ucznia i przyjaciela, Anakina, Obi-Wan dowiedział się od Revy. Szok i niedowierzanie na twarzy bohatera są w tym momencie nader wyraźne.

(Nie)śmiertelny cios

Pod sam koniec epizodu 2. Trzecia Siostra buntuje się przeciwko Wielkiemu Inkwizytorowi i przebija jego brzuch mieczem świetlnym. Wydawać by się mogło, że Reva zamordowała swojego przełożonego, lecz Pau’anin żyje i ma się dobrze kilka lat później, podczas wydarzeń z Rebeliantów. W odcinku 5. Obi-Wana Kenobiego ujawniono, że Wielki Inkwizytor przeżył.

Widzę cię

Finałowa scena odcinka 2. przedstawia Dartha Vadera przebudzającego się ze snu w zbiorniku z bactą. Jego zdeterminowany wzrok oznacza tylko jedno – wie już, że jego dawny mistrz wyszedł z cienia.

Odc. 3.

Ciepłolubny

Początek odcinka zabiera nas do fortecy Dartha Vadera, mieszczącej się na wulkanicznej planecie Mustafar. W tym samym miejscu Anakin Skywalker został wiele lat wcześniej pokonany przez Obi-Wana. Usadowienie siedziby w miejscu dawnej porażki nie jest dziełem przypadku – Vader cały czas pielęgnuje w sobie chęć zemsty na dawnym mentorze, a ciągłe przebywanie w miejscu kaźni jedynie mu w tym pomaga.

Quinlan Vos

Na górniczej planecie Mapuzo doczekujemy się dość zaskakującego Easter egga – kiedy Obi-Wan i Leia trafiają do kryjówki Tali Durith, znajdują w niej podpisy wielu osób, które zostały przeszmuglowane przez agentkę. Pośród nazwisk przewija się Quinlan Vos. Kiffarski mistrz Jedi powinien być doskonale znany fanom Wojen klonów. Tala zdradza Kenobiemu, że jego dawny druh ma się dobrze i od czasu do czasu pomaga w ukrywaniu wrażliwych na Moc dzieci przed wzrokiem Imperium.

Hoży doktorzy

W kreciego górnika, który oferuje podwózkę naszym bohaterom, wciela się aktor Zach Braff, znany m.in. z serialu komediowego Hoży doktorzy.

Brat

W rozmowie z Leią Obi-Wan ujawnia, że ma brata. Mistrz Jedi opowiada dziewczynce o tym, że jak przez mgłę pamięta swoich rodziców oraz małego braciszka, z którymi na zawsze utracił kontakt, gdy został zabrany do Zakonu Jedi.

Co ciekawe, motyw brata Obi-Wana nie wziął się znikąd, bowiem już w oryginalnym scenariuszu Powrotu Jedi zakładano, że… Owen Lars (wuj Luke’a i przyrodni brat Anakina) okaże się biologicznym bratem Kenobiego. Wzmiankę o tym można także znaleźć w oryginalnej beletryzacji Epizodu VI, wydanej w 1983 r.

Jabiim

W trakcie rozmowy między agentką graną przez Varmę a Obi-Wanem dowiadujemy się, że punkt tranzytowy, gdzie mają trafić bohaterowie, znajduje się na planecie Jabiim. Miejsce to może uruchamiać synapsy zarówno u fanów kanonu, jak i Legend. W Expanded Universe planeta odegrała istotną rolę w czasie Wojen klonów (Obi-Wan dowodził tam klonami podczas jednej z kampanii wojennych), zaś w kanonie została dotąd jedynie napomknięta w ramach Star Wars: The Force Awakens Beginner Game oraz w komiksie Ghosts of Kashyyyk, Part 3—Star Wars Adventures.

Corran Horn i Valin Halcyon

Wspomniane wcześniej napisy na ścianie kryjówki ujawniają nie tylko Quinlana Vosa, ale też paru innych Jedi uratowanych przez siatkę Tali. Zapiski w Aurebeshu przywracają do kanonu kilku rycerzy znanych z Legend, w tym Valina Halcyona – takie zastępcze nazwisko otrzymał Hal Horn, uciekający przed Czystką Jedi. Hal doczekał się później syna, Corrana Horna, który… pojawił się w poprzednim odcinku Obi-Wana Kenobiego. Corran stał się z czasem ważną figurą odrodzonego Zakonu Jedi Luke’a Skywalkera. Kto wie, być może syn i ojciec odegrają jeszcze jakąś rolę w przyszłych dziełach Star Wars.

Roganda Ismaren i Djinn Altis

Na ścianie znajdziemy też nazwiska Rogandy Ismaren i Djinna Altisa. Oboje pojawili się w niekanonicznej powieści Children of the Jedi – Roganda przedstawiona została tam jako wrażliwa na Moc była towarzyszka Imperatora Palpatine’a, zaś Djinn słynął ze swoich przekonań, że mistrzowie Jedi powinni móc szkolić jednocześnie więcej niż jednego padawana, a także mieć możliwość zawierania związków małżeńskich.

Forteca

Po raz pierwszy w serialu zostaje ukazana forteca Inkwizytorów na księżycu Nur. Wcześniej mogliśmy zobaczyć ją w grze Jedi: Fallen Order.

R5

Gdy Obi-Wan i Leia wysiadają na Mapuzo, w tle widać charakterystycznego astromecha z serii R5. Droid ten zadebiutował w Nowej nadziei, a potem przewijał się w wielu dziełach Star Wars. Ostatnio pojawił się chociażby w 2. sezonie The Mandalorian.

Ciąg dalszy na następnej stronie – odnośnik poniżej

1 2Następna strona

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.