Filmy

Film Taiki Waititiego opowie o początkach Zakonu Jedi?

Podczas tegorocznego Disney Investor Day doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia, że reżyserem jednego z przyszłych filmów kinowych został Taika Waititi, znany między innymi z filmów Thor: Ragnarok i oscarowego Jojo Rabbit, zaś przez fanów Gwiezdnych wojen kojarzony głównie z reżyserowania finałowego odcinka pierwszego sezonu The Mandalorian. Choć podczas konferencji nie dowiedzieliśmy się nic więcej na temat jego filmu, być może twórcy zasugerowali nam tematykę produkcji.

Podczas prezentacji szefowa Lucasfilmu, Kathleen Kennedy, wspomniała, że historia świata Gwiezdnych wojen rozciąga się na przestrzeni 25 tysięcy lat. Z kolei podczas opowiada o nowozelandzkim reżyserze w tle mogliśmy zobaczyć grafikę przedstawiającą charakterystyczną ośmiościenną bryłę, przypominającą dwie złożone ze sobą piramidy. To wszystko może prowadzić nas do znanej z Legend powieści Świt Jedi: w nicość autorstwa Tima Lebbona. Akcja książki rozgrywa się ponad 25 tysięcy lat przed sagą Skywalkerów, głównie na planecie Tython, przedstawiając Zakon Je’daii – protoplastę Jedi. Z kolei piramidalne statki, znane jako Tho Yor, kilka tysiącleci przed akcją powieści pojawiły się w galaktyce, zbierając z jej różnych zakątków wrażliwych na Moc, po czym przewiozły ich na wspomniany Tython, by tam założyli swoją organizację. Inspirację powieścią sugeruje także Jordan Maison, odpowiedzialny w przeszłości za wiarygodne wycieki ze świata Star Wars.

Filmowe ukazanie początków Zakonu nie byłoby w Lucasfilmie świeżym pomysłem – o tym wydarzeniu miała opowiadać anulowana już trylogia twórców serialowej Gry o tron, Davida Benioffa i D.B. Weissa. Być może zdecydowano się zmienić nieco formę projektu i zrobić z tego tylko jeden film. Warto również pamiętać o dość specyficznym stylu Waititiego, balansującym między absurdalnym humorem i dramatyzmem. Choć mogłoby się wydawać, że mistyczne sprawy dotyczące Mocy powinny być tylko poważne, możemy przywołać tutaj bardzo ironiczne opowiadania o Whillach z obu wydań From a Certain Point of View. Whillowie to obecnie autorzy Dziennika Whillów, opisującego historię galaktyki (to z niego pochodzą charakterystyczne napisy początkowe wyświetlane na początku epizodów sagi Skywalkerów) i traktatów filozoficznych. Według pierwotnych zamysłów George’a Lucasa mieli mieć też powiązania z samą Mocą i w pewien sposób ją kontrolować.

Przypomnijmy, że Taika Waititi pracuje obecnie nad scenariuszem razem z Krysty Wilson-Cairns (1917). Film ukaże się w kinach prawdopodobnie w grudniu 2025 roku.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.