Publicystyka

Wszyscy Sithowie nowego kanonu Star Wars

Stało się już swoistą tradycją, że na naszych łamach publikujemy zestawienia pewnych interesujących tematów, związanych z różnymi aspektami uniwersum Star Wars. Uraczyliśmy Was między innymi artykułem o wszystkich Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66, tekstami o wszystkich typach szturmowców Imperium i Najwyższego Porządku, zaś teraz przyszedł czas na zestawienie, w którym omawiamy wszystkich Sithów, jakich zdążyliśmy dotąd poznać w ramach obowiązującego kanonu. Zachęcamy do zapoznania się z listą 29 znanych Sithów nowego kanonu.

(1/29) Naga Sadow

Naga Sadow był starożytnym Sithem, który, wedle podań zawartych w Eposach Qel-Dromy, przewodził imperium Sithów podczas Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej – przeciwko wyznawcom Ciemnej strony Mocy walczyła Cesarzowa Teta oraz Zakon Jedi. Te same eposy mówią także o tym, że to Naga Sadow odpowiada za wysadzenie supernowej, która zniszczyła gromadę Cron, doprowadzając tym samym do zniszczenia należącej do Jedi planety Ossus. Również pod jego przewodnictwem lud Massassi zbudował świątynie na Yavinie 4 (około 5000 lat przed bitwą o Yavin).

Podobizna Nagi Sadowa została wykuta w skalnych ścianach Cytadeli Sithów na planecie Exegol, a przywódca Najwyższego Porządku, Kylo Ren, słyszał głos Sadowa wśród szeptów kilku Lordów Sithów podczas konfrontacji z Darthem Sidiousem na Exegolu (35 lat po bitwie o Yavin).

Naga Sadow jest postacią wywodzącą się jeszcze z Legend i tam jego historia jest opisana z większą szczegółowością. W kanonie po raz pierwszy wspomniany został jako jeden z głosów w głowie Kylo Rena w młodzieżowej beletryzacji The Rise of Skywalker.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(2/29) Darth Atrius

Darth Atrius wywodził się z czasów, gdy Sithów było bardzo wielu i stanowili oni prawdziwą potęgę. O jego istnieniu dowiedzieliśmy się dzięki Sanie Starros, która niedługo po bitwie o Yavin odnalazła starożytne miecze Atriusa i jeden z nich sprzedała szefowi półświatka przestępczego, Hradreekowi, zaś drugi przekazała (za opłatą) w ręce Imperium. Ostatecznie oba miecze zostały zniszczone – jeden przez Luke’a Skywalkera, a drugi przez Dartha Vadera – bowiem posiadały cechę, która czyniła je niezwykle niebezpiecznymi dla każdego użytkownika i jego otoczenia: potrafiły obudzić wewnętrzne pokłady gniewu w każdej istocie, wpędzając ją w morderczy szał.

Po raz pierwszy (i póki co jedyny) o Atriusie wspomniano w komiksie głównej serii Star Wars (4, 2015).


(3/29) Lord Sithów z Gairm

Lord Sithów z Gairm znany był z tego, że… zaprzyjaźnił się z członkiem Zakonu Jedi. Nie znamy imienia, płci ani rasy Sitha, ale wiemy, że Jedi znany był jako Mistrz Vonkhel. O nietuzinkowej przyjaźni przeczytać możemy w jednym z opowiadań magazynu Star Wars Insider (154, 2014) autorstwa Alexandra Freeda. Jej historię przytacza handlarz antyków Antron Bach, żyjący w czasie panowania Imperium Galaktycznego.


(4/29) Exim Panshard

Exim Panshard był starożytnym Sithem, który posiadał tytuł wicekróla. Nosił maskę wykonaną z meteorytowej stali, posiadającą silne połączenie z Ciemną stroną Mocy. Maska zawierała lamenty setek niewinnych osób, jakie zamordowano dla przyjemności wicekróla. Około 5 lat po bitwie o Yavin maskę zdobył Yupe Tashu, który później podarował ją Kizie – Pantorance, należącej do stowarzyszenia akolitów fanatycznie oddanych Ciemnej stronie. Kiedy chłopak Kizy, Remi, zażądał maski dla siebie, Tashu skarcił go za rozgniewanie upadłych duchów. Skonfiskował również posiadany przez Remiego miecz świetlny Sithów i dał go Kizie. Pod wpływem maski Pansharda Kiza wzięła udział w ataku na placówkę Nowej Republiki na Devaronie i zabiła Remiego, gdy ten próbował odzyskać swój miecz świetlny.

Historia maski Exima Pansharda opisana została w książce Koniec i początek: kres Imperium pióra Chucka Wendiga.


(5/29) Darth Tanis

Tanis to starożytna użytkowniczka Ciemnej strony Mocy, znana jako konstruktorka superbroni ze świątyni Sithów planecie Malachor. Na jej cześć nazwany został 17. legion szturmowców Sithów z Exegola.

Choć świątynia na Malachorze pojawiła się już w ramach jednego z odcinków serialu Rebelianci (sezon 2., odc. Twilight of the Apprentice), to pierwsza bezpośrednia wzmianka o Tanis pochodzi dopiero ze słownika do Skywalker. Odrodzenie.

W trakcie wydarzeń ze Star Wars Rebels broń stworzona przez Tanis liczy sobie około 4000 lat. Podania Sithów opisują ją jako śmiercionośne narzędzie, które w pewnym momencie próbowali zniszczyć lub przejąć członkowie Zakonu Jedi. Użycie superbroni finalnie doprowadziło do zdarzenia znanego jako Wielka Plaga Malachora, w trakcie której zginęli wszyscy Jedi oraz Sithowie, walczący w tym czasie na powierzchni.


(6/29) Darth Revan

Revana raczej nie trzeba nikomu przedstawiać, bowiem jest on prawdopodobnie najpopularniejszym ze wszystkich Sithów umieszczonych na naszej liście (oczywiście poza Vaderem i Palpatine’em). Niemniej jednak warto wspomnieć, iż został przywrócony do kanonu za sprawą słownika ilustrowanego do The Rise of Skywalker – dowiadujemy się z niego, że legiony szturmowców Sithów z Exegola zostały nazwane na cześć starożytnych Lordów Sith. Jeden z nich, a konkretnie 3. legion, nosił imię właśnie na cześć Revana.

Kanoniczne szczegóły historii Revana nie są w tej chwili znane – wiemy jedynie, że taka postać istniała. W Legendach natomiast jest on jedną z centralnych postaci ery Starej Republiki. Pojawił się w grach komputerowych z serii Knights of the Old Republic, grze MMORPG The Old Republic, a także książkach (m.in. powieści Revan autorstwa Drew Karpyshyna).

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(7/29) Darth Andeddu

Andeddu to kolejny Sith dobrze znany z Expanded Universe, o którym w nowym kanonie szerzej usłyszeliśmy za sprawą słownika ilustrowanego do TRoS. Podobnie jak w przypadku Revana, na jego cześć nazwano jeden z legionów szturmowców Sithów z Exegola. Nie była to jednak pierwsza kanoniczna wzmianka o nim, bowiem imię Andeddu po raz pierwszy padło w komiksie Star Wars Adventures: Return to Vader’s Castle 2 autorstwa Cavana Scotta.

W Legendach Andeddu znany był jako pierwszy posiadacz miana Darth. Przez długi czas przewodził Sithom na Korribanie, jednak ostatecznie został obalony i zmuszony do ucieczki w kierunku rdzenia galaktyki. Trafił tam na planetę Prakith, gdzie podporządkował sobie lud i przez setki lat pełnił rolę bóstwa. Zyskał nawet miano Nieśmiertelnego Boga-Króla z Prakith.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(8/29) Darth Tenebrous

Darth Tenebrous był mężczyzną pochodzącym z rasy Bithów, a także mistrzem Dartha Plagueisa. Podejrzewano, że Tenebrous zaprojektował Scimitar, osobisty statek Dartha Maula, który oficjalnie został stworzony przez inżyniera i projektanta statków kosmicznych Raitha Sienara.

Podobnie jak wielu innych starożytnych Lordów Sithów, Tenebrous patronował jednemu z legionów szturmowców Sithów z Exegola. Jego imieniem nazwano 26. legion.

O Tenebrousie po raz pierwszy wspomniano w ramach słownika ilustrowanego do The Rise of Skywalker. Oczywiście niekanoniczna historia Tenebrousa jest znacznie szerzej opisana w ramach Legend.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(9/29) Darth Phobos

Phobos był (bądź była) starożytnym Lordem Sithów. Kontynuując tradycję nadawania legionom szturmowców imion starożytnych Sithów, Wieczni Sithów z Exegola nadali imię Phobos 39. legionowi. Po raz pierwszy imię to zostało wspomniane w przewodniku ilustrowanym po Epizodzie IX. Poza tym niewiele wiadomo o kanonicznej postaci Sitha.

W Legendach natomiast Darth Phobos była urodzoną na Korribanie kobietą z rasy Theelin, żyjącą przeszło 2000 lat przed Wojnami klonów. Jej potęga przez długi czas była niedościgniona i przez lata swojej dominacji zdążyła zabić wielu innych Sithów oraz rycerzy Jedi. Ostatecznie Sithowie i Jedi połączyli siły, by raz na zawsze pokonać zagrożenie ze strony Theelin. Choć ich cel został osiągnięty, kult zgromadzony wokół Phobos zdołał przetrwać i kontynuował swoją działalność jeszcze przed setki lat.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(10/29) Darth Desolous

Ponownie mamy do czynienia z Sithem, który w kanonie pojawił się dotąd jedynie w ramach słownika ilustrowanego do The Rise of Skywalker. Imieniem Dartha Desolousa nazwano 44. legion Sith Trooperów z Exegola.

W Legendach Desolous był mistrzem Jedi z rasy Pau’an, urodzonym około 3500 lat przed bitwą o Yavin. Gdy Rada Jedi dowiedziała się o jego zainteresowaniu Ciemną stroną Mocy i studiowaniu jej technik, został on wydalony z Zakonu. Desolous przyjął przydomek Dartha i poprzysiągł zemstę na Jedi, szkoląc do walki z nimi innych Pau’an. Sith i jego armia zgładzili przeszło dwa tysiące Jedi, nim zostali pokonani przez Zakon na planecie Yaga Minor.

Wizerunek zaczerpnięty z Legend

(11/29) Darth Caldoth

Darth Caldoth był wrażliwym na Moc lordem Sithów z rasy Duros. W pewnym momencie napisał książkę zatytułowaną Bestiariusz Dartha Caldotha, w której wymienił różne bestie bojowe Sithów, jak choćby veergundarki. Według podań Caldoth w pewnym momencie zaczął szkolić swojego ucznia, twi’leka imieniem Ry Nymbis, i przez pewien czas byli oni nawet uważani za dwie najpotężniejsze istoty w galaktyce. Gdy poczuł, że uczeń zamierza go zdradzić, Caldoth zabił go za pomocą rytuału Sithów, który zamienił ciało Nymbisa w kamień. Dzięki rytuałowi Nymbis został uwięziony w wiecznym koszmarze. Istniały pogłoski o poszukiwaniu przez Caldotha mocy, która doprowadziła go do konfliktu z Siostrami Nocy z Dathomiry.

Caldoth po raz pierwszy wspomniany został w kanonicznym słuchowisku Dooku: Jedi Lost autorstwa Cavana Scotta, z kolei jego pełne imię poznaliśmy w książce Star Wars: Myths & Fables pióra George’a Manna.


(12/29) Ry Nymbis

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Ry Nymbis był twi’lekańskim uczniem Dartha Caldotha, który został zamieniony w kamień i uwięziony w wiecznych koszmarach, gdy jego mistrz zaczął podejrzewać, że Nymbis spiskuje przeciwko niemu.

Od urodzenia Nymbis miał w sobie mroczną obecność, co bardzo na niego wpłynęło w okresie dorastania. Większość krewnych Nymbisa odcięła się od niego, czując drzemiącą w nim Ciemną stronę. Jego matka chciała go chronić, jednak wstydziła się tego, kim był. Kiedy już Ry dorósł na tyle, by rozumieć swój wpływ na innych, stał się cichy i odseparowywał się od społeczeństwa. Nymbisa i jego matkę odwiedziła później zakapturzona postać, która przedstawiła się jako Darth Caldoth. Sith opisał młodzieńca jako posiadającego „wielki talent do władania Mocą” i zaproponował, że wyszkoli Twi’leka jako swojego ucznia, aby Ry nauczył się kontrolować swoje naturalne połączenie z Mocą. Wiedząc, że Nymbis nigdy nie zostanie zaakceptowany przez rówieśników, jego matka niechętnie pozwoliła Caldothowi zabrać swojego syna z Ryloth, do którego nigdy nie powrócił.

Podobnie jak o Darthcie Caldothcie, o Ry Nymbisie mogliśmy przeczytać w książce Myths & Fables.


(13/29) Zbuntowany Jedi

Tysiące lat przed Wojnami klonów żył nieznany z imienia członek Zakonu Jedi, który w pewnym momencie zaczął studiowanie zakazanych technik Ciemnej strony Mocy, wierząc, że jedynie porzucenie Jasnej strony i przejście na Ciemną może uwolnić pełny potencjał Jedi. W odpowiedzi na głoszone przez niego przekonania, Rada Jedi wydaliła go z Zakonu i skazała na wygnanie. Zbuntowany Jedi zyskał jednak grono popleczników, którzy poszli za jego przykładem i dołączyli do niego na wygnaniu, ostatecznie tworząc pierwszą enklawę Sithów. Efektem tych zdarzeń było tzw. Stulecie Mroku, w trakcie którego Jedi i Sithowie stali się śmiertelnymi wrogami.

Po raz pierwszy o Mrocznym Jedi wspomniano w ramach oficjalnej encyklopedii na stronie starwars.com.


(14/29) Darth Siberus

O Darth Siberus wiemy jedynie tyle, że była kobietą i w pewnym momencie z własnej woli zamroziła się w karbonicie.

Wzmianka o niej pojawiła się w zbiorze opowiadań Dark Legends autorstwa George’a Manna.

Dalszy ciąg artykułu na następnej stronie

1 2Następna strona

Podobne posty

Jeden komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.