Publicystyka

Wszystkie typy szturmowców w Star Wars – Imperium (kanon)

Uniwersum Gwiezdnych wojen jest na tyle rozpoznawalne w popkulturze, że przeciętna osoba, niemająca styczności marką na co dzień, jest w stanie natychmiast rozpoznać niektóre postaci na podstawie pobieżnego rzutu okiem. Jednym z takich charakterystycznych elementów Star Wars jest wizerunek szturmowca – przez ponad 40 lat istnienia w świadomości widzów stał się on jednym z symboli odległej galaktyki. Jednakże świat stworzony przez George’a Lucasa ma bardzo bogatą historię, a w wielu dziełach, jakie dotąd powstały, pojawiła się cała masa różnych typów szturmowców, o których mogą nie wiedzieć nawet zagorzali fani, jeśli nie śledzili uważnie każdego filmu, serialu, gry, książki czy komiksu. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się wszystkim znanym szturmowcom Imperium Galaktycznego (oczywiście z zaznaczeniem, że mówimy tu wyłącznie o kanonie).

1. Typy wg. rodzaju środowiska

Szturmowcy obrony wybrzeża

Szturmowcy bardziej znani jako shoretrooperzy. Ich przeszkolenie i wyposażenie przygotowywało do działania w regionach przybrzeżnych i tropikalnych. Fani w szczególności powinni kojarzyć ich z filmu Łotr 1, gdzie pojawili się w trakcie bitwy na powierzchni Scarif, jednak później przewijali się w kanonie niejednokrotnie (m.in. w grze Star Wars: Battlefront).


Szturmowcy lawy

Szturmowcy lawy byli odziani w czarno-czerwone pancerze. Jednostka ta stacjonowała w wyłącznie w fortecy Dartha Vadera na Mustafarze. Ich hełmy posiadały czerwone paski, zaś dowódcy byli identyfikowani po czerwonej linii na prawym naramienniku. Po raz pierwszy możemy napotkać ich w serii komiksowej Star Wars Adventures: Tales from Vader’s Castle.


Szturmowcy jaskiniowi

Szturmowcy, którzy byli wyposażeni w pancerze zwiadowców, karabiny blasterowe i duże wibronoże. Posiadali również sprzęt pomagający im widzieć w ciemności oraz linki do zjeżdżania. Po raz pierwszy wspomniano o nich w podręczniku od FFG pod tytułem Allies and Adversaries.


Karmazynowi szturmowcy

Karmazynowi szturmowcy byli elitarnymi imperialnymi szturmowcami, przeszkolonymi specjalnie do działania w obszarach wulkanicznych. Nosili odmianę standardowej zbroi szturmowca, która pomalowana była na czerwono. W zasadzie nie wiadomo o nich wiele więcej. Co ciekawe, do tej pory pojawili się wyłącznie jako figurki od Hasbro, jednak oficjalnie uznawani są za kanoniczną jednostkę.


Szturmowcy leśni

Leśni szturmowcy byli imperialnymi jednostkami wyszkolonymi do działania w zalesionym środowisku. W tym celu nosili specjalny pancerz z kamuflażem. Podczas Galaktycznej Wojny Domowej wielu leśnych szturmowców stacjonowało na Kashyyyku jako część jego garnizonu, o czym wspomina książka Koniec i początek: Dług życia. Niestety nie posiadamy kanonicznej wizualizacji ich pancerzy (obrazek nie przedstawia faktycznego wyglądu).


Szturmowcy wulkaniczni

Szturmowcy, których wyposażono do działania w ekstremalnie wysokich temperaturach i przeszkolono do walki na światach wulkanicznych, takich jak Sullust. Na ich ekwipunek składało się wzmocnione opancerzenie nóg, czarne naramienniki i aparatura wspomagająca oddychanie. W ramach kanonu mogliśmy zobaczyć ich chociażby w grze Star Wars: Battlefront oraz w komiksach Darth Vader: Dark Lord of the Sith #23 i #24.


Szturmowcy morscy

Szturmowcy morscy specjalizowali się w operowaniu w środowiskach wodnych. Byli wyposażeni w różnorodny sprzęt wodny, w tym plecaki do nurkowania, podwodne rakiety odrzutowe i płetwy. Stacjonowali m.in. na Mon Cali czy Lothalu. Po raz pierwszy wspomniani są w powieści młodzieżowej Servants of the Empire: Rebel in the Ranks, zaś przyjrzeć się im możemy w komiksach Darth Vader: Dark Lord of the Sith #15, #16 i #17.


Szturmowcy śnieżni

Szturmowcy bardziej znani jako snowtrooperzy. Jak sama nazwa wskazuje, byli przeszkoleni do radzenia sobie w zamarzniętych środowiskach. Na ich wyposażenie składały się specjalne hełmy oraz pancerze, które przypominały sprzęt noszony przez 21. Korpus Nova z Mygeeto, operujący w czasie Wojen klonów. Po raz pierwszy spotykamy ten typ jednostki w filmie Imperium kontratakuje, kiedy siły Lorda Vadera wkraczają do bazy Rebeliantów na Hoth.


Szturmowcy bagienni

Typ jednostki przystosowany do operowania na terenach bagnistych i podmokłych. Kontyngent szturmowców bagiennych stacjonował na Pipadzie, gdzie krwawo stłumiono protesty drabatańskich mieszkańców. Pierwszy raz ten typ jednostki został wspomniany w ramach kanonicznego podręcznika do gry roleplay pod tytułem Dawn of Rebellion.


Szturmowcy pustynni

Szturmowcy z pancerzem zmodyfikowanym do działania na pustynnych światach, takich jak Tatooine. Podczas patroli lub poszukiwań używali jaszczuropodobnych dewbacków jako wierzchowców. Istnieją w zasadzie tak długo, jak cała saga Gwiezdnych wojen, bowiem zadebiutowali wraz z Nową nadzieją.


Szturmowcy z wyposażeniem do wilgotnego środowiska

Szturmowcy z wyposażeniem do wilgotnego środowiska – lepiej znani jako szturmowcy z Mimban. Nosili wariant pancerza standardowego szturmowca Imperium Galaktycznego, jednak ze względu na bagniste środowisko planety ich pancerze zostały mocno zmodyfikowane, aby umożliwić optymalne działanie. W porównaniu ze standardowym pancerzem szturmowców, ich zbroje miały dodatkową przestrzeń między elementami na ramionach, biodrach i kolanach, pozwalając na większy zakres ruchu.

Wyposażeni byli w sprzęt wysoce odporny na wilgoć. Nosili też wodoodporne peleryny, które były niezbędne do brodzenia przez bagna Mimban w trakcie kampanii prowadzonej przez Imperium Galaktyczne około dziesięć lat przed bitwą o Yavin. Po raz pierwszy pojawili się w filmie Solo: A Star Wars Story.


Szturmowcy kosmiczni

Szturmowcy kosmiczni byli wyposażeni i przeszkoleni do działania w środowiskach zerowej grawitacji. Nosili wariant pancerzy z aparatem tlenowym. W czasie Galaktycznej Wojny Domowej służyli na pokładzie Chimery, okrętu flagowego Siódmej Floty Wielkiego Admirała Thrawna (książka Thrawn: Zdrada). Po raz pierwszy pojawili się na krótko w Nowej nadziei, gdy mogliśmy z bliska obserwować Gwiazdę Śmierci.

2. Typy wg. specjalizacji

Szturmowcy czołgowi

Piloci czołgów (lub też szturmowcy czołgowi) byli kierowcami bojowymi specjalizującymi się w obsłudze czołgów TX-225 GAVw „Occupier”. Mogliśmy ich spotkać na ulicach Jedhy, którą patrolowały imperialne maszyny (Łotr 1). Żołnierze ci byli również wykorzystywani jako lekka piechota, szkolona do rozpoznania i potyczek, a także do eskortowania wozów bojowych. Ich gorzej wyposażoną wariację spotkaliśmy również w 15. odcinku 2. sezonu The Mandalorian, gdzie zajmują się przewożeniem rhydonium na powierzchni planety Morak.


Szturmowcy ciężkozbrojni

Szturmowcy z bronią ciężką, zwani także szturmowcami ciężkozbrojnymi lub imperialnymi ciężkimi strzelcami, byli specjalnie wyszkolonymi szturmowcami uzbrojonymi w blastery o dużej sile rażenia lub ciężkie karabiny blasterowe DLT-19. Podczas Galaktycznej Wojny Domowej brali udział między innymi w bitwach na Endorze, Naboo i Jakku. Spotkać ich możemy w grach Star Wars: Commander, Battlefront II i Jedi: Fallen Order, lecz dopiero w tej ostatniej uzyskali nazwę, pod jaką obecnie ich znamy.


Szturmowcy zwiadowcy

Szturmowcy zwiadowcy, znani również jako imperialni strzelcy wyborowi, byli specjalnie wyszkolonymi szturmowcami imperialnej armii. W czasach panowania Imperium Galaktycznego wykorzystywano ich w szeregu misji, które obejmowały głównie rekonesans i infiltrację. Mieli lżejszy pancerz niż standardowi szturmowcy i byli dużo lepiej przystosowani do przetrwania w niesprzyjających warunkach. Po raz pierwszy mogliśmy spotkać ich w Powrocie Jedi, gdzie stacjonowali na powierzchni lesistego księżyca Endor.


Szturmowcy miejscy

Szturmowcy miejscy funkcjonowali jako policyjne siły szybkiego reagowania w rejonach zurbanizowanych. W miarę wzmacniania przez Imperium swojej pozycji na planetach w całej galaktyce, lokalne siły obronne były uzupełniane i ostatecznie całkowicie zastępowane przez szturmowców. Aby szybko pokonywać odległości w rozległych miastach, szturmowcy miejscy korzystali ze śmigaczy patrolowych C-PH. Ich debiut to oczywiście spin-off Han Solo, gdzie patrolowali ulice Korelii.


Szturmowcy uderzeniowi

Szturmowcy uderzeniowi byli uzbrojeni w ciężką broń i mieli na sobie standardowe pancerze szturmowców z charakterystycznymi czerwonymi oznaczeniami, podobnie jak żołnierze-klony Republiki, którzy służyli w Gwardii Coruscańskiej podczas Wojen klonów. Zdarzało się również, że imperialni szturmowcy uderzeniowi byli wyposażeni w pancerze czasów Wojen klonów. Pojawili się m.in. w serii komiksów Darth Vader: Dark Lord of the Sith oraz grach Star Wars: Commander i Star Was: Battlefront.


Szturmowcy spopielający

Szturmowcy spopielający to klasa szturmowców, którą wykorzystywano podczas panowania Imperium Galaktycznego i po jego upadku. Dzierżąc potężny miotacz ognia, żołnierze ci byli uważani za jeden z najbardziej niszczycielskich typów jednostek w imperialnej armii. Ich miotacz ognia mógł bez kłopotu podpalić oponentów oraz umocnione fortyfikacje.

Wyposażeni byli w standardowy pancerz z czerwonymi oznaczeniami, naramiennik i miotacz ognia połączony z plecakiem. Ich zbroja była odporna na wysokie temperatury. W kanonie po raz pierwszy spotykamy ich w ostatnim odcinku 1. sezonu The Mandalorian.


Szturmowcy ogniowi

Szturmowcy ogniowi byli odmianą szturmowców specjalnego przeznaczenia, wyróżniającą się używaniem miotaczy ognia. Korzystali z kilku różnych wzorów pancerzy. Jeden, używany głównie na planecie Agaris, był podobny do zbroi szturmowców śnieżnych, ale posiadał bordowe oznaczenia na hełmie i ramionach. Na Kashyyyk użyto innego wariantu pancerza, który pozbawiony był jakichkolwiek oznaczeń i posiadał inny rodzaj okrycia głowy. Pierwszy z wymienionych typów pojawił się w książce młodzieżowej Adventures in Wild Space: The Rescue, zaś drugi, widoczny na grafice, znany jest przede wszystkim z gry Jedi: Fallen Order.


Szturmowcy artyleryjscy

Szturmowiec artyleryjski, znany również jako szturmowiec moździerzowy, był odmianą szturmowca, który (jak sama nazwa wskazuje) specjalizował się obsłudze broni artyleryjskiej, takiej jak moździerze.

Szturmowcy ci był wyposażeni w standardowy pancerz, posiadający żółte oznaczenia, naramiennik i plecak. Styl żółtych oznaczeń był taki sam, jak w przypadku czerwonych szturmowców spopielających. Jeden szturmowiec moździerzowy brał udział w potyczce na Tythonie w ramach 2. sezonu The Mandalorian.


Szturmowcy cienia

Szturmowcy cienia byli elitarnymi i doskonale wyszkolonymi szturmowcami, którzy służyli Imperium Galaktycznemu podczas Galaktycznej Wojny Domowej. Nosili wyróżniające się czarne pancerze z eksperymentalnymi urządzeniami maskującymi, dzięki czemu mogli stać się prawie całkowicie niewidoczni. Doskonale sprawdzali się w misjach wymagających dyskrecji. Szturmowcy cienia atakowali wrogów z zaskoczenia, używając różnych broni, takich jak ciężkie blastery T-21 i granaty błyskowe. W kanonie pojawili się w grze Star Wars: Battlefront.


Ciężcy szturmowcy

Imperialni ciężcy szturmowcy byli wyposażeni w specjalistyczne pancerze bojowe i elektropałki, pomagające w starciu z wysoce odpornymi wrogami. Ich kanoniczna wersja pojawiła się w grze mobilnej Star Wars: Galactic Defense, która niestety została wycofana z dystrybucji w 2016 roku.


Szturmowcy patrolowi

Szturmowcy patrolowi byli wyposażeni w hełmy podobne konstrukcyjnie do hełmów pilotów czołgów i hełmów szturmowców obrony wybrzeża, ciężkie zbroje z futrem i napierśniki przypominające te, z jakich korzystali szturmowcy śnieżni. Na ich uzbrojenie składały się karabiny blasterowe E-10R. Posiadali również magnetyczne buty, które umożliwiały pewne przemieszczanie się na szybko poruszających się pojazdach. Szturmowcy patrolowi należeli do najwytrzymalszych jednostek w imperialnej armii.

Kilku z nich strzegło transportu coaxium na planecie Vandor, gdy załoga Tobiasa Becketta dokonała na niego napadu w poszukiwaniu niestabilnej substancji (Solo: A Star Wars Story).


Szturmowcy prewencyjni

Szturmowcy prewencyjni byli wyspecjalizowanymi jednostkami, działającymi jako siły bezpieczeństwa, których zadaniem było rozpraszanie i aresztowanie osób biorących udział w zamieszkach. Niektórzy z nich nosili zwykłe zbroje szturmowców, a wszyscy dzierżyli pałki lub elektropałki. Byli obecni na Takodanie, gdy Han Solo próbował ewakuować z planety Ralsiusa Paldorę, i ponownie podczas bitwy o Jakku, kiedy Iden Versio rozbiła swojego X-Winga o kadłub Evisceratora, aby odnaleźć Garricka Versio (Star Wars: Battlefront II).


Szturmowcy rakietowi

Szturmowcy rakietowi byli wyspecjalizowanymi szturmowcami, których wyposażono w wyrzutnie rakiet. Pojawili się w grach Star Wars Rebels: Recon Missions, Star Wars: Force Arena i Star Wars Jedi: Upadły zakon.


Szturmowcy grenadierzy

Grenadierzy byli wyspecjalizowanymi szturmowcami, których wyposażono w granatniki wystrzeliwujące detonatory termiczne klasy A. Nosili czerwony naramiennik, a na prawym ramieniu zbroi widniał czerwony symbol. Żołnierz należący do tej jednostki był obecny podczas wydarzeń na planecie Coyerti, gdzie Sojusz Rebeliantów zaatakował posterunek zwiadowczy Imperium (książka Battlefront: Kompania Zmierzch). Ich debiut w kanonie to z kolei gra mobilna Star Wars Rebels: Recon Missions.


Szturmowcy skokowi

Szturmowcy skokowi byli wyspecjalizowanymi jednostkami służącymi Imperium Galaktycznemu przed i w trakcie Galaktycznej Wojny Domowej. Wyposażeni byli w plecaki skokowe lub odrzutowe, które umożliwiały im krótki lot. Istniały warianty szturmowców specjalizujących się w różnych środowiskach planetarnych – arktyczni szturmowcy skokowi, pustynni szturmowcy skokowi czy leśni szturmowcy skokowi. Pojawiali się grach Star Wars: Force Arena, Star Wars: Battlefront II czy serialu animowanym Rebelianci.


3. Elitarni szturmowcy

Szturmowcy Czystki z sektora Anoat

Szturmowcy Czystki z sektora Anoat to formacja elitarnych imperialnych szturmowców, którzy w imieniu gubernatora Ubrika Adelharda utrzymywali rządy Imperium w sektorze Anoat po śmierci Imperatora Palpatine’a. Dowodził nimi komandor Bragh. Nosili ciężki pancerz podobny do Dark Trooperów fazy II. Pojawili się w nieistniejącej już grze mobilnej Star Wars: Uprising.


Szturmowcy Czystki (Inkwizycja)

Szturmowcy Czystki byli żołnierzami dowodzonymi przez Dartha Vadera i Inkwizycję, przydzielonymi do polowania na wszystkich ocalałych Jedi. Rozpoczęli swoją służbę zaraz po Wielkiej Czystce Jedi i zakończeniu procesu klonowania na Kamino. Nie każdy Szturmowiec Czystki był klonem Jango Fetta, ale przynajmniej jedna grupa pochodziła z ostatniego pokolenia wyprodukowanego na podstawie jego DNA. Podobnie jak ich poprzednicy z Wielkiej Armii Republiki, Szturmowcy Czystki zostali zaprogramowani do wykonywania Rozkazu 66, co automatycznie czyniło ich wrogimi wobec wszystkich Jedi. Po raz pierwszy spotykamy ich w serii komiksowej Darth Vader: Dark Lord of the Sith, lecz znacznie lepiej znani są z gry wideo Jedi: Fallen Order.


Szturmowcy śmierci

Elitarni szturmowcy odziani w charakterystyczne czarne pancerze. Przechodzili specjalistyczne szkolenie i posiadali bliżej nieokreślone ulepszenia organiczne, mające uczynić ich nadludzko sprawnymi. Służyli głównie dla imperialnego wywiadu i często pełnili rolę ochroniarzy wysokiego rangą personelu, którego przedstawicielami byli dyrektor Orson Krennic i Wielki Admirał Thrawn. Otrzymywali również specjalne zadania, takie jak ochrona transportów kryształów kyber. Wyposażeni byli w lekkie blastery SE-14r, granaty odłamkowe C-25 i karabiny blasterowe E-11D. Widzowie mogą znać ich głównie z filmu Łotr 1, lecz później pojawiali się chociażby w serialu Rebelianci czy grach Battlefront i Battlefront II.


Szturmowcy SCAR

Special Commando Advanced Recon Troopers, znani również jako szturmowcy SCAR, byli elitarnymi szturmowcami w siłach militarnych Imperium Galaktycznego. Otrzymali niespotykany nigdzie indziej stopień autonomii i zostali podzieleni na niewielkie, operujące samodzielnie oddziały. Jednym z takich oddziałów był Task Force 99, który składał się z oddziału szturmowców SCAR pod dowództwem sierżanta Kreela. Każdy członek jednostki specjalizował się w innej taktyce.


Mroczni szturmowcy

Mroczni szturmowcy, lepiej znani jako Dark Trooperzy, byli eksperymentalnymi droidami bojowymi, stworzonymi w ramach tajnego programu Imperium Galaktycznego. Początkowe niepowodzenie programu przyczyniło się do ogólnego rozczarowania droidami bojowymi, w związku z czym kolejne modele były w rzeczywistości kombinezonami noszonymi przez ludzkich pilotów. Dark Trooperzy fazy II zostali wykorzystani w bitwie o Tatooine (gra Star Wars: Commander). Z czasem pojawili się Mroczni szturmowcy fazy III, wykorzystywani przez resztki Imperium pod dowództwem Moffa Gideona. W ich wypadku powrócono do koncepcji droidów, stwierdzając, że ludzki pilot był ostatnią słabością w projekcie.

Podobne posty

5 komentarzy

  1. Szturmowcy Śmierci, a konkretnie jednostka Death Squad Leader (dokładna nazwa z Force Arena) są bezkonkurencyjnii po dziś dzień! I zajebista była scena w pierwszym sezonie Mando (Chapter 8) jak jeden z nich, ale bez oznaczenia dowodzącego, miał kilka sekund ekranowego fajtu z Dinem :D

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.