Publicystyka

Wszystkie typy szturmowców w Star Wars – Najwyższy Porządek, Ostateczny Porządek (kanon)

Ten artykuł stanowi kontynuację tekstu, w którym opisujemy dla Was wszystkie typy szturmowców imperialnych. Jak sami zapewne zdążyliście zauważyć, tym razem skupiamy się na typach jednostek służących w ramach Najwyższego Porządku i Ostatecznego Porządku. Postanowiliśmy umieścić obie organizacje w jednym zestawieniu, gdyż druga z nich w zasadzie wyrosła na strukturach pierwszej.

Pod poprzednim artykułem wskazywaliście, że przydałyby się nazwy anglojęzyczne, a nie tylko polskie, dlatego tym razem wzięliśmy pod uwagę Wasze podpowiedzi.

Szturmowcy ciężkozbrojni (Megablaster heavy assault troopers)

Szturmowcy ciężkozbrojni korzystali z blasterów FWMB-10 lub też „megablasterów”. Odziani byli w standardowy wariant pancerza szturmowców Najwyższego Porządku, jednak dodatkowo na napierśniku posiadali ładownice z amunicją do ciężkiego blastera. Spotykamy ich w grze Battlefront II, komiksie Age of Resistance – Kylo Ren #1 oraz we wszystkich częściach trylogii Sequeli.


Szturmowcy egzekutorzy (Executioner troopers)

Szturmowcy egzekutorzy byli szturmowcami Najwyższego Porządku, wybieranymi losowo z istniejących oddziałów i przydzielanymi do wymierzania ostatecznej kary wrogom oraz zdrajcom organizacji. Nosili zbroję z czarnymi oznaczeniami, aby podkreślić ich rolę. Ponadto ich sprzęt nie posiadał numerów seryjnych widocznych dla innych żołnierzy, aby zapewnić anonimowość egzekutorom. Do wykonywania egzekucji przydzielano im topory laserowe BL-155, które miały zadawać wielki ból podczas wykonywania ścięcia. Pojawili się m.in. w filmie Ostatni Jedi, gdy mieli dokonać egzekucji Finna i Rose Tico, oraz w serialu animowanym Ruch Oporu (odc. The Escape).


Szturmowcy odrzutowi (Jet troopers, jetpack troopers)

Szturmowcy specjalizujący się w operacjach powietrznych i kosmicznych. Istniało kilka wariantów tych żołnierzy, które różniły się wyposażeniem i rolą. W komiksach z serii Poe Dameron mogliśmy obserwować jet trooperów ze standardowymi hełmami szturmowców Najwyższego Porządku (operowali na Ovanis i Kashyyyku), zaś wariant widoczny na zdjęciu pojawił się dopiero w Skywalker. Odrodzenie. Najnowszy typ wyróżniał się nie tylko hełmem, lecz także korzystaniem z wyrzutni G125.


Szturmowcy z elektropałkami (Electroprod troopers)

Szturmowcy z elektropałkami, znani również jako szturmowcy kontroli więźniów, wyposażeni byli w specjalistyczne elektropałki oraz standardowy pancerz szturmowców Najwyższego Porządku. Po raz pierwszy ten typ jednostki pojawił się w The Rise of Skywalker, gdzie szturmowiec wyposażony w elektropałkę brał udział w pojmaniu Chewbacki na Pasaanie.


Łupieżcy Najwyższego Porządku (First Order Raiders)

Łupieżcy Najwyższego Porządku byli wyspecjalizowanymi szturmowcami, służącymi w szeregach organizacji podczas wojny z Ruchem Oporu. W ich szeregi wstępowali utalentowani łowcy, którym Najwyższy Wódz Kylo Ren wyznaczył zadanie zdobywania starożytnych artefaktów Sithów. Pojawili się w serialu animowanym Ruch Oporu – bohaterowie napotkali Łupieżców na planecie Ashas Ree, gdzie znajdowały się ruiny świątyni Sithów.


Szturmowcy ogniowi (Flametroopers)

Szturmowcy dzierżący broń zapalającą, których wyposażono w specjalistyczną zbroję, unikalną dla ich funkcji. Na polu bitwy zawsze współdziałali ze standardową piechotą, używając miotacza ognia D-93 Incinerator, aby zmusić wrogów do opuszczenia umocnionych pozycji. Ich kanoniczne występy mogliśmy oglądać m.in. w grze Battlefront II, komiksach z serii Poe Dameron czy filmie Przebudzenie Mocy.


Szturmowcy śnieżni (Snowtroopers)

Szturmowcy wyszkoleni i wyposażeni do służby w chłodnych środowiskach (stacjonowali między innymi na Ilum, gdzie znajdowała się Baza Starkiller). Ich specjalistyczny pancerz i wyposażenie umożliwiały im skuteczne działanie w mrozie. Podczas budowy Starkillera oddziały szturmowców śnieżnych patrolowały zamarznięty glob, eksterminując lokalne gatunki fauny, które uważano za potencjalne zagrożenie dla Najwyższego Porządku. Rozmieszczano ich także w miejscach o bardziej umiarkowanym klimacie, gdy warunki mocno przypominały te z zamarzniętych planet (na przykład Crait). Pojawiają się we wszystkich częściach trylogii Sequeli, grze Battlefront II czy komiksie Age of Resistance: Rose Tico #1.


Szturmowcy górscy (Mountain troopers)

Szturmowcy górscy stanowili specjalistyczny wariant szturmowców Najwyższego Porządku. Żołnierze tego typu stacjonowali głównie na planecie Batuu (tej samej, gdzie mieści się posterunek Black Spire z parku Galaxy’s Edge), a ich zbroje przypominały pancerze imperialnych szturmowców obrony wybrzeża (shoretrooperów). Do tej pory pojawili się jako figurki akcji od Hasbro i wspomniano o nich w kanonicznym przewodniku zatytułowanym The Star Wars Book.


Elitarni szturmowcy (Elite stormtroopers)

Najwyższy Porządek posiadał oddział elitarnych szturmowców, czyli wyspecjalizowaną odmianę standardowych szturmowców. Używali specjalistycznych speederów, z których korzystano w trakcie misji wysokiego ryzyka. Wyposażono ich w czarne pancerze z dwoma czerwonymi paskami po lewej stronie napierśnika. Po raz pierwszy pojawili się oni w zestawie figurek promujących premierę Gwiezdnych wojen: Przebudzenia Mocy, jednak do tej pory nie doczekali się swojego debiutu na ekranie ani w żadnych innych mediach.


Szturmowcy nurkujący (SCUBA troopers)

Szturmowcy specjalizujący się w działaniu w środowisku wodnym. Żołnierze ci zostali wysłani w okolice stacji Colossus podczas okupacji Najwyższego Porządku. Byli uzbrojeni w specjalistyczny blaster podwodny. Ich debiut to serial Star Wars: Resistance.


Szturmowcy prewencyjni (Riot control stormtroopers)

Szturmowcy prewencyjni stanowili wyspecjalizowaną wersję standardowych szturmowców Najwyższego Porządku. Utrzymywali ład na światach leżących w granicach terytorium organizacji. Szkolono ich w taktyce kontrolowania zamieszek i korzystaniu z nieśmiercionośnej broni, takiej jak lekkie tarcze balistyczne betaplast i pałki Z6, jednak nosili też śmiercionośną broń, taką jak karabiny blasterowe Sonn-Blas F-11D.

Podczas bitwy na Takodanie w Gwiezdnych wojnach: Przebudzeniu Mocy mogliśmy zobaczyć szturmowca z pałką Z6, walczącego ze Finnem uzbrojonym w miecz świetlny. Pokazano wówczas, że wspomniane pałki są odporne na działanie broni Jedi.


Szturmowcy techniczni (Tech stormtroopers)

Szturmowcy techniczni byli wyspecjalizowanymi żołnierzami Najwyższego Porządku, szkolonymi do wydobywania, odszyfrowywania i analizowania nawet najlepiej chronionych danych z rdzeni pamięci droidów i innych urządzeń. Pojawili się jak dotąd wyłącznie w serii animowanej Star Wars: Resistance.


Kierowcy speederów gąsienicowych (Treadspeeder drivers)

Kierowcy Treadspeederów byli wyspecjalizowanymi szturmowcami, którzy poruszali się na speederach 125-Z. Pojawili się m.in. w filmie The Rise of Skywalker, gdy wraz ze szturmowcami odrzutowymi prowadzili pościg za Rey i jej towarzyszami na Pasaanie.

Ostateczny Porządek


Szturmowcy Sithów (Sith troopers)

Żołnierze Sithów, znani również jako szturmowcy Sithów, byli elitarnymi żołnierzami armii Sith Eternal, która została stworzona na planecie Exegol podczas ery Nowej Republiki. Oddziały Sith trooperów składały się z dzieci Sith Eternal, kultu Sithów, który czcił Ciemną stronę Mocy. Chociaż szturmowcy Sithów zostali nazwani na cześć starożytnych rywali Zakonu Jedi, sami nie byli wrażliwi na Moc. Niemniej jednak byli oddani ideologii Sithów w równym stopniu, co ich pozostali wyznawcy. Pancerze noszone przez szturmowców Sithów kolorystycznie nawiązywały do ostrzy mieczy świetlnych użytkowników Ciemnej strony Mocy.

Legiony Sith trooperów był nazwane na cześć starożytnych lordów Sithów. Pośród nich możemy wyróżnić chociażby 3. Legion Revana, 39. Legion Phobosa czy 44. Legion Desolousa.

Pojawili się w The Rise of Skywalker oraz grze Battlefront II.


Szturmowcy odrzutowi Sithów (Sith jetpack troopers)

Szturmowcy odrzutowi Sithów byli żołnierzami Sith Eternal, specjalizującymi się w walce powietrznej. Wchodzili w skład 105. batalionu żołnierzy Sithów. Poza przynależnością do Ostatecznego Porządku, nie różnili się w zasadzie od ich odpowiedników w szeregach Najwyższego Porządku. Podobnie jak Sith trooperzy, pojawili się w filmie Skywalker. Odrodzenie.

Podobne posty

2 komentarzy

  1. Szturmowcy Sithów w tym zestawieniu to najlepszy rodzaj Moim zdaniem. Pamiętam, że był dokument ze źródeł oficjalnych na youtubach o szturmowcach przed premierą finału Sagii. Ponoć to połączenie jak chodzi o tekstury wielu innych garnków z ery panowania Imperium (konkretnie Scarifowych Trooperów i Death Troperów co jak chodzi o kształt hełmu).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.