Książki i komiksy

Po co Palpatine stworzył Snoke’a? Najnowsza książka Star Wars wyjaśnia tajemnicę

Jedną z największych tajemnic sequelowej trylogii Star Wars (bądź, jak kto woli, jedną z jej największych nielogiczności) była niewyjaśniona rola Najwyższego Wodza Snoke’a. Czarny charakter, który bardzo pobieżnie przedstawiony został w ramach Przebudzenia Mocy, bezceremonialnie zginął w Ostatnim Jedi Riana Johnsona, nie doczekując się przy tym praktycznie żadnego sensownego rozwinięcia. Pałeczkę przywództwa nad Najwyższym Porządkiem przejął potem Kylo Ren, jednak nawet po premierze Skywalker. Odrodzenia, uchylającego rąbka tajemnicy na temat genezy Snoke’a, fani wciąż pozostawali bez odpowiedzi na jedno z podstawowych pytań: po co odrodzony Imperator w ogóle stworzył tę wrażliwą na Moc marionetkę? Odpowiedzi na nie zdaje się udzielać wydana niedawno książka.

The Secrets of the Sith, bo o niej mowa, zdradza nam największe tajemnice Sithów. Podobnie jak w wydanym niegdyś The Secrets of the Jedi, gdzie narratorem był Luke Skywalker, tutaj wszelkie wypowiedzi pochodzą od samego Palpatine’a, który w dość szczegółowy sposób wyjaśnia wiele sekretów swojego mrocznego zakonu. Tak właśnie dowiadujemy się, jak doszło do powstania Snoke’a i dlaczego Imperator uczynił go oficjalnym przywódcą paramilitarnej organizacji, siejącej postrach w galaktyce niemal 30 lat po wydarzeniach z Powrotu Jedi.

Fragmenty nadmienionej wyżej książki udostępnione zostały przez jednego z użytkowników Twittera. Z pierwszego z nich dowiadujemy się, jak doszło do powstania istoty nazwanej potem Snokiem.

„W ramach swoich eksperymentów genetycznych moi wyznawcy próbowali stworzyć inną istotę, która stała się znana jako Snoke.”

Wygląda na to, że kultyści z Exegola podejmowali próby przeniesienia esencji życiowej Palpatine’a do ciała Snoke’a, jednak ich wysiłki zawiodły. Mimo to Sith znalazł inne zastosowanie dla nieudanego eksperymentu.

„Chociaż jego ciało okazało się niegodne, by pomieścić moją mroczną esencję, naturalna wrażliwość Snoke’a na Moc uczyniła go potężną marionetką.”

Poprzez Najwyższego Wodza Palpatine mógł stworzyć oraz pośrednio kontrolować Najwyższy Porządek, mający stanowić przeciwwagę dla Nowej Republiki.

„Dzięki manipulacji Snokiem zacząłem gromadzić siły, budując armię zdolną do przeciwstawienia się Nowej Republice, która powstała pod moją nieobecność. Dzięki Snoke’owi upewniłem się, że Najwyższy Porządek będzie pod moją kontrolą.”

Choć wypowiedzi te rzeczywiście rzucają nieco światła na motywy kierujące kultystami i Palpatine’em podczas kreacji Snoke’a, to w rzeczywistości za ich sprawą pojawia się jeszcze więcej pytań niż odpowiedzi…

Słownik ilustrowany do The Rise of Skywalker wyraźnie sugerował, że Palpatine umieścił Snoke’a na pozycji Najwyższego Przywódcy jako element testu dla Kylo Rena. Pokonując swojego mistrza, Ren był w stanie udowodnić swoją wartość jako spadkobierca Wiecznych Sithów, podczas gdy Sidious ominął w ten sposób Zasadę Dwóch.

Oczywiście Kylo Ren nigdy nie był Sithem i nie miał pojęcia, że jest manipulowany przez Palpatine’a (nie miał o tym pojęcia również Rian Johnson, gdy postanowił uśmiercić Snoke’a). Warto także zauważyć, że w czasie wydarzeń z Epizodu IX Palpatine wciąż był niezdecydowany co do tego, czy jego ostatecznym celem będzie obranie za swoje następne wcielenie Rey, czy też Bena Solo. Wszystko to sprawia, że próba zrozumienia logiki, jaką kierował się Sidious, nadal skazana jest na porażkę.

Choć całokształt planu Imperatora pełen jest sprzeczności i nie zawiera zbyt wielu sensownych elementów, to Lucasfilm przynajmniej częściowo wyjaśnił rolę Snoke’a w całym zamieszaniu. Być może kiedyś uda się jeszcze nieco naprostować pozostałe elementy układanki, natomiast trudno oprzeć się wrażeniu, że takie rzeczy powinny zostać przemyślane jeszcze na etapie tworzenia scenariusza, a nie podczas pisania książek, ukazujących się kilka lat po premierze filmów.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.