Publicystyka

Filmy i odcinki seriali, które warto obejrzeć przed premierą „Obi-Wana Kenobiego”

Za nami połowa maja, zatem od premiery nowych przygód Obi-Wana Kenobiego dzieli nas zaledwie kilkanaście dni. Jest to dobry pretekst, by w ramach przygotowań do debiutu serialu odświeżyć sobie garść pozycji z uniwersum Star Wars, które w największym stopniu przybliżą nam historię oraz nietuzinkową osobowość brodatego mistrza Jedi.

Przygotowaliśmy dla Was zestawienie filmów oraz niektórych odcinków seriali animowanych, jakie naszym zdaniem powinniście obejrzeć przed seansem nadchodzącej produkcji. Tytuły zostały zaprezentowane w porządku chronologicznym.

Mroczne widmo

Nasze zestawienie otwiera najbardziej oczywisty wybór, jakim jest Epizod I. Mroczne widmo dało fanom przedsmak tego, jak w roli legendarnego Jedi poradzi sobie Ewan McGregor.

W 1999 roku, kiedy film debiutował na ekranach kin, zapewne wielu fanów nie wyobrażało sobie, by młody szkocki aktor mógł kiedykolwiek wejść w buty pozostawione przez Aleca Guinnessa – okazało się jednak, że McGregor poradził sobie z tym zadaniem znakomicie. Tak właśnie rozpoczęła się jego przygoda z uniwersum Gwiezdnych wojen. Teraz, 23 lata później, Ewan powraca do swojej roli, by wcielić się w Kenobiego znacznie bliższego temu, którego odegrał jego poprzednik.

Mroczne widmo przedstawia Obi-Wana jako padawana, wciąż pobierającego nauki od swojego mistrza, Qui-Gon Jinna. Film kładzie podwaliny pod pełen uroku i ciętego humoru charakter bohatera, towarzyszący nam przez całą trylogię Prequeli oraz animowane Wojny klonów. Możemy również poznać podejście Obi-Wana do kodeksu Jedi; traktuje go bardzo poważnie, co stoi w sprzeczności z naukami Qui-Gona, znacznie bardziej kierującego się przewodnictwem Mocy i uczuciami aniżeli suchymi zapisami kodeksu.

Atak klonów

Druga część sagi Skywalkerów przenosi nas o 10 lat wprzód względem poprzedniczki. Obi-Wan jest już doświadczonym rycerzem Jedi, który szkoli pod swoimi skrzydłami własnego padawana, Anakina Skywalkera. Możemy tu obserwować wydarzenia, które odmienią losy całej galaktyki, w tym oczywiście początek Wojen klonów.

Kenobi ukazany w filmie pełni często rolę detektywa, powoli odkrywającego elementy spisku, mającego na celu obalenie Republiki i Zakonu Jedi. Bohater podążą za Jango Fettem, odkrywa placówkę klonerów z Kamino, a także tajną operację Federacji Niezależnych Systemów, przygotowującej się do wypowiedzenia wojny Republice. Co jednak ważniejsze, możemy tu także obserwować zmagania Obi-Wana z najważniejszym zadaniem – szkoleniem Anakina, który, ku ogromnej frustracji swojego mistrza, okazuje się bardzo oporny na przyjmowanie niewygodnych dogmatów Jedi.

Atak klonów dobitnie pokazuje rosnącą przepaść pomiędzy dwójką bohaterów. Choć przyjaźń między Anakinem i Obi-Wanem wciąż jest silna, zaczyna się ona rozpadać przez znaczące różnice w podejściu do najważniejszych spraw.

Wojny klonów (arc Mandalory, sezon 2., epizody 12-14)

Nie tylko Anakin Skywalker przyprawiał Obi-Wana o ból głowy, bowiem równie istotnym (i równie problematycznym) elementem jego życia była księżna Satine Kryze, rządząca Mandalorą w trakcie wydarzeń z Wojen klonów. Historia rozgrywająca się na Mandalorze przedstawia odmienne spojrzenia tej dwójki na toczącą się wojnę.

Epizody tego arcu przybliżają nam wspólną przeszłość Satine i Obi-Wana. Gdy Jedi był jeszcze młodym padawanem, został oddelegowany do ochrony księżnej. Z misji tej zrodziło się uczucie, jednak gdy nadszedł moment wyboru, Kenobi postawił Zakon Jedi ponad romantyczne uczucia.

Decyzja nie została jednak podjęta bez żalu. Kenobi przyznaje nawet, że odszedłby z Zakonu, gdyby Satine tylko go poprosiła. Anakin kwestionuje decyzję swojego mistrza, nie rozumiejąc, jak mógł poświęcić miłość życia dla Zakonu Jedi. Wątek ten wyraźnie odsłania diametralne różnice pomiędzy Obi-Wanem a Anakinem, odzwierciedlając poniekąd wydarzenia z Zemsty Sithów.

Wojny klonów (arc przykrywki, sezon 4., epizody 15-18)

W ramach tego wątku fabularnego nasz bohater przenika do środowiska łowców nagród, przybierając fizyczną postać jednego z nich.

W odcinkach tych Kenobi zostaje praktycznie pozbawiony umiejętności Jedi i może polegać niemal wyłącznie na swojej zaradności i zdolności do adaptacji.

Arc może być istotny dla fabuły Obi-Wana Kenobiego głównie z uwagi na silną rolę, jaką w ramach nadchodzącego serialu mają odegrać łowcy nagród. Wiemy na pewno, iż pojawi się tam 4-LOM, jednak niewykluczone, że spotkamy również łowców, z którymi nasz Jedi mógł mieć styczność wiele lat wcześniej. Kto wie, być może raz jeszcze zobaczymy aktorską wersję Cada Bane’a? W trakcie wydarzeń z Kenobiego Duros wciąż byłby u szczytu swojej „kariery”.

Wojny klonów (arc powrotu Maula, sezon 4., epizody 21-22)

Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że jedną z najlepszych decyzji, jakie w kontekście całej ery Prequeli podjął George Lucas, było przywrócenie do życia Maula (choć z początku ani fani, ani nawet sam Dave Filoni nie byli przekonani, czy jest to dobry ruch. Pomimo podjęcia się trudnego zadania, twórcom Wojen klonów udało się znaleźć świetny sposób na ożywienie Zabraka.

Razem ze zmartwychwstaniem przyszła też żądza zemsty na Obi-Wanie, który lata wcześniej pozbawił Maula połowy ciała, a tym samym miejsca u boku jego mistrza, Dartha Sidiousa.

Maulowi ostatecznie nie udaje się dokonać zemsty na Kenobim, dlatego wybiera cierpliwe oczekiwanie na dogodny moment.

Wojny klonów (arc przewrotu na Mandalorze, sezon 5., epizody 14-16)

W końcu moment zemsty nadchodzi, lecz nemezis Obi-Wana uznaje, że największą karą dla niego nie będzie zabicie jego samego, lecz pozbawienie go jedynej osoby, jaką kiedykolwiek darzył uczuciem – podczas przewrotu na Mandalorze Maul morduje księżną Satine Kryze, każąc Kenobiemu patrzeć, kiedy z jego ukochanej uchodzi życie.

W przeciwieństwie do swojego ucznia, Anakina, który nie potrafi pogodzić się ze stratą najbliższych, Obi-Wan nie pozwala, by tragiczne doświadczenia popchnęły go ku Ciemnej stronie Mocy.

To prawdopodobnie jeden z najsmutniejszych momentów całego serialu animowanego, poruszający widza jeszcze mocniej, gdy umierająca Satine wyznaje miłość Obi-Wanowi.

Zemsta Sithów

Trzecia część trylogii Prequeli to wręcz kluczowa pozycja na liście „do odświeżenia” – to właśnie wydarzenia przedstawione w tym filmie będą źródłem bezpośrednich reperkusji dla głównego bohatera oraz galaktyki w ramach Obi-Wana Kenobiego.

Zdrada Anakina i jego przemiana w Dartha Vadera, śmierć Padmé Amidali, narodziny bliźniaków Skywalker, wykonanie Rozkazu 66 oraz powstanie Imperium – wszystko to nadaje kontekst i ton dla nadchodzącego serialu.

Swego czasu Dave Filoni opisał różnice między Qui-Gon Jinnem i Obi-Wanem jako mistrzami Jedi. Gdyby pierwszy z nich przeżył pojedynek z Darthem Maulem, być może mniej restrykcyjne i bardziej zrównoważone nauczanie uchroniłoby Anakina Skywalkera przed przejściem na Ciemną stronę.

Jak wyjaśnił Filoni, Anakin za młodu potrzebował kogoś, kto zastąpi mu ojca, a Kenobi widział w nim brata. Ten fakt, a także ostateczne przejście Anakina na Ciemną stronę Mocy, będą ciążyły na sercu Obi-Wana.

Rebelianci (Spark of Rebellion: Part 1 & 2, sezon 1., epizody 1-2)

Te odcinki Rebeliantów będą miały coś wspólnego nie tyle z samym Obi-Wanem, co z Inkwizytorami. Formacja ta została po raz pierwszy wprowadzona na ekrany właśnie za sprawą serialu animowanego o przygodach Ezry Bridgera i załogi Ducha. Poznajemy tam Inkwizycję jako organizację bezpośrednio podległą Darthowi Vaderowi, stworzoną wyłącznie z myślą o polowaniu na Jedi zbiegłych po Rozkazie 66.

Motyw ten zostanie rozwinięty podczas wydarzeń z Obi-Wana Kenobiego. Pojawią się tam członkowie Inkwizycji znani ze Star Wars Rebels – Wielki Inkwizytor i Piąty Brat – a także zupełnie nowa Inkwizytora, przedstawiana jako Trzecia Siostra.

Mimo wszystko również sam Obi-Wan ma niewielki udział w omawianym arcu. Jego postać możemy zobaczyć w holograficznej formie, bowiem Kanan Jarrus jest w posiadaniu wiadomości z ostrzeżeniem od mistrza Jedi – tej samej, którą Kenobi nagrał w trakcie wydarzeń z Zemsty Sithów, ostrzegając wszystkich ocalałych Jedi przed zbliżaniem się do Świątyni Jedi na Coruscant.

Rebelianci (Fire Across the Galaxy, sezon 1., epizod 15)

Wielki Inkwizytor nie pozostał z nami zbyt długo, gdyż spotkał go smutny koniec już w finale 1. sezonu Rebeliantów. W trakcie całego 1. sezonu animacji byliśmy świadkami zręcznych machinacji i przebiegłości Pau’anina.

Przedstawienie go w aktorskiej wersji w ramach Obi-Wana Kenobiego to dobry ruch, ponieważ pozwoli na dokładniejsze ukazanie jego roli strukturach Imperium oraz w polowaniu na głównego bohatera.

Rebelianci (Always Two There Are, sezon 2., epizod 5)

Ten odcinek dał nam szersze spojrzenie na Inkwizycję jako organizację. Zaprezentowano tam Piątego Brata i Siódmą Siostrę, ścigających załogę Ducha. Wiemy, że Piąty Brat pojawi się również w Obi-Wanie Kenobim – jego aktorską wersję odegra aktor Sung Kang.

Rebelianci (Twin Suns, sezon 3., odcinek 20)

To chyba najważniejszy odcinek Rebeliantów, jeśli rozpatrujemy wydarzenia z perspektywy Obi-Wana, bowiem mistrz Jedi pojawia się tam we własnej osobie. Twin Suns przynosi rozstrzygnięcie dla wieloletniego konfliktu pomiędzy brodatym Jedi a Maulem. Kenobi samymi słowami burzy iluzję celu, jaki przez lata zbudował dla siebie Zabrak, odsłaniając przy tym życiową pustkę byłego Sitha. Spotkanie wieńczy klimatyczny i niezwykle krótki pojedynek, który przynosi Maulowi śmierć.

Ostatnia rozmowa starych wrogów pokazuje, że (pomimo dawnych krzywd) Obi-Wan darzy Maula wielkim współczuciem. Przed śmiercią Jedi upewnia Zabraka, że ochrania Wybrańca. Finalne słowa tragicznej postaci, jaką bez wątpienia jest Maul, zawierają w sobie nadzieję na to, że Wybraniec dokona słusznej zemsty…

Nowa nadzieja

Finał 3. sezonu Rebeliantów płynnie przenosi nas do zwieńczenia doczesnej historii Obi-Wana Kenobiego, czyli filmu Nowa nadzieja. Jak wspomniała reżyserka Deborah Chow, serial ma stanowić swoisty łącznik między Epizodem III a Epizodem IV.

Bohater, którego zobaczymy w produkcji na Disney+, z pewnością nie będzie tym samym, jakiego spotykamy w Nowej nadziei, lecz jednym z zadań nowej serii jest położenie fabularnego gruntu pod postać graną przez Aleca Guinnessa – Jedi wierzącego w swoją sprawę i przekonanego o tym, że Luke Skywalker jest Wybrańcem.

W trakcie wydarzeń z Oryginalnej trylogii zarówno Ben, jak i Yoda, wierzą, że Luke nie może ocalić swojego ojca. Są tego pewni do tego stopnia, że Kenobi posuwa się do kłamstwa, byle tylko nie dopuścić do próby nawrócenia Vadera.

Można śmiało powiedzieć, że konfrontacja z Vaderem w tym serialu wyjaśni, dlaczego Ben uważa, że Anakin na dobre przepadł w objęciach Ciemnej strony. Biorąc to pod uwagę, Obi-Wan Kenobi będzie musiał nieco lawirować, by nie naruszyć obowiązującego kanonu Star Wars.

W Epizodzie IV Imperium zdaje się kompletnie nie wiedzieć, że Obi-Wan i Luke mieszkają na Tatooine, natomiast zwiastuny serialu wyraźnie sugerują nam, że Inkwizytorzy oraz siły Imperium będą bardzo aktywne na planecie.

Czas pokaże, jak twórcy postanowią wyjaśnić tę kwestię. Star Wars: Obi-Wan Kenobi zadebiutuje na Disney+ 27 maja. W Polsce serial ukaże się 14 czerwca.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.