Publicystyka

„Obi-Wan Kenobi” (S01E03) – ciekawostki

Najnowszy odcinek Obi-Wana Kenobiego przyniósł ze sobą kolejne smaczki związane z innymi dziełami z uniwersum Star Wars. Epizod ten był jednak pod tym względem wyjątkowy, ponieważ za jednym zamachem przywrócił do oficjalnego kanonu kilku Jedi z Expanded Universe, a także ujawnił dalsze losy innego, który do kanonu już wcześniej należał.

Przyjrzyjmy się zatem najważniejszym ciekawostkom zawartym w 3. odcinku. Uwaga, poniżej mocne spoilery!

Ciepłolubny

Początek odcinka zabiera nas do fortecy Dartha Vadera, mieszczącej się na wulkanicznej planecie Mustafar. W tym samym miejscu Anakin Skywalker został wiele lat wcześniej pokonany przez Obi-Wana. Usadowienie siedziby w miejscu dawnej porażki nie jest dziełem przypadku – Vader cały czas pielęgnuje w sobie chęć zemsty na dawnym mentorze, a ciągłe przebywanie w miejscu kaźni jedynie mu w tym pomaga.

Quinlan Vos

Na górniczej planecie Mapuzo doczekujemy się dość zaskakującego Easter egga – kiedy Obi-Wan i Leia trafiają do kryjówki Tali Durith, znajdują w niej podpisy wielu osób, które zostały przeszmuglowane przez agentkę. Pośród nazwisk przewija się Quinlan Vos. Kiffarski mistrz Jedi powinien być doskonale znany fanom Wojen klonów. Tala zdradza Kenobiemu, że jego dawny druh ma się dobrze i od czasu do czasu pomaga w ukrywaniu wrażliwych na Moc dzieci przed wzrokiem Imperium.

Hoży doktorzy

W kreciego górnika, który oferuje podwózkę naszym bohaterom, wciela się aktor Zach Braff, znany m.in. z serialu komediowego Hoży doktorzy.

Brat

W rozmowie z Leią Obi-Wan ujawnia, że ma brata. Mistrz Jedi opowiada dziewczynce o tym, że jak przez mgłę pamięta swoich rodziców oraz małego braciszka, z którymi na zawsze utracił kontakt, gdy został zabrany do Zakonu Jedi.

Co ciekawe, motyw brata Obi-Wana nie wziął się znikąd, bowiem już w oryginalnym scenariuszu Powrotu Jedi zakładano, że… Owen Lars (wuj Luke’a i przyrodni brat Anakina) okaże się biologicznym bratem Kenobiego. Wzmiankę o tym można także znaleźć w oryginalnej beletryzacji Epizodu VI, wydanej w 1983 r.

Jabiim

W trakcie rozmowy między agentką graną przez Varmę a Obi-Wanem dowiadujemy się, że punkt tranzytowy, gdzie mają trafić bohaterowie, znajduje się na planecie Jabiim. Miejsce to może uruchamiać synapsy zarówno u fanów kanonu, jak i Legend. W Expanded Universe planeta odegrała istotną rolę w czasie Wojen klonów (Obi-Wan dowodził tam klonami podczas jednej z kampanii wojennych), zaś w kanonie została dotąd jedynie napomknięta w ramach Star Wars: The Force Awakens Beginner Game oraz w komiksie Ghosts of Kashyyyk, Part 3—Star Wars Adventures.

Corran Horn i Valin Halcyon

Wspomniane wcześniej napisy na ścianie kryjówki ujawniają nie tylko Quinlana Vosa, ale też paru innych Jedi uratowanych przez siatkę Tali. Zapiski w Aurebeshu przywracają do kanonu kilku rycerzy znanych z Legend, w tym Valina Halcyona – takie zastępcze nazwisko otrzymał Hal Horn, uciekający przed Czystką Jedi. Hal doczekał się później syna, Corrana Horna, który… pojawił się w poprzednim odcinku Obi-Wana Kenobiego. Corran stał się z czasem ważną figurą odrodzonego Zakonu Jedi Luke’a Skywalkera. Kto wie, być może syn i ojciec odegrają jeszcze jakąś rolę w przyszłych dziełach Star Wars.

Roganda Ismaren i Djinn Altis

Na ścianie znajdziemy też nazwiska Rogandy Ismaren i Djinna Altisa. Oboje pojawili się w niekanonicznej powieści Children of the Jedi – Roganda przedstawiona została tam jako wrażliwa na Moc była towarzyszka Imperatora Palpatine’a, zaś Djinn słynął ze swoich przekonań, że mistrzowie Jedi powinni móc szkolić jednocześnie więcej niż jednego padawana, a także mieć możliwość zawierania związków małżeńskich.

Forteca

Po raz pierwszy w serialu zostaje ukazana forteca Inkwizytorów na księżycu Nur. Wcześniej mogliśmy zobaczyć ją w grze Jedi: Fallen Order.

R5

Gdy Obi-Wan i Leia wysiadają na Mapuzo, w tle widać charakterystycznego astromecha z serii R5. Droid ten zadebiutował w Nowej nadziei, a potem przewijał się w wielu dziełach Star Wars. Ostatnio pojawił się chociażby w 2. sezonie The Mandalorian.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.