Publicystyka

„Obi-Wan Kenobi” (S01E05) – ciekawostki

Najnowszy odcinek Obi-Wana Kenobiego ustawił pionki przed wielkim finałem i przyniósł nam odpowiedzi na część ważnych pytań – poznaliśmy prawdziwe motywy kierujące Revą, zaś Darth Vader pokazał, że nie jest już Anakinem Skywalkerem sprzed lat, którego można łatwo oszukać, gdy zwycięstwo znajduje się w zasięgu jego ręki.

Oczywiście w ramach Części V nie zabrakło garści interesujących Easter eggów oraz nawiązań, zatem postaramy się im przyjrzeć w tym tekście. Uwaga, poniżej mocne spoilery!

Jak dawniej

Pojedynek między Anakinem i Obi-Wanem w retrospekcji wydaje się mieć miejsce mniej więcej w czasie Ataku klonów. Anakin wciąż nosi fryzurę padawana i jest szkolony przez Obi-Wana w dojo Świątyni Jedi. Lucasfilm nie próbował zanadto odmłodzić ani Haydena Christensena, ani Ewana McGregora. Dwóm aktorom najwyraźniej wystarczyła odpowiednia charakteryzacja i tylko drobne podrasowanie za pomocą efektów komputerowych. Warto zauważyć, że nawet włosy Obi-Wana ułożone zostały tak, jak nosił je w Epizodzie II.

Stare śmieci

Trening z retrospekcji odbywa się rzecz jasna na Coruscant – ikonicznej planecie ery Prequeli, będącej stolicą Republiki Galaktycznej oraz tyglem wielu najważniejszych wydarzeń ze świata Gwiezdnych wojen.

Legenda

Podobnie jak odcinek 3., najnowsza odsłona Obi-Wana Kenobiego przywraca do kanonu kilku mniej znanych Jedi z Legend. Ich imiona zostały wyryte w Aurebeshu na ścianach jaskini na Jabiim.

Pierwszym z nich jest Corwin Shelvay, który po raz pierwszy pojawił się jako postać niezależna w dodatku Galaxy Guide 9 (będącym częścią klasycznej gry RPG z lat 90.).

Shelvay został wyszkolony na rycerza Jedi już po Czystce, trenując techniki korzystania z Mocy pod okiem sullustańskiego mistrza Darrina Arkaniana, który ukrywał się jako nauczyciel na uniwersytecie Shelvaya. Kiedy Arkanian został w końcu wytropiony przez Imperium, Shelvay szukał zemsty na jego oprawcach i niemal przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Znalazł jednak nowe powołanie, dołączając do Sojuszu Rebeliantów, gdzie pracował u boku popularnych postaci z Expanded Universe, takich jak Kyle Katarn. Po upadku Imperium Shelvay stał się częścią Nowego Zakonu Jedi Luke’a Skywalkera.

Czy leci z nami pilot?

Kolejne imię wyryte na ścianie brzmi Tiberus. Może ono być odniesieniem do postaci Tiberusa Anderlocka – pilota Jedi z popularnej niegdyś gry MMORPG Star Wars Galaxies, oficjalnie działającej w latach 2003-2011.

A imię jego…

Ostatnim imieniem ze ściany w jaskini jest Drake Lo’gaan.

We wczesnych latach XXI wieku oficjalna strona StarWars.com wypuściła serię komiksów internetowych, stanowiących wprowadzenie do serialu The Clone Wars. Właśnie w nich pojawiła się postać wspomnianego padawana Jedi, który walczył u boku Anakina Skywalkera w czasie Wojen klonów, przetrwał Rozkaz 66, a później zmierzył się z Darthem Vaderem.

Palcem po mapie

W pewnym momencie Tala wspomina planetę Garel. Świat ten pojawił się w 1. sezonie animowanych Rebeliantów – mieściła się tam baza wypadowa rebelianckiej komórki Feniks.

Inne sposoby

Gdy Kenobi wyzbywa się swojego miecza i blastera, jego towarzysze dziwią się, że zamierza stawić czoła wrogom bez broni. Brodaty Jedi odpowiada na to: „Istnieją inne sposoby walki”. Wypowiedź ta bezpośrednio nawiązuje do kwestii Obi-Wana z Nowej nadziei, gdzie powiedział on: „Istnieją alternatywy dla walki”.

Gdybyś tylko znał potęgę… gier wideo

Scena przyciągania odlatującego statku przez Dartha Vadera nawiązuje do tożsamej sekwencji z pewnej kultowej gry wideo – Star Wars: The Force Unleashed. Główny bohater, Galen Marek, w podobny sposób ściągnął na ziemię imperialny niszczyciel (choć w zasadzie tylko wyglądało to jak ściągnięcie, podczas gdy w rzeczywistości jedynie nakierował on i tak spadający już okręt).

Witaj ponownie

W 5. odcinku raz jeszcze przewija się młody Corran Horn, który wprowadzony został do kanonu już w odcinku 2., a imię jego ojca przewinęło się w epizodzie 3.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.