Publicystyka

Nawiązania do Wielkiej Republiki w innych dziełach Star Wars

The High Republic to ogromny, rozciągnięty na lata projekt wydawniczy, nieuniknione są zatem nawiązania do tego okresu w innych produkcjach ze świata Gwiezdnych wojen. Wiele z nich pochodzi jeszcze z okresu przed premierą Wielkiej Republiki, a niektóre dopiero po owej premierze zostały odkryte. Niezależnie od ich kontekstu, poszerzają one naszą wiedzę o tym okresie i są niekiedy atrakcyjnym rozwinięciem fabuły. Z okazji mającej wczoraj miejsce polskiej premiery książki z nowej ery Star Wars przyjrzymy się teraz garści takich nawiązań w dziełach niezwiązanych bezpośrednio z THR.

Komiks Doktor Aphra (2020)

Obecnie wydawana seria o Doktor Aphrze chętnie sięga po nawiązania do najnowszej inicjatywy wydawniczej Lucasfilmu.

Artefaktem poszukiwanym przez archeolożkę i jej drużynę były Pierścienie Vaale, stworzone przez tajemniczych Architektów z planety Dianth – skarbiec, w którym były przechowywane, nosił liczne znamiona sztuki pochodzącej z okresu Wielkiej Republiki, przede wszystkim murale. Co więcej, statek, którym drużyna uciekała z planety, również pochodzi z tego okresu.

Z kolei w trwającym właśnie arcu protagonistka musi odszukać na zlecenie Dominy Tagge słynny silnik nadprzestrzenny, wykorzystywany dawniej przez Nihilów, który umożliwiał im szybkie i bardzo precyzyjne podróże – to jednocześnie jego pierwsze przedstawienie graficzne, ale jak najbardziej oddające jego książkowy opis.


Komiks Star Wars (2020)

Również najnowszy ongoing Star Wars nie unika odwołań do Wielkiej Republiki – jak w przypadku większości projektów z tej listy, to zasługa przede wszystkim pracującego nad The High Republic autora, którym w tym przypadku jest Charles Soule.

Na samym wstępie serii dowiadujemy się o Operacji Starlight – przedsięwzięciu prowadzonym przez Rebelię, którego celem jest przegrupowanie sił po wydarzeniach z Hoth. Nazwa oczywiście nawiązuje – na co wyraźnie wskazuje sam komiks – do stacji Starlight Beacon, pełniącej istotną rolę w nawigacji i komunikacji na obrzeżach galaktyki w okresie Wielkiej Republiki.

Co więcej, w ruinach starego posterunku Jedi na planecie Tempes swój nowy, żółty miecz świetlny odnalazł Luke Skywalker.


Słuchowisko Dooku: Jedi Lost

To właśnie w tym słuchowisku, później wydanym w formie literackiej, pojawiły się pierwsze nawiązania do The High Republic, a z perspektywy czasu ta liczba jeszcze wzrosła – nic dziwnego, skoro za scenariusz odpowiadał zaangażowany w inicjatywę Cavan Scott.

W trakcie akcji słuchowiska możemy natrafić na dziennik Kliasa Teradine, padawana z okresu Wielkiej Republiki, który z nieznanych przyczyn został wygnany z Zakonu Jedi. Był on zafascynowany losami Dartha Kralla – o obu z nich póki co niczego więcej się nie dowiedzieliśmy.

Wśród Straconych Jedi (w trakcie Prequeli znanych pod bardziej popularną nazwą Stracona Dwudziestka) wymieniona jest także Mistrzyni Trennis, której odejście z Zakonu Yoda wspomina jako wyjątkowo smutne. Keeve Trennis to protagonistka serii komiksowej The High Republic, na której kartach na tę chwilę zaledwie awansowała z pozycji padawanki na rycerza. Jak widać, jej droga nie będzie usłana różami i czeka nas jeszcze sporo zaskoczeń z nią związanych.

W słuchowisku po raz pierwszy wspomniana jest także Ataraksja – statek kosmiczny należący do Zakonu Jedi, który w czasach Wielkiej Republiki był okrętem flagowym Zakonu i brał udział w bitwie o Kur przeciwko Nihilom.


Komiks The Rise of Kylo Ren

To już druga pozycja w tym zestawieniu napisana przez Charlesa Soule’a. Komiks przedstawiający przejście Bena Solo na Ciemną stronę Mocy znalazł też kilka chwil na rozwinięcie świata – w tym poprzez ukazanie kilku elementów Wielkiej Republiki.

Znane z tego okresu posterunki Jedi pojawiły się po raz pierwszy właśnie w tym komiksie – na jego kartach możemy zobaczyć posterunek na Elphronie, który nota bene stanowi miejsce akcji jednego z wątków Światła Jedi. W czasach poprzedzających trylogię Sequeli lokalizację posterunku odkrył znany badacz i podróżnik – Lor San Tekka.

Innym znanym miejscem, do którego powróciliśmy, jest stacja kosmiczna Amaxińskich wojowników. W komiksie pełni ona rolę siedziby Najwyższego Wodza Snoke’a, zaś w książce Into the Dark była jednym z tajnych punktów przeładunkowych Gildii Byne, a także swego rodzaju więzieniem Drengirów, które przebywały tam uśpione przez setki lat.

Z kolei w trakcie jednej z retrospekcji jesteśmy świadkami, jak jeden z uczniów Luke’a otwiera holokron należący do Avar Kriss, jeden z najistotniejszych Jedi żyjących w czasach Wielkiej Republiki.


Komiks Star Wars: Adventures (2015)

Tym razem drugi projekt, w który zaangażowany był Cavan Scott. Konkretnie mowa o historii The Lost Stories, która rozciągała się na przestrzeni zeszytów od #30 do #32.

Emil Graf, kartograf i najmłodszy przedstawiciel słynnej rodziny Grafów, podróżował w nim na planetę Nelgenam, uchodzącej przed wiekami za raj, goszcząc podróżników z całej galaktyki. Jednym z kluczowych miejsc na powierzchni była biblioteka. Na skutek rajdu Nihilów planeta została doszczętnie zniszczona i opuszczona, a po latach wspomniana biblioteka obrosła w legendę.


Antologia From a Certain Point of View: The Empire Strikes Back

Swoje trzy grosze dorzucił także trzeci autor pracujący nad The High RepublicDaniel José Older – który napisał opowiadanie STET! wchodzące w skład antologii From a Certain Point of View poświęconej Epizodowi V.

W trakcie historii wspomniany jest księżyc Korbatal, który 200 lat wcześniej uległ zniszczeniu na skutek Wielkiej Katastrofy Nadprzestrzennej. Jak się okazuje, jego losy przyszło nam zobaczyć na własne oczy dość prędko – księżyc należał do układu Trymant, którego zniszczenie stanowiło temat przewodni dwóch pierwszych zeszytów serii The High Republic Adventures.


Antologia Dark Legends

Dość zaskakującego nawiązania doczekaliśmy się w antologii Dark Legends autorstwa George’a Manna, zawierającej najmroczniejsze legendy krążące w odległej galaktyce.

W opowiadaniu A Bitter Harvest śledzimy losy farmera z jednej wiosek znajdujących się na planecie Batuu. Pewnego dnia do jego domostwa przybywa nieznajomy podróżnik, jednak nie spotyka się z ciepłym przyjęciem i odchodzi, przeklinając wioskę i zostawiając trzy ziarna, które farmer porzuca w lesie. W przeciągu kilku godzin z ziaren wyrastają Drengiry, które razem ze starszymi przedstawicielami rasy zaczynają terroryzować mieszkańców, zatruwać ich zbiory, a na koniec zrównują wioskę z ziemią.


Gra VR Tales from Galaxy’s Edge

To jedno z mniej popularnych nawiązań, a na dodatek zupełnie nieoczekiwanych. Fabuła produkcji skupia się na małym konflikcie z piratami na planecie Batuu po Epizodzie VIII, jednak w pewnym momencie gry dostajemy możliwość wcielenia się w padawnkę z okresu Wielkiej Republiki.

Mirialanka Ady Sun’Zee, bo o niej mowa, razem ze swoim mistrzem Sylwinem badali tajemniczy artefakt Sithów. Zgromadzona w nim Ciemna strona Mocy zawładnęła jednak Jedi z posterunku na planecie Batuu, tak że obrócili się oni przeciwko sobie – tylko Ady przeżyła masakrę, zapominając o całym zajściu. Później prowadziła śledztwo w tej sprawie u boku mistrza Yody.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.