Publicystyka

„The Bad Batch” – 96 ciekawostek z 1. sezonu animacji!

Odc. 9.

Klon Alpha

Jedną z największych rewelacji odcinka było zdradzenie tożsamości Omegi – to, obok Boby Fetta, jedyny niezmodyfikowany genetycznie klon Jango. Jednocześnie okazało się, że Boba (z racji bycia pierwszym klonem) zyskał przydomek Alpha. W Legendach mianem Alph określano grupę 100 klonów ARC, będących drugą partią żołnierzy stworzonych przez kaminoan.

Prawie jak na Bespinie

Planeta Bora Vio, będąca miejscem akcji odcinka, i wisząca w chmurach placówka kaminoan o charakterystycznej dla nich architekturze, silnie przywodzą na myśl Bespin z Epizodu V.

…i prawie jak na Exegolu

Zielone zbiorniki do klonowania, kryjące ciała między innymi kaminoan, przypominają zbiorniki z laboratorium Palpatine’a na Exegolu, które widzieliśmy w The Rise of the Skywalker.

Proteza głowy?

Kiedy Cad Bane przedstawia się Omedze, zdejmuje z głowy kapelusz, dzięki czemu możemy zobaczyć, że czubek jego głowy jest w całości pokryty metalem. Choć może to być po prostu element stroju, to wielu fanów spekuluje, że być może doszło do pojedynku Cada z Bobą Fettem i metalowe elementy to swoista proteza ukrywająca obrażenia. Starcie łowców nagród miało znaleźć się w Wojnach klonów przed ich anulowaniem i na tę chwilę jest niekanoniczne, ale niewykluczone, że twórcy próbują nam coś sugerować.

Justifier

Dzięki ukazaniu statku Cada Bane’a w całej okazałości możemy stwierdzić, że jest to Justifier, który został zaprojektowany jako wehikuł łowcy nagród na potrzeby wspomnianego wyżej arcu.

Dźwięki konsoli

Efekty dźwiękowe, które towarzyszą naciskaniu klawiszy na konsoli w pomieszczeniu ze zbiornikami do klonowania, to dokładnie te same dźwięki, które przy wyborze różnych opcji w menu pojawiły się w grze Star Wars: Bounty Hunter z 2002 roku, przedstawiającej historię Jango Fetta sprzed Ataku klonów.

Odc. 10.

Avi Singh

Avi Singh formalnie jest przywódcą planety Raxus Secundus, na której rozgrywa się akcja najnowszego odcinka. Choć sam senator jest nową postacią w ramach uniwersum Star Wars, to głosu udziela mu znany aktor – Alexander Siddig, znany z ról doktora Juliana Bashira w Star Trek: Deep Space Nine oraz księcia Dorana Martella w Grze o tron.

Raxus Secundus

Planeta Raxus Secundus, gdzie rozgrywa się większość akcji, to stolica Federacji Niezależnych Systemów – Separatystów. Wcześniej odwiedziliśmy ją – oraz jej najważniejsze miasto, Raxulon – w kilku odcinkach Wojen klonów.

Nazwa „Raxus” pochodzi jeszcze z Legend. Świat znany jako Raxus Prime pojawił się w grach wideo The Clone Wars oraz The Force Unleashed, a także w książce o Bobie Fetcie, The Fight to Survive. W przeciwieństwie do swojego kanonicznego odpowiednika, Raxus Prime był niebezpiecznym złomowiskiem. Choć formalnie nie został przywrócony do kanonu, to fakt istnienia planety Raxus Secundus sugeruje, że istnieje również Raxus Prime.

RA-7

Droid protokolarny senatora Singha to model RA-7. Maszyna tego samego typu po raz pierwszy pojawiła się już w Nowej nadziei (pośród złomu na pokładzie pojazdu Jawów).

Echo przeszłości

Choć cała Parszywa zgraja podchodzi dość sceptycznie do pomocy senatorowi Separatystów, to początkowa niechęć Echo jest aż nader widoczna. Klon ma ku temu swoje powody, bowiem to właśnie Separatystom „zawdzięcza” elektroniczne wszczepy, które zmieniły go w „żywy komputer”, mający przewidywać ruchy wojsk Republiki.

Jako „reg”, Echo jest znacznie mocniej zakotwiczony w przeszłości niż jego towarzysze z Oddziału 99.

Może partyjkę?

Podczas gdy Oddział 99 wykonuje niebezpieczną misję, Omega wyjątkowo pozostaje w bezpiecznej kantynie pod opieką Cid. Trandoshanka zawiera umowę z bohaterką, wedle której mają podzielić się zyskami z gier rozgrywanych z klientami. Sama gra to doskonale znany fanom dejarik – „kosmiczne szachy”, które po raz pierwszy pojawiły się w Nowej nadziei, a później przedstawiane były w najróżniejszych dziełach z uniwersum.

Odc. 11

Stare kąty

Planetą, na której rozgrywa się akcja 11. odcinka, jest Ryloth. Świat ten mogliśmy wcześniej oglądać m.in. w Wojnach klonów, gdzie jego mieszkańcy zmagali się z inwazją Separatystów, a także w serii Rebelianci, w ramach której Imperium było w pełni „zadomowione” na ojczyźnie twi’leków.

Ryloth po raz pierwszy spotkać mogliśmy jeszcze w Legendach, jednak jej opis znacznie różni się od tego, jaki znamy z obecnego kanonu. Wcześniej planeta znana była z tego, że nie obracała się wokół własnej osi, przez co jedna półkula zawsze zwrócona była w stronę słońca, a druga ku ciemnej przestrzeni, co z kolei skutkowało ekstremalnymi różnicami w klimatach po obu stronach. W kanonicznych źródłach świat twi’leków posiada zróżnicowany klimat: lasy równikowe, pustynie i obszary umiarkowane. Nie ma też wzmianki o opisanej wyżej blokadzie grawitacyjnej.

Najlepsza pilotka Rebelii

W ramach odcinka doczekaliśmy się powrotu kilku znanych postaci. Spotykamy młodszą wersję bohaterki Rebeliantów – Hery Syndulli – która w czasie wydarzeń z Parszywej zgrai wciąż żyje na Ryloth (w towarzystwie kolejnej znamienitej postaci – droida Choppera). Spotykamy również rodziców Hery, Chama i Eleni Syndullów.

Cham Syndulla, podobnie jak jego ojczysta planeta, przewijał się w ramach Wojen klonów i Rebeliantów, gdzie nieustannie walczył o wyzwolenie swojego ludu spod jarzma okupacji.

Nowa twarz

Postacią zupełnie nową dla uniwersum Star Wars jest kapitan Howzer, który najwyraźniej służy na Ryloth już od dłuższego czasu, bowiem wytworzył wyraźną więź z Chamem Syndullą i jego rodziną.

Z postacią Howzera wiąże się kilka ciekawostek – jak zapewne zwróciliście uwagę, nie zachowuje się on jak pozostałe klony z chipami warunkującymi, gdyż co najmniej kilka razy zdarza mu się kwestionować rozkazy swoich przełożonych. Może to sugerować, że chip Howzera nie działa lub… w ogóle go nie ma. Co więcej, o pojawieniu się klona w Parszywej zgrai wiedzieliśmy już od dłuższego czasu, gdyż fakt ten został odkryty niedługo po emisji 8. odcinka animacji, o czym pisaliśmy tutaj. W przeciekach przedstawiono go jako kapitana Ballasta.

Próżność i gnuśność

Kolejną znaną postacią, jaką możemy spotkać w odcinku, jest senator Orn Free Taa. Po raz pierwszy pojawił się w ramach Mrocznego widma, po czym przewijał się przez całą trylogię Prequeli, a także garść odcinków The Clone Wars. Mogłoby się wydawać, że na Ryloth spotkał go smutny koniec, jednak kanoniczne senator zginął dopiero w książce Lordowie Sithów, rozgrywającej się później niż The Bad Batch. Czas pokaże, jak twórcy wyjaśnią scenę z serialu.

Statek Pantoran

Statek, którym Hera leci z Gobim po odbiór przeszmuglowanej broni, to transportowiec klasy Rainhawk. W związku z tym, iż często wykorzystywany jest przez Pantoran, potocznie nazywany jest również krążownikiem Pantoran. Wcześniej pojawił się w kilku odcinkach Wojen klonów – podróżował nim Baron Papanoida.

Odc. 12.

Znana sonda

Okolice miasta Lessu patrolują charakterystyczne sondy zwiadowcze, które pierwszy raz widzieliśmy na ekranach już w Imperium kontratakuje na planecie Hoth.

Teraz już wiedzą

Gdy Hunter niszczy sondę zwiadowczą, Echo wypowiada zdanie: „Imperium będzie wiedziało, że tu jesteśmy”. Niemal identyczne słowa padają z ust Hana Solo w Imperium kontratakuje, kiedy sonda dokonuje autodestrukcji po krótkiej potyczce.

You’re my only hope

Holograficzna wiadomość od Hery, w której prosi ona Omegę i Parszywą zgraję o pomoc, może przywoływać na myśl nagranie Lei z Nowej nadziei.

Owocowy gust

W biurze admirała Ramparta możemy dostrzec meilooruny – owoce, które często pojawiały się w Rebeliantach i zagrały istotną rolę w przecięciu ścieżek Ezry Bridgera i ówczesnej załogi Ducha.

Parszywa zgraja: Wojny klonów

Tytuł odcinka – „Rescue on Ryloth” – nawiązuje swoją stylistyką do pierwszych epizodów Wojen klonów, w których została ukazana ojczysta planeta twi’leków: „Storm over Ryloth”, „Innocence of Ryloth” oraz „Liberty on Ryloth”.

Bunt mam we krwi

Bunt kapitana Howzera przeciwko imperialnej okupacji może nawiązywać do niekanonicznych wydarzeń, jakie przedstawiono w jednej z misji oryginalnego Star Wars: Battlefront II, gdzie byliśmy świadkami buntu klonów na Kamino przeciwko Imperium. Niewykluczone, że jego postawa może zwiastować nadchodzącą rebelię klonów także w ramach Parszywej zgrai.

Dalszy ciąg artykułu na następnej stronie

Poprzednia strona 1 2 3 4Następna strona

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.