Publicystyka

„The Bad Batch” – 96 ciekawostek z 1. sezonu animacji!

W miniony piątek zakończyła się emisja 1. sezonu Parszywej zgrai. Gwiezdnowojenna seria animowana towarzyszyła nam przeszło 3 miesiące, z każdym nowym epizodem dostarczając niezapomnianych emocji oraz wielu interesujących Easter eggów, które fani mogli rozbierać na czynniki pierwsze. Zaraz po premierze każdego z odcinków publikowaliśmy na naszych łamach artykuły poświęcone nawiązaniom, jakie się w nich pojawiały, zaś dziś postanowiliśmy podsumować dla Was wszystkie 96 (!) ciekawostek. Teraz przeczytacie je w poniższym artykule.

Odc. 1.

Zmiany, zmiany…

Caleb Dume (znany później jako Kanan Jarrus z serialu Rebelianci) oraz jego mistrzyni, Depa Billaba, pojawiają się w początkowej sekwencji 1. odcinka. Możemy wówczas obserwować wykonanie Rozkazu 66 na mentorce Caleba. Jeśli jednak jesteście zapalonymi fanami komiksów i zdarzyło Wam się czytać kanoniczny zeszyt Kanan: The Last Padawan, z pewnością mogliście zauważyć, iż twórcy dokonali w serialu paru istotnych zmian względem oryginalnego ukazania ostatnich chwil Billaby. Od razu rzuca się w oczy inny kolor miecza świetlnego mistrzyni Jedi, który w animacji był niebeski, zaś w komiksie został ukazany jako zielony. Kolorystyką różnią się również pancerze klonów z Kallery – w The Bad Batch nigdzie nie uświadczymy czerwonych oznaczeń z komiksowej wersji. Nie musimy chyba dodawać, że nie pojawia się tam również Oddział 99.

Słyszę głosy

W oryginalnej ścieżce dźwiękowej Rebeliantów głosem Kanana Jarrusa jest aktor Freddie Prinze Jr., który powraca do swojej roli również jako Caleb Dume w The Bad Batch.

Jak za dawnych czasów

Scena wykonania Rozkazu 66 na Depie Billabie zawiera nową interpretację utworu pojawiającego się w trakcie tych samych wydarzeń w filmie Zemsta Sithów.

Posłuszeństwo to cnota

Znamienne słowa wypowiadane przez Crosshaira podczas wykonania Rozkazu 66 – „Good soldiers follow orders” – pojawiły się już wcześniej, a mianowicie w serialu Wojny klonów. Wypowiedział je klon Tup, gdy jego chip kontrolny uruchomił się przedwcześnie w odcinku The Unknown z 6. sezonu animacji.

Każda władza deprawuje

Anglojęzyczna przemowa Imperatora, w trakcie której deklaruje on transformację Republiki w Imperium Galaktyczne, to dokładnie ta sama ścieżka dźwiękowa, jaką słyszymy w III Epizodzie Gwiezdnych wojen.

Stare blizny

Wymowne spojrzenie, jakie Echo skierował ku Tarkinowi, gdy ten przyglądał się bójce na stołówce, nie było przypadkowe. Imperialny oficer brał udział w zakończonej fiaskiem misji na Lola Sayu, której rezultatem były rozległe obrażenia, jakich doznał Echo. Dość powiedzieć, że klon nie pała miłością do Wilhuffa. Omawiane wydarzenia zostały przedstawione w serii Wojny klonów, a konkretnie w odcinku Counterattack.

To samo miejsce, inni ludzie

Poligon treningowy, na którym Tarkin poddał próbie Oddział 99, jest dokładnie tym samym, jaki pojawił się w pierwszym odcinku 3. sezonu Wojen klonów zatytułowanym Clone Cadets. Mogliśmy zobaczyć tam Echo i resztę drużyny Domino w ich wczesnych latach służby Republice.

Dobry znajomy

Onderoński buntownik Saw Gerrera, którego znamy z seriali Wojny klonów i Rebelianci, a także z filmu Łotr 1, pojawia się również w The Bad Batch. W oryginale ponownie głosu użycza mu Andrew Kishino.

Odc. 2.

Dezerter, lecz nie tchórz

Klon-dezerter Cut Lawquane powinien być doskonale znany widzom Wojen klonów. Wraz ze swoją rodziną pojawił się po raz pierwszy w odcinku The Deserter w ramach 2. sezonu animacji. Kwestionował wówczas sens prowadzenia wojny i ślepego posłuszeństwa Republice.

Świat jest mały

Planetę Saleucami, gdzie lądują członkowie Oddziału 99, powinni kojarzyć widzowie Zemsty Sithów – rozgrywającą się tam sekwencję przedstawiono podczas wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Jedi Stass Allie została zabita przez towarzyszące jej klony.

Jesteśmy tylko numerami

W odcinku Ucieczka jesteśmy świadkami wprowadzenia do publicznego użytku specjalnych kodów, którymi od tej pory mieli posługiwać się wszyscy obywatele Imperium. Są one galaktycznym odpowiednikiem społecznego numeru ubezpieczenia, zaś po raz pierwszy w kanonie Star Wars pojawiły się w ramach serialu The Mandalorian – w 1. sezonie Klient przekazał Dinowi Djarinowi kod jego następnego celu.

W zdrowym ciele zdrowy duch

Gdy Parszywa zgraja leci promem, Wrecker wykorzystuje chwilę spokoju, używając Gonk droida do ćwiczenia swoich mięśni. Dokładnie taki sam trening bohater wykonywał w 7. sezonie Wojen klonów, gdzie po raz pierwszy spotkaliśmy Oddział 99.

Odc. 3.

To jest jak poezja, to się rymuje

Sporo podobieństw można znaleźć między sekwencją lądowania Parszywej zgrai na księżycu a badaniem wnętrza kosmicznego ślimaka w Imperium kontratakuje. W obu przypadkach bohaterowie wychodzą ze swoich statków w mgłę, nosząc maski tlenowe, Omega w podobny do Lei sposób zostaje wystraszona przez stwora, zaś smok z księżyca Ordo, tak jak mynock, żywi się elektrycznością.

Projekt War Mantle

Projekt War-Mantle zostaje wspomniany w rozmowie Tarkina z wiceadmirałem Rampartem – to inicjatywa, której celem jest zastąpienie armii klonów poborowymi z różnych zakątków galaktyki. To jednak nie pierwszy raz, kiedy słyszymy nazwę tego projektu, bowiem został on wcześniej wspomniany w Łotrze 1, kiedy Cassian i Jyn przeszukiwali archiwum na Scarif. Tym samym poznaliśmy cel prawdopodobnie wszystkich tajnych projektów, których kryptonim padł w filmie

Nowe szaty Tarkina

W porównaniu do pierwszego odcinka serialu zaszła bardzo drobna zmiana w wyglądzie Tarkina, a konkretnie w plakietce, jaką nosi na mundurze. W Pokłosiu Tarkin miał rangę admirała, zaś w najnowszym epizodzie dumnie dzierży rangę moffa. Wielkim moffem został dopiero 14 lat przed bitwą o Yavin, o czym można przeczytać w powieści Tarkin.

Księżyc Mandalorian

Księżyc Ordo, na którym wylądowali członkowie Parszywej zgrai, to przypuszczalnie księżyc krążący dookoła planety Ordo, znajdującej się pod wpływami Mandalorian. Według kanonu setki, a nawet tysiące lat przed akcją serialu na planecie znajdował się mandaloriański Arsenał. Z kolei w Legendach Ordo było siedzibą klanu o tej samej nazwie, z którego pochodził m.in. Canderous Ordo – jeden z bohaterów gry Knights of the Old Republic.

Sprzęt z odzysku

Statek należący do powstańców Sawa Gerrery z Onderona jest lekko zmodyfikowaną kanonierką patrolową LAAT/le, które zostały wprowadzone w trakcie Wojen klonów do patrolowania ulic Coruscant, zaś w czasach Imperium zaczęto używać ich do patrolowania i eskorty także na innych planetach.

Nowy-stary głos

W wiceadmirała Ramparta wciela się Noshir Dalal, dla którego nie jest to pierwszy dubbing w świecie Gwiezdnych wojen. Kilka miesięcy temu mogliśmy usłyszeć go, gdy podkładał głos postaci Varko Greya – lidera Eskadry Tytan w grze Star Wars: Squadrons.

Odc. 4.

Fennec Shand

Tę ciekawostkę dostrzeże prawdopodobnie większość fanów Gwiezdnych wojen, ale z kronikarskiego obowiązku wypada o niej wspomnieć. Polująca na Omegę łowczyni nagród to oczywiście znana z obu sezonów The Mandalorian Fennec Shand, której głos podłożyła wcielająca się w nią w serialu aktorskim Ming-Na Wen.

Pantora

Choć po raz pierwszy zobaczyliśmy na ekranie Pantorę, to sam układ oraz zamieszkujący go Pantoranie obecni są od wielu lat w filmach i serialach. Pierwsi przedstawiciele rasy pojawili się w Zemście Sithów, w osobie granego przez samego George’a Lucasa Barona Papanoidy. Baron powrócił potem w animowanych Wojnach klonów razem z senatorką Riyo Chuchi, a jeden z wątków zabrał nas na Orto Plutonię – lodową planetę, dookoła której krąży księżyc Pantora.

Szturmowiec-zabawka

Nowa zabawka Omegi przedstawiająca klona jest łudząco podobna do lalki szturmowca, którą bawiła się młoda Jyn Erso.

Voorpaki

Zwierzątka, które tak spodobały się Omedze, to Voorpaki – wcześniej przedstawiciela tej rasy mogliśmy oglądać w Star Wars: Resistance, gdzie Buggles towarzyszył Torrze Dozie. Z tej samej animacji pochodzi zresztą seria droidów LE, do której należy Clink.

Reakcja na klony

Mocno może rzucać się w oczy reakcja różnych społeczeństw na Imperium oraz klony. Podczas gdy na biedniejszym Saleucami mieszkańcy obawiali się wojska i panująca atmosfera nie była zbyt przyjazna, tak bogatsi Pantoranie radośnie reagowali na armię klonów i zakończenie wojny.

Raspar Six

Sullustanin zarządzający portem na Pantorze nosił imię Raspar Six. Imię pochodzi od wspomnianego tylko i wyłącznie w książkach należących do Legend (Monsters and Aliens from George Lucas oraz The Essential Atlas) księżyca Raspar-6, którego klimat uległ zmianie na skutek wybuchu jądrowego.

Atak Klona Pościgu

Pościg za Omegą powietrznymi ulicami Pantory może przywoływać na myśl pościg Anakina i Obi-Wana za Zam Wesell na Coruscant z Ataku klonów.

Denton

Ładunek wybuchowy, który Hunter próbuje sprzedać na pantorańskim rynku, to piro-denton. Dokładnie tych samych ładunków Han Solo i Chewbacca użyli, by zniszczyć oscylator bazy Starkiller w Przebudzeniu Mocy.

Znany głos

W droida protokolarnego CG-67 wcieliła się Grey Griffin – aktorka wielokrotnie podkładająca głosy w produkcjach ze świata Gwiezdnych wojen. Wystąpiła m.in. jako Maz Kanata w Battlefroncie II z 2017 roku, Naare w LEGO Star Wars: Przygody Freemakerów, a także jako Asajj Ventress, Padmé Amidala, Shaak Ti oraz Adi Gallia w Wojnach klonów Tartakovsky’ego.

Dalszy ciąg artykułu na następnej stronie

1 2 3 4Następna strona

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.