Publicystyka

„The Bad Batch” – 96 ciekawostek z 1. sezonu animacji!

Odc. 13.

Gundarki

Na samym początku odcinka Parszywa zgraja dzieli się wrażeniami z polowania na gundarki – podobny dialog prowadzili między sobą Obi-Wan i Anakin w Ataku klonów, a samą przygodę w gnieździe stworów mogliśmy później oglądać w Wojnach klonów.

Pyke’owie

Istotną rolę w odcinku odgrywa syndykat Pyke’ów, który już wielokrotnie gościł na ekranach – choćby w ostatnim sezonie Wojen klonów i spin-offie o Hanie Solo – i jest bardzo dobrze znany z handlu przyprawą.

Rodzinny dom

Przy okazji pojawienia się Pyke’ów wspomniano także ich rodzinną planetę Oba Diah, którą widzieliśmy między innymi w ostatnim sezonie Wojen klonów, dokąd to udała się Ahsoka Tano wraz z siostrami Martez.

Groźne narkotyki

Wraz z pojawieniem się przestępczych karteli nie mogło zabraknąć wspomnienia mniej legalnej, ale doskonale znanej, bo już od czasów Nowej nadziei, używki, jaką jest przyprawa. Jej przemytem zajmowali się Han Solo czy Poe Dameron.

Znany głos

W roli kryminalisty Rolanda Duranda usłyszeliśmy Toma Taylorsona, który wcześniej podkładał głos agentowi Raithowi w animacji Star Wars: Resistance.

Odc. 14.

CC-5576 „Gregor”

„Nową” postacią wprowadzoną w 14. odcinku w rzeczywistości jest poboczny bohater znany z Wojen klonów i Rebeliantów – Gregor. Po raz pierwszy pojawił się w odcinku Zaginiony w akcji w 5. sezonie TCW, gdzie spotkaliśmy go jako pomywacza naczyń z amnezją, która wywołana została w wyniku traumy wojennej. R2-D2 odnalazł zbroję Gregora, przywracając mu tym samym pamięć. Niedługo później Gregor poświęcił się, stając do walki z oddziałem droidów Separatystów, by dać czas na ucieczkę nowopoznanym towarzyszom.

Wydawało się wówczas, że zginął podczas wybuchu, lecz w ramach Rebeliantów potwierdzono, że przeżył i po wojnie połączył siły z innymi „emerytowanymi” klonami – Reksem oraz Wolffe’em. Ostatecznie Gregor zginął w walce z Imperium w trakcie wydarzeń z Rebeliantów, ale wcześniej zdążył powiedzieć Reksowi, iż cieszy się z walki o sprawę, w którą uwierzył.

Historia oznaczeń TK

W ramach epizodu poznaliśmy genezę kolejnego elementu, jaki odróżniał klony od rekrutów z różnych zakątków galaktyki, a mianowicie oznaczeń imperialnych szturmowców – TK. Po raz pierwszy oznaczenie tego typu pojawiło się już w Nowej nadziei, nosił je szturmowiec TK-421, służący na Gwieździe Śmierci.

Gwiazda Śmierci

Sekwencja w tajnej placówce Imperium zdradza kilka skojarzeń z Gwiazdą Śmierci: kiedy bohaterowie uciekają przed pościgiem, w tle przygrywa im wariacja utworu, jaki towarzyszył Luke’owi, Lei i Hanowi podczas ucieczki z pokładu pierwszej Gwiazdy Śmierci.

Co więcej, Parszywa zgraja ucieka z bazy przez termiczny port wylotowy (ang. thermal exhaust port) – w Gwieździe Śmierci był to element konstrukcji, który pozwolił Luke’owi na trafienie torpedą protonową w rdzeń superbroni.

Republic Commando

Komandosem, który rani Gregora podczas ucieczki z bazy, najprawdopodobniej jest… RC-1262 „Scorch” – członek Oddziału Delta, znanego z ikonicznej gry wideo Star Wars: Republic Commando. Choć sama gra nie należy już do kanonu, to występujące w niej klony są kanoniczne, bowiem Delta pojawia się w jednym z odcinków The Clone Wars.

McQuarrie wiecznie żywy

Trudno odmówić artyście koncepcyjnemu, Ralphowi McQuarriemu, ogromnego wpływu na uniwersum Gwiezdnych wojen. Jego grafiki nie tylko dały podwaliny pod stylistykę i sam fakt realizacji pierwszych filmów, ale nawet dziesiątki lat po tych wydarzeniach inspirują twórców. Nie inaczej jest w najnowszym odcinku – zbroje nowych szturmowców TK wyraźnie odwołują się do pierwszych konceptów przedstawiających żołnierzy Imperium.

Bestie bojowe

Podobne do psów zwierzęta, którymi szturmowcy posługują się podczas otwierającego odcinek polowania, to massiffy. W rzeczywistości są to gady, które preferują pustynne środowisko. Zadebiutowały w uniwersum Star Wars w Ataku klonów jako strażnicy Tuskenów i potem wielokrotnie przewijały się w Wojnach klonów oraz The Mandalorian.

Złe wspomnienia

Aby przekonać członków Parszywei zgrai do akcji ratunkowej, Echo odwołuje się do wydarzeń ze Skako Minor, podczas których został uratowany przez Oddział 99 oraz Anakina i Rexa. Wydarzenia te zostały przedstawione w pierwszych 4 odcinkach ostatniego sezonu Wojen klonów.

Odc. 15.

Muzyka

Przez sporą część odcinka w tle możemy usłyszeć ścieżkę dźwiękową Johna Williamsa z Ataku klonów – są to partytury, które w filmie słyszeliśmy podczas wizyty Obi-Wana Kenobiego na Kamino.

Rozkazy

You may fire when ready” – rozkaz wydany przez moffa Tarkina admirałowi Rampartowi na chwilę przed zniszczeniem placówki na Kamino jest oczywistym nawiązaniem do identycznych słów Tarkina z Nowej nadziei i Łotra 1, które padły z jego ust tuż przed strzałami z Gwiazdy Śmierci.

Sekretne laboratorium

Jak się okazało, Omega i Oddział 99 (a przypuszczalnie także Boba Fett) nie powstali w tym samym laboratorium, co regularne klony, tylko w zupełnie odosobnionej części placówki kaminoan. Słowa Omegi zdradzają też fakt, że powstała ona wcześniej od klonów z Parszywej zgrai.

Przygotowania do nieśmiertelności

Admirał Rampart twierdzi, że technologia klonowania jest teraz pod kontrolą Imperium – niewykluczone, że kluczowe instrumenty i narzędzia zostały przetransportowane z Kamino na Exegol, gdzie lata później Palpatine opracowywał swoje klony, by zapewnić sobie nieśmiertelność.

Historia zatoczyła koło

Główne wydarzenia z odcinka rozgrywają się na arenie treningowej – miejscu, gdzie w pierwszym odcinku sezonu Imperium badało sprawność klonów.

Odc. 16.

Nowe przeznaczenie promu

W ostatniej scenie odcinka widzimy prom transportowy klasy Rho – to kolejny ze statków, który Imperium odziedziczyło po Republice, jednak wcześniej był on używany głównie jako transportowiec medyczny.

Góra Tantiss?

Planeta, na którą przewieziono Nalę Se, jest zupełnie nową lokacją. Wśród fanów coraz większe poparcie zyskuje jednak teoria, że jest to Wayland, zaś górska baza Imperium jest niczym innym, jak górą Tantiss. W oryginalnej trylogii Thrawna, teraz już należącej do Legend, w strzeżonej przez szalonego Jorrusa C’baotha górze Tantiss znajdował się skarbiec Imperatora i aparatura służąca do… klonowania. Co ciekawe, z gry Vader: Immortal wiemy, że także w kanonie Wayland jest z jakiegoś powodu cenna dla Palpatine’a…

Znajomy strój

Za omówioną powyżej teorią przemawia także fakt, że w ostatniej scenie widzimy jednego z pracowników górskiego ośrodka. Imperialna naukowiec nosi bowiem identyczny strój, co znany z The Mandalorian doktor Pershing, który przypuszczalnie miał zająć się procesem klonowania Grogu. Teraz widzimy, że część kaminoan została zaangażowana w prace Imperium nad klonami – prawdopodobnie przeznaczonymi dla Palpatine’a, który, jak wiemy ze słownika obrazkowego do The Rise of Skywalker, zaczął poszukiwać sposobów na nieśmiertelność po wydarzeniach z Zemsty Sithów.

Poprzednia strona 1 2 3 4

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.