Publicystyka

„The Mandalorian” S02E05 (Rozdział 13) – ciekawostki

Rozdział 13 The Mandalorian to ogromna laurka Dave’a Filoniego dla Ahsoki Tano i ukłon w stronę klasycznego kina samurajskiego. Twórcom odcinka udało się mimo wszystko przemycić do niego kilka większych i mniejszych Easter eggów, które prezentujemy Wam poniżej.

Ahsoka Tano

To pierwszy raz, kiedy widzimy Ahsokę Tano w produkcji aktorskiej po wielu latach jej występów w serialach animowanych. W trakcie swojego życia była padawanką Anakina Skywalkera oraz agentką Rebelii. Zmierzyła się w pojedynku z Darthem Vaderem, który przeżyła dzięki interwencji Ezry Bridgera przez Świat Między Światami. Nie wiadomo, co robiła w trakcie Galaktycznej Wojny Domowej – po jej zakończeniu zjawiła się na planecie Lothal, by wraz z Sabine Wren wyruszyć na poszukiwania Ezry.


Tython

Ahsoka każe Dinowi Djarinowi udać się na planetę Tython, gdzie mieści się starożytna świątynia Jedi. W Legendach to właśnie na Tythonie powstał Zakon Jedi oraz jego protoplasta – Zakon Je’daii. Planeta już wcześniej była kanoniczna i mogliśmy oglądać ją w komiksie Doctor Aphra (na zdjęciu).


Wielki Admirał Thrawn

Wspomniany przez Ahsokę Wielki Admirał Thrawn, mistrz Rozjemczyni, to jeden z najbardziej ikonicznych złoczyńców w historii Gwiezdnych wojen – geniusz i strateg, rozgryzający przeciwników na podstawie ich… sztuki. Po raz pierwszy pojawił się w Dziedzicu Imperium – pierwszym tomie należącej obecnie do Legend tzw. Trylogii Thrawna. Jest także bohaterem kilku książek z obecnego kanonu, zaś trafił do niego za sprawą serialu Rebelianci, w finale którego zniknął w Nieznanych Regionach wraz z Jedi Ezrą Bridgerem.


Siódma Flota

Droidy należące do Rozjemczyni posiadały na hełmach symbole Siódmej Floty, którą w czasach Imperium kierował Wielki Admirał Thrawn.


Tooka-cat

Podczas finałowej walki w mieście kilkukrotnie możemy dostrzec kota Tooka, który pojawił się na ekranie m.in. w poprzednim sezonie oraz we wszystkich kanonicznych animacjach.


Convor Morai

Kiedy Din wędruje przez las w poszukiwaniu Ahsoki Tano, na gałęzi jednego z drzew możemy dostrzec convora Morai – sówkę towarzyszącą Ahsoce od czasu wydarzeń z Mortis, gdzie jej wcześniejsza towarzyszka, Córka, poświęciła się i dokonała transferu esencji życiowej do ciała Ahsoki. Szerzej opisujemy ten motyw w poprzednim artykule.


HK-87

Choć to zupełnie nowy dla uniwersum model droida-zabójcy, to nazwa stanowi wyraźne nawiązanie do serii HK, która w Legendach była eksplorowana głównie w okresie Starej Republiki. Najbardziej znanym droidem był skonstruowany przez Dartha Revana HK-47.


Białe miecze

To pierwszy raz, kiedy widzimy białe miecze świetlne w produkcji aktorskiej. Charakterystyczny kolor wynika z oczyszczenia skrwawionych, czerwonych kryształów kyber, należących wcześniej do jednego z Inkwizytorów Imperium.


Motyw Yody

Kiedy Ahsoka zdradza, że znała innego przedstawiciela rasy, do której należy Grogu, czyli mistrza Yodę, w tle możemy usłyszeć krótki fragment motywu Yody z Imperium kontratakuje.

Easter eggi z odcinka czwartego znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.