Publicystyka

„The Mandalorian” S02E04 (Rozdział 12) – ciekawostki

Najnowszy odcinek The Mandalorian przyniósł sporo interesujących zwrotów akcji, zwłaszcza w kontekście działań moffa Gideona. Easter eggi nie były jednak poukrywane tylko w bazie imperialnej – przyjrzyjmy się wszystkim mrugnięciom okiem, jakich dopuścili się twórcy epizodu.

the-mandalorian-season-2-spoilers.jpg

Snoke

Jak już pisaliśmy w jednym ze swoich artykułów, istotą znajdującą się w zbiorniku w bazie na Nevarro może być prototyp Snoke’a. Wskazuje na to choćby wygląd ciała oraz pobrzmiewający w tle temat Najwyższego Wodza, który został skomponowany przez Johna Williamsa na potrzeby Przebudzenia Mocy.


Pomnik IG-11

W pewnym momencie możemy dostrzec, że w miasteczku na Nevarro znajduje się pomnik IG-11 – droida z poprzedniego sezonu, który wspomógł bohaterów w walce z moffem Gideonem.


Człowiek w jeansach

W trakcie walki w bazie imperialnej w tle możemy dostrzec jednego z członków ekipy filmowej. Oczywiście nie jest to umyślny Easter egg, a najprawdopodobniej zwyczajne przeoczenie podczas postprodukcji serialu.


Dark Trooperzy

Armia Gideona, którą mogliśmy zauważyć w finale odcinka, to (jeśli wierzyć audiodeskrypcji) Dark Trooperzy – eksperymentalne droidy bojowe Imperium. W historii Gwiezdnych wojen po raz pierwszy pojawiły się w grze Dark Forces z 1995 roku, która jednocześnie wprowadziła postać Kyle’a Katarna. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że Dark Trooperzy są kanoniczni! A to za sprawą gry mobilnej Star Wars: Commander, z której pochodzi powyższa wizualizacja droidów.


Aqualishanie

Wśród Aqualishów, którzy na swoją kryjówkę wybrali dawną siedzibę Mandalorian, możemy wyróżnić dwa typy – jeden nawiązujący wyglądem do klasycznego widoku Pondy Baby z Oryginalnej Trylogii i drugi, który odwołuje się do zobrazowania Aqualishów w Prequelach.


Lekcja geografii

Podczas lekcji w szkole na Nevarro możemy usłyszeć o kilku znanych miejscach w galaktyce – choćby planetach Coruscant i Chandrilla. Ponadto pada nazwa Wiru Akadyjskiego otaczającego Kessel, który widzieliśmy w spin-offie o Hanie Solo. Wspomniana jest także Droga Hydiańska – szlak nadprzestrzenny wielokrotnie pojawiający się w Legendach i kanonie.


Kody cylindryczne

To pierwszy raz, kiedy w produkcji aktorskiej ukazano działanie kodów cylindrycznych – specjalnych urządzeń noszonych przez oficerów Imperium w klapach mundurów. Wcześniej ich działanie mogliśmy poznać w książkach i animacjach.


Uszkodzenie reaktora

Scena uszkodzenia reaktora bazy Imperium na Nevarro bardzo przypomina scenę wyłączenia promienia ściągającego Gwiazdy Śmierci przez Obi-Wana Kenobiego w Nowej nadziei. To zresztą nie jedyne nawiązanie do tego filmu…


Okręt moffa Gideona

Pojawienie się krążownika typu Arquitens, na którego pokładzie przebywa moff Gideon, jest bliźniaczo podobne do pierwszego ukazania się gwiezdnego niszczyciela Dartha Vadera w scenie otwierającej IV Epizod.


Mimbanie

Mechanik-szpieg naprawiający Razor Cresta na Nevarro należy do rasy Mimban zamieszkujących planetę Mimban. Po raz pierwszy pojawili się w kanonie w filmie Han Solo (podczas bitwy na wspomnianej planecie).

Easter eggi z odcinka trzeciego znajdziecie tutaj.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.