Publicystyka
Popularne

Ukazanie Rozkazu 66 w kanonie Star Wars – wszystkie sceny

Rozkaz 66 jest bez wątpienia jednym z najważniejszych wydarzeń w całym kanonie Gwiezdnych wojen. Czystka Zakonu Jedi była punktem zwrotnym w trwających latami Wojnach klonów oraz w całej historii odległej galaktyki, która od tysiącleci strzeżona była przez czujnych rycerzy Jedi, samych siebie określających jako „strażników pokoju”. Ukazując tak ważne wydarzenie, twórcy filmów, seriali i gier siłą rzeczy musieli zadbać o to, by miało ono odpowiedni wydźwięk i niosło ze sobą odczuwalne konsekwencje.

Tak się składa, że w ciągu ostatnich lat kanon Star Wars wzbogacił się o kilka nowych scen, ukazujących z innej perspektywy wydarzenia związane z Rozkazem 66. W tym artykule przyglądamy się im wszystkim wedle kolejności debiutu na wielkim bądź małym ekranie.

Zemsta Sithów

Nasze zestawienie musi otworzyć najbardziej znana i pierwsza w historii scena wykonania Rozkazu 66, która pojawiła się oczywiście w III Epizodzie sagi Skywalkerów, czyli w Zemście Sithów.

Po tym, jak ujawniono, że Palpatine jest lordem Sithów Darthem Sidiousem, Mace Windu i kilku innych mistrzów Jedi dokonuje próby aresztowania Kanclerza. Gdy przy życiu pozostaje już tylko Windu, Anakin Skywalker decyduje się zdradzić Zakon Jedi, aby ocalić życie Palpatine’a, wykonując jednocześnie ostatni krok na ścieżce ku Ciemnej stronie Mocy. Żywy, lecz oszpecony po walce, Palpatine sprytnie wykorzystuje potyczkę z Mace’em Windu, publicznie oskarżając Jedi o zamach na swoje życie i zdradę. To z kolei daje mu pretekst do wydania Rozkazu 66, będącego jednocześnie finałem wciąż szalejących Wojen klonów.

Zemsta Sithów oferuje najszerszy wgląd w moment wykonania Rozkazu 66, poczynając od ukazania Komandora Cody’ego, który zwraca się przeciwko Obi-Wanowi Kenobiemu, niemal zabijając go na Utapau. Następnie naszym oczom ukazuje się seria scen, które pokazują Jedi w całej galaktyce, otaczanych i mordowanych przez klony, jeszcze parę chwil wcześniej będące ich wiernymi towarzyszami. W ten sposób możemy zobaczyć śmierć Ki-Adi-Mundiego na Mygeeto, Aayli Secury na Felucii, Plo Koona na Cato Neimoidii oraz Stass Allie na Saleucami. Tylko Mistrzowi Yodzie udaje się zawczasu wyczuć śmierć innych Jedi poprzez Moc, dzięki czemu ścina głowy klonom, zanim te dokonają egzekucji również na nim. Nie zapominajmy oczywiście o równie mrocznej scenie ataku Dartha Vadera i 501 Legionu na Świątynię na Coruscant, gdzie obserwujemy masakrę dziesiątków Jedi, włącznie z padawanami i młodzikami.

Bezsprzecznie jest to jeden z najmroczniejszych momentów całej sagi Star Wars. Staje się on tym bardziej smutny i przerażający, gdy zdamy sobie sprawę, że ofiarami tych zdarzeń są nie tylko Jedi, ale też dokonujące masakry klony, które zostały do tego zmuszone poprzez wszczepione do mózgów chipy kontrolujące.

Jedi: Upadły zakon

Jedną z nowszych perspektyw ukazania wydarzeń związanych z Rozkazem 66 jest gra Star Wars Jedi: Fallen Order, która zadebiutowała pod koniec 2019 roku. Poznajemy tam historię Cala Kestisa – byłego padawana Jedi, który przetrwał Czystkę Zakonu dzięki poświęceniu swojego mistrza, Jaro Tapala. Zdarzenie to możemy obserwować jako retrospekcję. W czasie Wojen klonów Cal i Jaro stacjonują wraz z kontyngentem klonów w systemie Bracca, gdzie padawan przechodzi jednocześnie szkolenie pod okiem swojego mistrza. Podobnie jak w przypadku Yody, niespodziewanie Tapal czuje, że dzieje się coś bardzo złego – ostrzeżenie to pozwala mu w porę zabić klona, który za moment ma dokonać jego egzekucji.

Zdając sobie sprawę z niebezpieczeństwa, w jakim się znaleźli, Cal ucieka przez pokład gwiezdnego niszczyciela, a Jaro Tapal rusza głównymi korytarzami i odwraca uwagę klonów, aby dać swojemu padawanowi wystarczająco dużo czasu na ucieczkę. Ostatecznie Jaro ginie od strzałów blasterowych, broniąc przed śmiercią swojego ucznia. Calowi udaje się trzymać z daleka od czujnych oczu Imperium przez kolejnych 5 lat, kiedy w końcu sytuacja zmusza go do użycia Mocy, aby uratować przyjaciela na złomowisku na planecie Bracca. Nie mogąc dłużej się ukrywać, Kestis łączy siły z byłą mistrzynią Jedi Cere Jundą, dołączając do rodzącej się Rebelii.

Jedi: Upadły zakon pokazuje także inną stronę Rozkazu 66, czego wyrazem jest historia głównej antagonistki gry, Trilli Suduri, znanej też jako Druga Siostra. Podobnie jak Cal, Trilla była padawanką Jedi, kiedy Palpatine wydał Rozkaz 66, jednak dla niej los nie był tak łaskawy, bowiem została schwytana po tym, jak Cere poddała się torturom. Imperium przekształciło Trillę w członkinię Inkwizycji – organizacji składającej się z użytkowników Ciemnej strony Mocy, których głównym zadaniem było tropienie i zabijanie każdego Jedi, jaki przeżył pierwszą Czystkę.

Wojny klonów

Rozkaz 66 ukazany w finałowym epizodzie 7. sezonu Wojen klonów był, przynajmniej w moim odczuciu, jednym z najbardziej emocjonujących momentów całego serialu animowanego. Wydarzenia obserwujemy tu z perspektywy byłej padawanki Anakina Skywalkera, Ahsoki Tano, podróżującej na pokładzie Venatora wraz z 332 Kompanią klonów. Żołnierze, których była Jedi uznawała za towarzyszy i przyjaciół, wyróżniają się na tle innych jednostek klonów, ponieważ ich hełmy zdobi pomarańczowo-białe malowanie, nawiązujące do tatuaży noszonych przez Ahsokę. Miał to być wyraz szacunku i przywiązania do dowódczyni, lecz stał się synonimem bólu i rozdarcia, gdy Imperator wydał Rozkaz 66 i wszystkie klony (z początku nawet Rex) zwróciły się przeciwko Tano.

Finalnie Ahsoka ratuje Reksa, usuwając chirurgicznie chip z jego głowy. Wspólnie udaje im się uciec z gwiezdnego niszczyciela, po czym rozdzielają się w poszukiwaniu swojego miejsca w galaktyce. Jak mogliśmy zobaczyć w serialu Rebelianci, wiele lat później ich drogi znów się połączą.

Parszywa zgraja

Stanowiąc niejako kontynuację wydarzeń ukazanych w Wojnach klonów, serial The Bad Batch jest przeciwieństwem poprzednika w kontekście ukazania Rozkazu 66, bowiem sceny związane z tym wydarzeniem pojawiają się tym razem już w 1. odcinku animacji. Historię obserwujemy z perspektywy padawana Caleba Dume’a (później znanego jako Kanan Jarrus z Rebeliantów) i jego mistrzyni Depy Billaby. Członkowie Zakonu Jedi dowodzą oddziałem klonów na planecie Kallera, gdzie trwa właśnie ofensywa Separatystów. Na pomoc bohaterom przybywa tytułowy Oddział 99, praktycznie samodzielnie rozprawiający się z droidami, przechylając w ten sposób szalę na korzyść Billaby i jej ludzi. Chcąc wykorzystać sytuację, Depa wysyła swojego ucznia razem z klonami z Parszywej zgrai, by rozpocząć kontrofensywę, jednak chwilę później dochodzi do nieuniknionego wydania Rozkazu 66, a „zwykłe” klony zwracają się przeciwko swojej dowódczyni. Całe zdarzenie obserwuje Caleb, który słyszy od swojej mistrzyni ostatnie polecenie: „Uciekaj!”.

Jeśli jesteście zapalonymi fanami komiksów i zdarzyło Wam się czytać kanoniczny zeszyt Kanan: The Last Padawan, z pewnością mogliście zauważyć, iż twórcy dokonali w serialu paru istotnych zmian względem oryginalnego ukazania ostatnich chwil Billaby. Od razu rzuca się w oczy inny kolor miecza świetlnego mistrzyni Jedi, który w animacji był niebeski, zaś w komiksie został ukazany jako zielony. Kolorystyką różnią się również pancerze klonów z Kallery – w The Bad Batch nigdzie nie uświadczymy czerwonych oznaczeń z komiksowej wersji. Nie pojawia się tam również Oddział 99.

Księga Boby Fetta [zaktualizowano 27 marca 2022]

Jedną z najnowszych (i zarazem najkrótszych) interpretacji wydarzeń związanych z Rozkazem 66 jest scena retrospekcji z The Book of Boba Fett. Gdy Luke Skywalker szkoli Grogu w technikach korzystania z Mocy, mistrz Jedi postanawia zajrzeć do wspomnień malca, by przekonać się, jaką przeszłość skrywają. Okazuje się, iż Grogu zawdzięcza życie kilku rycerzom Jedi, którzy własnymi ciałami chronili go podczas szturmu 501. Legionu na Świątynię Jedi. Na ten moment niestety nie wiemy, jak dokładnie doszło do wydostania się wrażliwego na Moc dziecka z oblężonej siedziby Zakonu, jednak niewykluczone, że szczegóły poznamy w ramach kolejnych sezonów The Mandalorian.

Obi-Wan Kenobi [zaktualizowano 25 czerwca 2022]

Pierwszy odcinek serialu o Obi-Wanie otwiera scena retrospekcji. Jej akcja toczy się właśnie w czasie wydarzeń związanych z Rozkazem 66. Widzimy grupę padawanów szkolonych przez nieznaną mistrzynię Jedi. Do pomieszczenia wpadają atakujące Świątynię klony, zabijając chroniącą młodzików za cenę własnego życia kobietę. Następnie widzimy próby ucieczki dzieci, wśród których znajduje się późniejsza Trzecia Siostra, Reva Sevander. Kolejny raz przebłyski Rozkazu 66 widzimy w piątym odcinku serialu właśnie za jej sprawą, kiedy wspomina udział Anakina Skywalkera w masakrze.

The Mandalorian [zaktualizowano 24 marca 2023]

W czwartym odcinku 3. sezonu The Mandalorian w końcu poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących ucieczki Grogu. W rozszerzonej scenie retrospekcji oprócz bezimiennych rycerzy Jedi tym razem zobaczyliśmy również Kellerana Beqa odgrywanego przez Ahmeda Besta. Jak się okazuje, odegrał on kluczową rolę, ewakuując dziecko z Coruscant niedługo po tym, jak Rozkaz 66 został wydany, a klony przypuściły atak na Świątynię Jedi. Wciąż nie wiemy, jak dalej potoczyły się losy tej dwójki.


Jeżeli sądzisz, że ten artykuł jest interesujący, być może zainteresuje Cię też nasz tekst o Wszystkich Jedi, którzy przetrwali Rozkaz 66.

Podobne posty

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.