Seriale

„The Mandalorian”, sezon 2. – wszystkie ciekawostki

W ciągu ostatnich ośmiu tygodni na Disney+ debiutowały odcinki 2. sezonu The Mandalorian, zaś my co tydzień publikowaliśmy opisy Easter eggów, jakie twórcy zamieścili w każdym z nich. Wiemy, że nie każdy z Was był w stanie na bieżąco śledzić nasze teksty, dlatego postanowiliśmy stworzyć posumowanie wszystkich ciekawostek z serialu, które opisywaliśmy na przestrzeni listopada i grudnia. Przyjemnej lektury!

Odcinek 1.

Abyssini

Gor Koresh – właściciel klubu z początku odcinka – jest przedstawicielem jednookiej rasy Abyssinów. Po raz pierwszy – i jak do tej pory jedyny! – mogliśmy oglądać ją na ekranie w Epizodzie IV, kiedy to w kantynie pojawił się Myo.

Droid Gotra

Przed śmiercią Gor Koresh wspomina Gotrę. To tajemnicza organizacja walcząca o prawa droidów, która wielokrotnie wspominana jest w kanonicznych dziełach, jednak nadal praktycznie nic o niej nie wiemy.

R5-D4

Peli Motto, mechanik w porcie w Mos Eisley, jest właścicielką droida R5-D4. Astromech pojawił się wcześniej w Nowej nadziei i pierwotnie to właśnie jego miał zakupić wuj Owen. R5 stał się dużo bardziej popularny pod imieniem Skippy, pod którym pojawił się w niekanonicznym komiksie Tales #1, w którym zdradzono, że jest wrażliwy na Moc. To zresztą nie jego pierwsze pojawienie się w The Mandalorian – można było ujrzeć go w kantynie w piątym odcinku poprzedniego sezonu.

Cobb Vanth

Samozwańczy szeryf Mos Pelgo, Cobb Vanth, znany jest z interludiów w serii książek Koniec i początek. Dowiadujemy się z nich, że Cobb w przeszłości był niewolnikiem i całe swoje życie spędził na Tatooine. Pod jego pieczę we Freetown trafili między innymi Malakili oraz dziecko rasy Huttów imieniem Borgo. Między serialem a książkami pojawia się nieścisłość, co do sposobu zdobycia zbroi – w książkach Cobb brał udział w negocjacjach z Jawami razem z należącym do syndykatu udającego gildię górniczą Adwinem Charu. Cobb ranił towarzysza w pojedynku, by zdobyć zbroję dla siebie. W serialu pozyskanie zbroi przebiegło znacznie bardziej pokojowo.

Śmigacz Cobba Vantha

Śmigacz Cobba Vantha jest w przeważającej części zbudowany z takiego samego silnika, jaki napędzał ścigacz Anakina w Mrocznym widmie. Raczej mało prawdopodobne, by był to dokładnie ten sam silnik – jest to zapewne tylko ten sam model, zwłaszcza, że swój silnik Anakin znalazł później na złomowisku.

Mos Pelgo

Mos Pelgo to inna nazwa miasteczka Freetown, które bardziej kojarzą czytelnicy serii Koniec i początek. Samo Mos Pelgo po raz pierwszy w uniwersum Gwiezdnych wojen pojawiło się w grze Star Wars: The Old Republic – nazwa miasta została wspomniana w dodatku Knights of the Eternal Throne.

Smok krayt

Wygląd serialowego smoka krayt może budzić sporą konsternację – bardziej przypominał znanego z Diuny czerwia niż faktycznego smoka, którego obraz zresztą jest bardzo tożsamy z legendarnym wyobrażeniem smoka. Jednak nawet w Legendach istniały dwa podgatunki – jeden z nich o wyglądzie smoka, a drugi z bardziej wężowym ciałem, dzięki któremu był w stanie podróżować pod piaskami Tatooine.

Perła smoka krayt

Perła, którą Tuskeni znaleźli w ciele smoka krayt, pochodzi z Legend, gdzie przewijała się kilkukrotnie. Najbardziej znane zastosowanie tej części ciała wielkiego gada – kryształ skupiający miecza świetlnego – znamy z gry Knights of the Old Republic.

Migowy język Tuskenów

Po raz kolejny serial pokazał nam język migowy, jakim posługują się Ludzie Pustyni. W rolę posługującego się nim Tuskena wcielił się niesłyszący aktor Troy Kotsur. Co więcej, aktywnie brał on udział we współtworzeniu samego języka.

Odcinek 2.

Muzyka z Przebudzenia Mocy

Jak pisaliśmy już w jednym z wcześniejszych artykułów, kiedy pod koniec odcinka ponownie spotykamy pilotów Nowej Republiki, w tle możemy usłyszeć fragment skomponowanego przez Johna Williamsa utworu March of the Resistance – jednego z głównych motywów muzycznych trylogii Sequeli.

Ant-Man

Kiedy Din powraca do kantyny w Mos Eisley, spotyka tam Peli Motto oraz Doktora Mandible, grających w sabacca. Mrówkopodobny obcy to najprawdopodobniej ukłon w stronę reżysera odcinka, Peytona Reeda, który ma na swoim koncie reżyserię obu części marvelowskiego Ant-Mana.

Maldo Kreis

Lodowa planeta, na której toczy się większość akcji najnowszego odcinka, nie jest zupełnie nowym światem w uniwersum Gwiezdnych wojen. Ba, nawet nie jest nowa dla serialu – Maldo Kreis, tak bowiem się nazywa, pojawiła się już na samym początku pierwszego odcinka serialu, kiedy to Din polował na Mythrola.

Pająk

Póki co nie znamy nazwy gatunku pająków z Maldo Kreis, być może to kuzyni pająków krykna, które mogliśmy oglądać w animacji Rebelianci. Tak czy inaczej, ich wygląd oraz charakterystyczne jaja zostały najprawdopodobniej zainspirowane grafiką przedstawiającą pająka z Dagobah autorstwa Ralpha McQuarriego.

Obcy

Poza wspomnianą wyżej grafiką, ogromne połacie pełne pajęczych jaj przywodzą od razu na myśl kultową serię horrorów akcji spod szyldu Obcego, stworzoną przez Ridleya Scotta.

Carson Teva

Stało się już tradycją Mandalorianina, że za sterami X-Wingów nie siada byle kto. Obok powracającego w roli Trappera Wolfa Dave’a Filoniego, na ekranie mogliśmy oglądać koreańsko-kanadyjskiego aktora Paula Sun-Hyung Lee. Prywatnie Paul jest wielkim fanem Gwiezdnych wojen i tworzy własne cosplaye – między innymi pilota X-Winga.

Ronto Roaster

Kiedy Din zmierza na lądowisko, możemy dostrzec droida opiekającego mięso w ogniu wydobywającym się z dysz silnika. W identyczny sposób działa Ronto Roaster – knajpa w posterunku Black Spire, którą możemy odwiedzić także w disneyowskim parku rozrywki Galaxy’s Edge.

Frog Lady speaking frog

Żabia towarzyszka Din Djarina przemawiała (czy raczej skrzeczała) głosem Dee Bradley Bakera, czyli aktora podkładającego głos wszystkim klonom w serialach animowanych.

Pozdrowienia z Jakku

Wśród obcych, którzy urządzają zasadzkę na Mandalorianina na początku odcinka, pojawia się kilka znanych twarzy. Poza przedstawicielem rasy Nikto, widzimy także obcego łudząco podobnego do Scrapjaw Motito – jednego z mieszkańców posterunku Niima na Jakku w Przebudzeniu Mocy.

Odcinek 3.

Krążownik typu Gozanti

phantom-menace-gozanti.jpg

Choć ten okręt najbardziej znany jest z serialowych Rebeliantów, nie jest to jego pierwsze pojawienie się na ekranie! Statek zadebiutował już w 1999 roku i widzimy go nad Tatooine w Mrocznym widmie. Przy okazji warto odnotować, że dziób statku widzianego w Mandalorianinie nieco różni się od poprzednich przedstawień krążownika.

AT-dźwig

Jednym z ciekawszych elementów najnowszego odcinka był dźwig skonstruowany na bazie maszyny kroczącej AT-AT. Choć ten model pojawił się na ekranie pierwszy raz, podobny pojazd pojawił się w spin-offie o Hanie Solo na Korelii.

Janina Gavankar

star-wars-battlefront-2-iden-versio-1.jpg

Aktorka Janina Gavankar, znana z użyczenia twarzy i głosu Iden Versio w grze Battlefront II, dorzuciła swoją cegiełkę do powstania odcinka, zajmując się animatroniką nozdrzy Kalamarianina, który reperował statek Dina Djarina. Więcej na ten temat możecie przeczytać w naszym artykule.

Bo-Katan Kryze i Nocne Sowy

To pierwsze pojawienie się Bo-Katan w formie aktorskiej – wcześniej postać Mandalorianki nieraz przewijała się w serialach animowanych. Bo-Katan to siostra Satine Kryze, dawnej przywódczyni Mandalorian, zgładzonej przez Maula. Dzięki Bo-Katan planeta została uwolniona spod jarzma byłego Sitha. Jakiś czas później została przywódczynią Mandalorian i dzierżyła Mroczny miecz, który obecnie jest w posiadaniu moffa Gideona. Kryze stoi też na czele elitarnej jednostki Nocnych Sów – widoczni na ekranie Axe Woves oraz Koska Reeves to nowi, nieznani wcześniej członkowie tej grupy.

Kalamarianie i Quarrenowie

Licznie zamieszkujący Trask kosmici to oczywiście doskonale znani fanom Kalamarianie i Quarrenowie. Obie rasy po raz pierwszy pojawiły się w uniwersum już w Oryginalnej Trylogii, a sporego rozwinięcia doczekały się m.in. w Wojnach klonów, które ukazały wojnę domową między obiema wodnymi rasami.

Dzieci Straży

W kontekście Dina Djarina pada określenie „Dziecię Straży”, które odwołuje się do tego, że jest znajdą Straży Śmierci (w dotychczasowych źródłach zwanych Watahą) – grupy radykałów, którzy przeciwstawiali się pacyfistycznej wizji Mandalorian. Jak możemy zauważyć, ich radykalizacja sięgała dużo głębiej, niż widzieliśmy to w Wojnach klonów.

Ahsoka Tano

Zgodnie z licznymi plotkami, w kolejnych odcinkach serialu możemy spodziewać się obecności Ahsoki Tano – padawanki Anakina Skywalkera, a później informatorki Sojuszu Rebeliantów, której nie widzieliśmy jeszcze w produkcji aktorskiej. Leśna planeta Corvus, gdzie przebywa, to zupełnie nowa lokacja w świecie Gwiezdnych wojen.

Jaki ojciec, taka córka

Scena opadania Razor Cresta w atmosferze Trask jest łudząco podobna do sceny opadania kapsuły z misji Apollo 13 w filmie o tym samym tytule. Podobieństwo nie jest przypadkowe – odcinek serialu reżyserowała Bryce Dallas Howard, córka reżysera filmu Apollo 13, Rona Howarda, który notabene stanął za kamerą Hana Solo.

Odcinek 4.

Snoke

Jak już pisaliśmy w jednym ze swoich artykułów, istotą znajdującą się w zbiorniku w bazie na Nevarro może być prototyp Snoke’a. Wskazuje na to choćby wygląd ciała oraz pobrzmiewający w tle temat Najwyższego Wodza, który został skomponowany przez Johna Williamsa na potrzeby Przebudzenia Mocy.

Pomnik IG-11

W pewnym momencie możemy dostrzec, że w miasteczku na Nevarro znajduje się pomnik IG-11 – droida z poprzedniego sezonu, który wspomógł bohaterów w walce z moffem Gideonem.

Człowiek w jeansach

W trakcie walki w bazie imperialnej w tle możemy dostrzec jednego z członków ekipy filmowej. Oczywiście nie jest to umyślny Easter egg, a najprawdopodobniej zwyczajne przeoczenie podczas postprodukcji serialu.

Dark Trooperzy

Armia Gideona, którą mogliśmy zauważyć w finale odcinka, to (jeśli wierzyć audiodeskrypcji) Dark Trooperzy – eksperymentalne droidy bojowe Imperium. W historii Gwiezdnych wojen po raz pierwszy pojawiły się w grze Dark Forces z 1995 roku, która jednocześnie wprowadziła postać Kyle’a Katarna. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę, że Dark Trooperzy są kanoniczni! A to za sprawą gry mobilnej Star Wars: Commander, z której pochodzi powyższa wizualizacja droidów.

Aqualishanie

Wśród Aqualishów, którzy na swoją kryjówkę wybrali dawną siedzibę Mandalorian, możemy wyróżnić dwa typy – jeden nawiązujący wyglądem do klasycznego widoku Pondy Baby z Oryginalnej Trylogii i drugi, który odwołuje się do zobrazowania Aqualishów w Prequelach.

Lekcja geografii

Podczas lekcji w szkole na Nevarro możemy usłyszeć o kilku znanych miejscach w galaktyce – choćby planetach Coruscant i Chandrilla. Ponadto pada nazwa Wiru Akadyjskiego otaczającego Kessel, który widzieliśmy w spin-offie o Hanie Solo. Wspomniana jest także Droga Hydiańska – szlak nadprzestrzenny wielokrotnie pojawiający się w Legendach i kanonie.

Kody cylindryczne

To pierwszy raz, kiedy w produkcji aktorskiej ukazano działanie kodów cylindrycznych – specjalnych urządzeń noszonych przez oficerów Imperium w klapach mundurów. Wcześniej ich działanie mogliśmy poznać w książkach i animacjach.

Uszkodzenie reaktora

Scena uszkodzenia reaktora bazy Imperium na Nevarro bardzo przypomina scenę wyłączenia promienia ściągającego Gwiazdy Śmierci przez Obi-Wana Kenobiego w Nowej nadziei. To zresztą nie jedyne nawiązanie do tego filmu…

Okręt moffa Gideona

Pojawienie się krążownika typu Arquitens, na którego pokładzie przebywa moff Gideon, jest bliźniaczo podobne do pierwszego ukazania się gwiezdnego niszczyciela Dartha Vadera w scenie otwierającej IV Epizod.

Mimbanie

Mechanik-szpieg naprawiający Razor Cresta na Nevarro należy do rasy Mimban zamieszkujących planetę Mimban. Po raz pierwszy pojawili się w kanonie w filmie Han Solo (podczas bitwy na wspomnianej planecie).

Odcinek 5.

Ahsoka Tano

To pierwszy raz, kiedy widzimy Ahsokę Tano w produkcji aktorskiej po wielu latach jej występów w serialach animowanych. W trakcie swojego życia była padawanką Anakina Skywalkera oraz agentką Rebelii. Zmierzyła się w pojedynku z Darthem Vaderem, który przeżyła dzięki interwencji Ezry Bridgera przez Świat Między Światami. Nie wiadomo, co robiła w trakcie Galaktycznej Wojny Domowej – po jej zakończeniu zjawiła się na planecie Lothal, by wraz z Sabine Wren wyruszyć na poszukiwania Ezry.

Tython

Ahsoka każe Dinowi Djarinowi udać się na planetę Tython, gdzie mieści się starożytna świątynia Jedi. W Legendach to właśnie na Tythonie powstał Zakon Jedi oraz jego protoplasta – Zakon Je’daii. Planeta już wcześniej była kanoniczna i mogliśmy oglądać ją w komiksie Doctor Aphra (na zdjęciu).

Wielki Admirał Thrawn

Wspomniany przez Ahsokę Wielki Admirał Thrawn, mistrz Rozjemczyni, to jeden z najbardziej ikonicznych złoczyńców w historii Gwiezdnych wojen – geniusz i strateg, rozgryzający przeciwników na podstawie ich… sztuki. Po raz pierwszy pojawił się w Dziedzicu Imperium – pierwszym tomie należącej obecnie do Legend tzw. Trylogii Thrawna. Jest także bohaterem kilku książek z obecnego kanonu, zaś trafił do niego za sprawą serialu Rebelianci, w finale którego zniknął w Nieznanych Regionach wraz z Jedi Ezrą Bridgerem.

Siódma Flota

Droidy należące do Rozjemczyni posiadały na hełmach symbole Siódmej Floty, którą w czasach Imperium kierował Wielki Admirał Thrawn.

Tooka-cat

Podczas finałowej walki w mieście kilkukrotnie możemy dostrzec kota Tooka, który pojawił się na ekranie m.in. w poprzednim sezonie oraz we wszystkich kanonicznych animacjach.

Convor Morai

Kiedy Din wędruje przez las w poszukiwaniu Ahsoki Tano, na gałęzi jednego z drzew możemy dostrzec convora Morai – sówkę towarzyszącą Ahsoce od czasu wydarzeń z Mortis, gdzie jej wcześniejsza towarzyszka, Córka, poświęciła się i dokonała transferu esencji życiowej do ciała Ahsoki. Szerzej opisujemy ten motyw w poprzednim artykule.

HK-87

Choć to zupełnie nowy dla uniwersum model droida-zabójcy, to nazwa stanowi wyraźne nawiązanie do serii HK, która w Legendach była eksplorowana głównie w okresie Starej Republiki. Najbardziej znanym droidem był skonstruowany przez Dartha Revana HK-47.

Białe miecze

To pierwszy raz, kiedy widzimy białe miecze świetlne w produkcji aktorskiej. Charakterystyczny kolor wynika z oczyszczenia skrwawionych, czerwonych kryształów kyber, należących wcześniej do jednego z Inkwizytorów Imperium.

Motyw Yody

Kiedy Ahsoka zdradza, że znała innego przedstawiciela rasy, do której należy Grogu, czyli mistrza Yodę, w tle możemy usłyszeć krótki fragment motywu Yody z Imperium kontratakuje.

Odcinek 6.

Jaki ojciec, taki syn

Boba kilkukrotnie wspomina swojego ojca, Jango Fetta, a przy okazji nawiązuje do jego osoby, mówiąc o sobie: „I am a simple man making his way through galaxy” [pol. – „Jestem prostym facetem torującym sobie drogę poprzez galaktykę”] – niemal identycznie Jango opisał siebie, rozmawiając z Obi-Wanem Kenobim na Kamino w Ataku klonów.

Motyle

Niebieski motyl, który pojawił się przy Grogu na Tythonie, to zaskakująco stały element świata Gwiezdnych wojen. Pojawiły się m.in. na Endorze w grze Star Wars: Battlefront z 2015 roku, animacji Roll Out czy w komiksie Vader: Dark Lord of the Sith, gdzie symbolizowały resztki Jasnej strony Mocy w Vaderze.

Runy

Tajemnicze runy i symbole, które widoczne były na Kamieniu Wizji, przypominają te, jakich użyto w promocji gry Jedi: Fallen Order czy w starożytnej świątyni Jedi na Lothalu.

Jango Fett

Po raz pierwszy doczekaliśmy się oficjalnego potwierdzenia, że Jango Fett był Mandalorianinem – do tej pory przeciwko temu mieliśmy słowa premiera Almeca, który nie darzył Jango sympatią. Na dodatek przeszłość Jango i fakt, że był on znajdą, to nawiązanie do należącego obecnie do Legend komiksu Jango Fett: Open Seasons (w Polsce wydany jako Jango Fett: Łowy), w którym to Jango został odnaleziony przez Jastera Mereela podczas Wojen Domowych Mandalorian.

Gangsterzy

Kiedy Cara Dune szuka danych na temat Mayfielda, na ekranie możemy zobaczyć szereg różnych gangsterów. Okazuje się, że nie są oni opisani zupełnie przypadkowymi nazwiskami. Tak na przykład pojawia się M’dwello Di, prawdopodobnie rodzina ganstera Rinnrivina Di, który pojawił się w powieści Więzy krwi. Wśród więzień wspomniana jest placówka na Wobani, gdzie na początku Łotra 1 przetrzymywana jest Jyn Erso. Ponadto padają nazwy wielu planet z Legend i kanonu – choćby Lola Sayu (lokalizacja Cytadeli), Oovo IV (skąd Jango ukradł Slave’a I), Megalox Beta (lokalizacja Grakkusa w komiksach o Poe Dameronie) czy Jubilar (pojawia się w opowiadaniu Ostatni Łowca, poświęconemu Bobie po Powrocie Jedi).

Alfabet

Kod zbroi Boby Fetta jest zapisany w alfabecie Mandalorian, będącym pisemną formą ich języka Mando’a.

Indiana Jones

Moment, w którym Fennec strąca kamień na oddziały szturmowców, może przywodzić na myśl inną produkcję Lucasfilmu, a mianowicie otwierającą sekwencję w Poszukiwaczach zaginionej Arki.

Odcinek 7.

Operacja Popiół

Podczas rozmowy Mayfelda z imperialnym oficerem wspomniana jest Operacja Popiół. Była to część tzw. Planu Awaryjnego Imperatora, który był jego ostatnią wolą. W ramach Operacji specjalne satelity pogodowe miały zdewastować powierzchnię wielu planet w galaktyce, sprawiając, że staną się niezdatne do zamieszkania. Operacja nie powiodła się m.in. na planecie Naboo (w komiksie Rozbite Imperium po raz pierwszy wspomniano, że celem była też nadmieniona w serialu planeta Burnin Konn), zaś skutki jej skutecznego przeprowadzenia na przykładzie planety Vardos mogliśmy zobaczyć w kampanii fabularnej Battlefronta II.

Tank pilot

Strój pilotów transportowców rhydonium to połączenie dwóch znanych zbroi różnych jednostek Imperium. Hełm pochodzi od tank trooperów – pilotów czołgów, których mogliśmy zobaczyć w Łotrze 1 – zaś tors został zapożyczony od mudtrooperów (czy też swamp trooperów) z bitwy o Mimban, której świadkami byliśmy w spin-offie o Hanie Solo. Choć to zapewne tylko chęć wykorzystania gotowych strojów przez twórców, ukazuje, w jakim stanie są resztki Imperium i jak cierpią na niedobór zasobów.

Rhydonium

Wybuchowa substancja o nazwie rhydonium, która stanowiła jeden z centralnych punktów odcinka, pojawiła się już wcześniej w uniwersum Star Wars – głównie w animacjach Wojny klonów i Rebelianci.

Bitwa o Tanaab

Kiedy Mayfeld kryje Dina Djarina, twierdzi, że ten stracił słuch podczas walk nad Taanab. To nawiązanie do krótkiej rozmowy między Hanem Solo i Lando Calrissianem z Powrotu Jedi. Lando chwalił się wówczas swoim wyjątkowym manewrem w bitwie o Taanab, po którym został awansowany na generała.

Office Space

Raporty TPS, które chcą wypełnić Mayfeld i Din, by uniknąć rozmowy z oficerem, to nawiązanie do filmu Office Space (pol. Życie biurowe) z 1999 roku, gdzie wspomniane raporty były plagą tytułowego biura i synonimem bezcelowej, papierkowej roboty.

Kolejny AT-dźwig

To już drugi raz w tym sezonie, kiedy na ekranie widzimy maszynę kroczącą przerobioną na dźwig – tym razem na złomowisku imperialnych maszyn.

Łotr 1 2

W odcinku pada niezliczona ilość mniej lub bardziej zamierzonych nawiązań do Łotra 1 – od pojawienia się shoretrooperów, przez tropikalny wygląd planety Morak i pozyskanie więźnia w początkowej sekwencji, aż po infiltrację imperialnej placówki w przebraniu, która kończy się zniszczeniem bazy.

Morak

Morak to nie tylko nazwa planety z najnowszego odcinka, ale też stworzeń z planety Irudiru, które pojawiły się w powieści Koniec i początek: Dług życia.

Odcinek 8.

Imperialny prom

Statek, którym leci na początku odcinka Doktor Pershing, to oczywiście nieśmiertelny prom T-4a typu Lambda, który zadebiutował w uniwersum w Powrocie Jedi (choć w późniejszych edycjach dodano go do Imperium kontratakuje).

Myśliwiec Mandalorian

To pierwszy raz, kiedy na ekranie produkcji aktorskiej widzimy mandaloriański statek Kom’rk w pełnej okazałości. Powstał on na potrzeby serialowych Wojen klonów, a poza nimi pojawił się tylko w Rebeliantach, komiksie Maul: Son of Dathomir oraz pośród statków galaktycznej floty nad Exegolem w The Rise of Skywalker (choć tam wyjątkowo trudno go dostrzec).

Droid RA-7

Kiedy Din przedzierania się przez krążownik Moffa Gideona, przypadkiem natyka się na droida RA-7, potocznie nazywanego „Death Star Droid” z uwagi na jego pojawienie się na stacji bojowej w Nowej nadziei. Później gościł w różnych produkcjach wielokrotnie, w tym we wcześniejszych odcinkach The Mandalorian.

Przekazanie Mrocznego miecza

Proces przekazania Mrocznego miecza kłóci się z wydarzeniami z serialu Rebelianci. Tam Bo-Katan bez walki przyjęła miecz od Sabine Wren, zostając tym samym samozwańczą przywódczynią Mandalorian. W odcinku jednak przedkłada tradycyjny pojedynek nad takie samo proste przyjęcie broni.

Nie tym razem!

Scena, w której Din zostaje przyciśnięty do ściany przez Dark Troopera próbującego zmiażdżyć mu głowę, może być nawiązaniem do sekwencji z serialu Gra o tron. Postać Oberyna Martella – również grana przez odtwórcę Mandalorianina, Pedro Pascala – została pozbawiona tam życia w bardzo podobny sposób – przez zmiażdżenie głowy podczas pojedynku z Górą. Gdyby tylko Oberyn zaopatrzył się wcześniej w beskar…

Bib Fortuna

Jak się okazuje, pomimo obecności na barce Jabby w Epizodzie VI, Bib Fortuna przeżył i przejął pałac swojego byłego pana. W jego rolę wcielił się Matthew Wood, który wcześniej ubrał kostium majordomusa Jabby w Mrocznym widmie.

Luke i Vader

Luke pojawiający się na mostku krążownika Gideona i jego wcześniejsze przedzieranie się przez zastępy Mrocznych Szturmowców to wyraźne odwołania do końcowej sekwencji Łotra 1, gdzie Darth Vader toruje sobie drogę przez korytarz pełen rebeliantów.

Mój synu

Scena pożegnania Dina z Grogu to nawiązanie do ostatnich wspólnych chwil Anakina Skywalkera i jego syna w Powrocie Jedi. Wydźwięku dodaje jej fakt, że dzieje się w towarzystwie samego Luke’a.

Maclunkey!

Wysyłając jednego ze strażników do sprawdzenia, co się dzieje przy wejściu do pałacu, Bib mówi „maclunkey”, co można przetłumaczyć jako „skończ z tym”. W najnowszej edycji Nowej nadziei Greedo wypowiada to tuż przed śmiercią z rąk Hana Solo, a wcześniej ten zwrot pada z ust Sebulby w Mrocznym widmie.

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.