Publicystyka

„Obi-Wan Kenobi” – wszystkie ciekawostki (ponad 60) z 1. sezonu serialu

Odc. 4.

Przesłuchanie

Przesłuchanie Lei z odcinka 4. to bezpośrednie nawiązanie do prologu Nowej nadziei. Podczas pobytu w celi dziewczynka mówi, że jej ojciec jest senatorem, a ona sama księżniczką z Alderaana. Wypowiedzi te odzwierciedlają słowa Organy z Epizodu IV, kiedy po schwytaniu przez Dartha Vadera wypowiada ona kwestię: „Jestem członkinią Imperialnego Senatu w trakcie misji dyplomatycznej na Alderaan.”

Księżyc

Obi-Wan Kenobi to pierwszy serial, w którym pokazana została siedziba Inkwizycji na księżycu Nur. Sama forteca zadebiutowała w grze wideo Jedi: Fallen Order – główny bohater, Cal Kestis, musiał dostać się do niej w finałowej misji.

Oddychaj

Serialowy Obi-Wan używa tego samego aparatu oddechowego, z jakiego korzystał podczas podwodnej wędrówki do miasta Gungan w Mrocznym widmie.

Woda, wszędzie woda

Zinfiltrowanie pilnie strzeżonej siedziby Inkwizycji to niełatwe zadanie, jednak Obi-Wanowi udaje się tego dokonać dzięki przepłynięciu pod wodą do jednej ze śluz. Jest to kolejne wyraźne nawiązanie do Jedi: Fallen Order, gdzie Cal Kestis przedostał się do fortecy dokładnie w ten sam sposób.

Znajome miejsca

Odcinek 4. Obi-Wana Kenobiego zawiera kilka odniesień skierowanych wyłącznie do fanów Wojen klonów, a pierwsze pojawia się, gdy Reva wspomina planetę Balnab jako źródło swojej wiedzy o ukrywających się buntownikach. Świat ten pojawił się po raz pierwszy w jednym z odcinków 4. sezonu The Clone Wars -zatytułowanym Nomad Droids – po czym powrócił w komiksowych przygodach Hana Solo z 2019 roku.

Halo, czy ktoś mnie słyszy?

Podczas swojej misji Tala Durith i Obi-Wan korzystają z takich samych komunikatorów, jak te, które pojawiły się w Nowej nadziei.

Rozmowy na poziomie

W niemal każdej produkcji z uniwersum Gwiezdnych wojen pojawia się pewien rodzaj konwersacji, który na przestrzeni lat stał się swoistym żartem środowiskowym. Szturmowcy wspominają o T-15, T-16 lub innych urządzeniach z oznaczeniem „T”. Wciąż pozostaje tajemnicą, co dokładnie jest przedmiotem rozmów, ale szturmowcy ewidentnie uwielbiają ten temat. Kiedy Obi-Wan Kenobi przekrada się przez korytarze fortecy Inkwizytorów w 4. odcinku serialu, przechodzący obok szturmowiec wypowiada zdanie: „Masz jeden z tych T-15?”

Niech spoczywają w… niepokoju?

Gdy nasz bohater zbliża się do sali tortur, gdzie przetrzymywana jest Leia, dokonuje mrożącego krew w żyłach odkrycia – w jednym z pomieszczeń odnajduje „grobowiec” rycerzy Jedi, których przez ostatnie 10 lat upolowali Inkwizytorzy. Spośród znanych nam członków Zakonu pojawia się tam Tera Sinube, jak również Coleman Kcaj (a przynajmniej Jedi pochodzący z tej samej rasy).

Rebelianci

Opisane powyżej odkrycie stanowi również odniesienie do jednego z wątków Rebeliantów. W epizodzie Rise of the Old Masters Ezra Bridger i Kanan Jarrus wyruszają na misję ratunkową, której celem jest oswobodzenie Luminari Unduli. Jak się później okazuje, bohaterowie znajdują jedynie jej szczątki, a rzekomo uwięziona mistrzyni Jedi to jedynie element zmyślnej pułapki Imperium. Znajomość opisanego odcinka animacji nadaje pewnego kontekstu temu, co mogliśmy zobaczyć w ramach Obi-Wana Kenobiego, wyjaśniając przy tym, po co Inkwizytorom zwłoki zamordowanych Jedi.

Sala tortur

Sekwencja z sali tortur nawiązuje do dwóch innych produkcji ze świata Gwiezdnych wojen. W pierwszej kolejności kojarzy się ona ze sceną tortur dorosłej Lei w Nowej nadziei. Po raz pierwszy miejsce kaźni z fortecy Inkwizycji mogliśmy zobaczyć w Upadłym zakonie.

W dobrym stylu

Mierząc się z Darthem Vaderem na Mapuzo, Obi-Wan przegrał sromotnie (i w niezbyt dobrym stylu). Kiedy jednak brodaty Jedi przemierza podwodną fortecę, znacznie lepiej radzi sobie z mieczem świetlnym, a w pewnym momencie widzimy nawet, że przyjmuje pozę charakterystyczną dla Soresu – trzeciej z siedmiu znanych form walki, z jakich korzystali rycerze Jedi.

Mydlenie oczu

Tala stara się nakierować Trzecią Siostrę na fałszywy trop w sprawie buntowników i wspomina, że ich baza mieści na planecie Florrum – miejsce to po raz pierwszy zaprezentowano w serii Wojny klonów (odc. Dooku Captured, sezon 1.). Mieszkał tam również pirat Hondo Ohnaka, zatem świat ów mógł wydawać się idealną kryjówką dla wszelkich przeciwników Imperium.

Przybyła kawaleria

Gdy pod koniec odcinka trójkę bohaterów otacza cała zgraja szturmowców i Inkwizytorów, z niespodziewaną pomocą przychodzą im piloci buntowników, którzy ze swoich T-47 ostrzeliwują hangar, czyniąc wystarczający zamęt, by Obi-Wan, Tala i Leia mogli uciec. Myśliwce pilotowane przez buntowników po raz pierwszy zaprezentowane zostały w Imperium kontratakuje, gdzie odegrały istotną rolę podczas obrony bazy Echo na Hoth.

Ci sami, lecz nieco inni

Podczas sceny w hangarze Revie towarzyszą Szturmowcy Czystki. Formacja ta została wcześniej zaprezentowana m.in. w Upadłym zakonie, jednak ich design z Obi-Wana Kenobiego różni się znacząco od wszystkich, jakie znaliśmy do tej pory.

Odc. 5.

Jak dawniej

Pojedynek między Anakinem i Obi-Wanem w retrospekcji wydaje się mieć miejsce mniej więcej w czasie Ataku klonów. Anakin wciąż nosi fryzurę padawana i jest szkolony przez Obi-Wana w dojo Świątyni Jedi. Lucasfilm nie próbował zanadto odmłodzić ani Haydena Christensena, ani Ewana McGregora. Dwóm aktorom najwyraźniej wystarczyła odpowiednia charakteryzacja i tylko drobne podrasowanie za pomocą efektów komputerowych. Warto zauważyć, że nawet włosy Obi-Wana ułożone zostały tak, jak nosił je w Epizodzie II.

Stare śmieci

Trening z retrospekcji odbywa się rzecz jasna na Coruscant – ikonicznej planecie ery Prequeli, będącej stolicą Republiki Galaktycznej oraz tyglem wielu najważniejszych wydarzeń ze świata Gwiezdnych wojen.

Legenda

Podobnie jak odcinek 3., najnowsza odsłona Obi-Wana Kenobiego przywraca do kanonu kilku mniej znanych Jedi z Legend. Ich imiona zostały wyryte w Aurebeshu na ścianach jaskini na Jabiim.

Pierwszym z nich jest Corwin Shelvay, który po raz pierwszy pojawił się jako postać niezależna w dodatku Galaxy Guide 9 (będącym częścią klasycznej gry RPG z lat 90.).

Shelvay został wyszkolony na rycerza Jedi już po Czystce, trenując techniki korzystania z Mocy pod okiem sullustańskiego mistrza Darrina Arkaniana, który ukrywał się jako nauczyciel na uniwersytecie Shelvaya. Kiedy Arkanian został w końcu wytropiony przez Imperium, Shelvay szukał zemsty na jego oprawcach i niemal przeszedł na Ciemną stronę Mocy. Znalazł jednak nowe powołanie, dołączając do Sojuszu Rebeliantów, gdzie pracował u boku popularnych postaci z Expanded Universe, takich jak Kyle Katarn. Po upadku Imperium Shelvay stał się częścią Nowego Zakonu Jedi Luke’a Skywalkera.

Czy leci z nami pilot?

Kolejne imię wyryte na ścianie brzmi Tiberus. Może ono być odniesieniem do postaci Tiberusa Anderlocka – pilota Jedi z popularnej niegdyś gry MMORPG Star Wars Galaxies, oficjalnie działającej w latach 2003-2011.

A imię jego…

Ostatnim imieniem ze ściany w jaskini jest Drake Lo’gaan.

We wczesnych latach XXI wieku oficjalna strona StarWars.com wypuściła serię komiksów internetowych, stanowiących wprowadzenie do serialu The Clone Wars. Właśnie w nich pojawiła się postać wspomnianego padawana Jedi, który walczył u boku Anakina Skywalkera w czasie Wojen klonów, przetrwał Rozkaz 66, a później zmierzył się z Darthem Vaderem.

Palcem po mapie

W pewnym momencie Tala wspomina planetę Garel. Świat ten pojawił się w 1. sezonie animowanych Rebeliantów – mieściła się tam baza wypadowa rebelianckiej komórki Feniks.

Inne sposoby

Gdy Kenobi wyzbywa się swojego miecza i blastera, jego towarzysze dziwią się, że zamierza stawić czoła wrogom bez broni. Brodaty Jedi odpowiada na to: „Istnieją inne sposoby walki”. Wypowiedź ta bezpośrednio nawiązuje do kwestii Obi-Wana z Nowej nadziei, gdzie powiedział on: „Istnieją alternatywy dla walki”.

Gdybyś tylko znał potęgę… gier wideo

Scena przyciągania odlatującego statku przez Dartha Vadera nawiązuje do tożsamej sekwencji z pewnej kultowej gry wideo – Star Wars: The Force Unleashed. Główny bohater, Galen Marek, w podobny sposób ściągnął na ziemię imperialny niszczyciel (choć w zasadzie tylko wyglądało to jak ściągnięcie, podczas gdy w rzeczywistości jedynie nakierował on i tak spadający już okręt).

Witaj ponownie

W 5. odcinku raz jeszcze przewija się młody Corran Horn, który wprowadzony został do kanonu już w odcinku 2., a imię jego ojca przewinęło się w epizodzie 3.

Odc. 6.

Kamera, akcja!

Początkowe ujęcie z odcinka 6. prezentuje znajomy widok – statek buntowników ucieka przed gwiezdnym niszczycielem Dartha Vadera, którego dziób, a potem reszta kadłuba, powoli wpełzają na nasze ekrany. Sekwencja ta jest hołdem dla legendarnego otwarcia Nowej nadziei.

Strach to składnik odwagi

W finale nieco więcej czasu ekranowego otrzymuje młody Luke Skywalker. Kiedy Owen i Beru dowiadują się, że życie ich bratanka jest w niebezpieczeństwie, postanawiają zamknąć go w składziku farmy do czasu zażegnania kryzysu. Na chwilę przed zamknięciem drzwi Luke mówi do ciotki: „Nie boję się.” Dokładnie takich samych słów bohater użyje w Imperium kontratakuje, reagując na słowa mistrza Yody o Ciemnej stronie Mocy.

Porachunki

Podobnie jak w przypadku kwestii Luke’a, również z ust serialowego Dartha Vadera pada wariacja jego słów z Oryginalnej Trylogii. Przygotowując się do lotu promem na powierzchnię planety, Vader mówi do Wielkiego Inkwizytora i innych członków imperialnej załogi: „Przygotujcie mój statek. Zmierzę się z nim sam.” Jest to odwołanie do podobnej kwestii z Nowej nadziei. Kiedy Vader wie już, że Kenobi jest na pokładzie Gwiazdy Śmierci, mówi: „Ucieczka nie jest częścią jego planu. Muszę się z nim zmierzyć… sam.”

Rób albo nie rób

Nie zabrakło również wypowiedzi nawiązujących do Prequeli. Gdy Vader pyta Obi-Wana, czy przybył go zniszczyć, ten odpowiada: „Zrobię, co będzie koniecznie.” Słowa te stanowią odwołanie do kwestii, jaką brodaty Jedi wypowiada w Zemście Sithów, kilka chwil przed pierwszym pojedynkiem z Anakinem.

Odpowiednia poza

Przygotowując się do pojedynku z Vaderem, Obi-Wan przyjmuje charakterystyczną pozę z mieczem świetlnym uniesionym nad głową i lewą ręką wysuniętą przed siebie. Jest to postawa wywodzącą się z techniki Soresu, z której mistrz Jedi korzysta w filmowych Prequelach, Wojnach klonów oraz w animowanych Rebeliantach.

Duchy przeszłości

Będąc uwięzionym przez stertę głazów, Kenobi słyszy w swojej głowie różne wypowiedzi, będące elementami jego wspomnień. Pojawia się tam również parę kwestii Anakina z finału Zemsty Sithów.

Lekkie jak piórko

Scena podniesienia przez Obi-Wana sterty głazów, którymi potem ciska w Dartha Vadera, mogła przywołać pewne wspomnienia u widzów obeznanych z Ostatnim Jedi – w bardzo podobny sposób prezentuje się moment uwolnienia członków Ruchu Oporu przez Rey na planecie Crait.

Kopiuj-wklej

Podczas pojedynku Obi-Wan mocno uszkadza pancerz Vadera, czego zwieńczeniem jest rozcięcie hełmu Mrocznego Lorda Sithów. Motyw ten został kropka w kropkę wyjęty z finałowego epizodu 2. sezonu Rebeliantów – Ahsoka Tano dokładnie tak samo potraktowała tam maskę Vadera w trakcie ich walki.

Z pewnego punktu widzenia

Dialog między Obi-Wanem a Vaderem tłumaczy ważną wypowiedź brodatego Jedi z Nowej nadziei. Mroczny Lord Sithów stwierdza w pewnym momencie, że to on sam odpowiada za śmierć Anakina Skywalkera, a nie Kenobi. Zdanie to może wyjaśnić, dlaczego wiele lat później Obi-Wan powie Luke’owi, że Vader zabił jego ojca – kierując się słowami Sitha, z pewnego punktu widzenia będzie to prawda.

Obelga

W Nowej nadziei Obi-Wan zwraca się do Vadera per „Darth”, tak jakby było to jego pierwsze imię. Nie miało to dotąd zbyt wiele sensu, bowiem jest to powszechny wśród Sithów tytuł, który samodzielnie nie powinien funkcjonować jako wołacz konkretnej osoby. Serial całkiem zgrabnie wyjaśnił tę nieścisłość. Kenobi zwraca się do swojego dawnego ucznia w ten właśnie sposób po wygranym pojedynku z 6. odcinka, wypowiadając tytuł Sitha jako swoistą obelgę, mającą podkreślić, jak mocno Anakin upadł na Ciemną stronę Mocy.

ON powraca

Pod koniec finałowego epizodu spotykamy Imperatora we własnej osobie (tudzież hologramie). Darth Vader zdaje mu raport z polowania na Kenobiego, dowiadując się w odpowiedzi, że jego obsesja na punkcie dawnego mistrza powoli staje się uciążliwa dla Palpatine’a.

Muzyka dla ucha

W kluczowych momentach odcinka pojawiają się fragmenty dwóch ikonicznych utworów Johna WilliamsaMarszu Imperialnego oraz motywu Mocy. Pierwszy z nich usłyszymy, gdy Vader przysięga wierność Imperatorowi w swojej fortecy, z kolei drugi przygrywa w tle podczas ostatecznego pożegnania Obi-Wana i Lei.

Komiksowo

Ubiór Obi-Wana z epilogu finałowego odcinka nawiązuje do jego wyglądu z kanonicznych komiksów Marvela, opowiadających o przygodach brodatego Jedi przed wydarzeniami z Nowej nadziei.

Witaj

„Hello there!” Czy trzeba dodawać coś więcej?

Stary druh

W ostatniej scenie odcinka objawia się nam długo wyczekiwane cameo – Kenobiego w końcu nawiedza duch jego mistrza, Qui-Gon Jinna. Scena ta stanowi alegorię rozpoczęcia nowego etapu życia. W roli długowłosego Jedi powraca rzecz jasna Liam Neeson.

Poprzednia strona 1 2

Podobne posty

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button

Wykryto Adblocka :(

Hej! Nasza strona to owoc pracy pasjonatów, lecz musi się również utrzymać! Działamy głównie dzięki reklamom, które wyświetlamy. Rozważ wyłączenie Adblocka, aby zapewnić nam możliwość dalszego dostarczania ciekawych treści.